fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3710 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Makaleler
Diş Hekimliğinde Elektroforez Teknolojisi Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .

Doç.Dr.Tosun TOSUN

Güdük üzerinde metal çekirdek elde edilmesi esasına dayanan Elektroforez yönteminde kuron-güdük adaptasyonunun oldukça yüksek olduğu bildirilmektedir.(1) Yöntemin bir diğer avantajı yüksek dokudostu (biyokompatibilite) özelliğine sahip olmasıdır.(2) Dişhekimliğinde elektroforez yöntemi ile kuron yapımı 1960'lı yılların başlarına kadar uzanmaktadır.(3) İlk uygulama biçimlerinde elektroforez ile oluşturulan çekirdek daha sonra mum modelaj ile şekillendirilip kıymetli alaşım ile döküme alınarak metal kısım imal edilmekteydi.(4) 1971'de Wismann gümüş laklı güdük metodunu geliştirdi.(5) Wismann'ın getirdiği diğer bir yenilik Platamic R olarak adlandırılan (kuyumculuk uygulamalarındakinden farklı olarak) siyanürsüz, toksik olmayan altın banyolarıydı.(6,7) Platamic R'nin dezavantajı sadece ABD'de ve kısıtlı sayıda lisanslı laboratuar tarafından kullanılmasıydı.(7) 1979'da metal çekirdeğin sadece elektroforez ile (mum modelajsız) yapıldığı, altın üzerine seramik işlenilen ve halen kullanılmakta olan teknik geliştirildi.(8) 1989'da dişhekimliğine yönelik ilk elektroforez cihazı piyasaya sürüldü ve uygulama yaygınlaşmaya başladı.(7) Günümüzde elektroforez yöntemi ile kuron/köprü protezi yapımına yönelik çeşitli sistem isimleri ile farklı üreticiler bulunmaktadır.(7) Detaylarda farklılıklar olmasına rağmen genel olarak elektroforez işlemi amonyum-altın-sülfit (NH 4 ) 3 [Au(SO 3 ) 2 ] çözeltisi içersinde yapılır. Güdükte altın birikmesi istenen yüzeyler gümüş lak ile örtülür. Bu güdük, işlem sırasında katod olarak görev yapar. Akım verildiğinde gümüş laklı katod üzerine altın-amid çökelirken sülfit anyonu ayrışır. Daha sonra amid altından ayrışarak çözelti içinde kalır ve sadece saf altın gümüş lak üzerinde birikir.(7) 1cm 2 alanın kaplanması için saniyede 28-31milyon altın atomunun birikimi gerekir. 0.2 ile 0.4mm kalınlıkta birikim oluşması için 10-12 saatlik süre gerekir. (9) Metal altyapı ağırlıkları, kuron başına ön bölge dişlerde 0.4 ile 0.6gr, azı dişlerinde 0.4 ile 0.9gr arasında değişmektedir. Depozite olan altının saflığı %99.9, ergime derecesi 1063ºC dır.(7) Elektroforez yöntemi ile inlay-onlay, teleskop-konus kuron, kuron-köprü, total-parsiyel protez, implant-üstü kuron-köprü-protez çalışmaları yapılabilmektedir.(10)

Elektroforez tekniğinin en önemli avantajları marjinal uyumunun çok yüksek olması ve eşit kalınlıkta (0.2mm) metal çekirdek hazırlanması ve kıymetli metalden yapıldığı için dokudostu özelliğinin çok yüksek olmasıdır.(11) Çalışmalar kenar uyumunun 15 ile 20 mikron arasında olduğunu bildirmektedirler. (11,12) Konvansiyonel döküm teknikleri ile hazırlanan metal-seramik çalışmalara göre daha yüksek bir kenar uyumu saptanmıştır.(13)

Seramik estetiği açısından değerlendirildiğinde metal çekirdeğin ince olması, yeterli kalınlıkta seramik işlenebilmesine ve dolayısı ile ışığı soğurma kabiliyetinin artmasına ve daha doğal restorasyonların yapımına olanak tanımaktadır.(9,12) Günümüzde elektroforming teknolojisinin pratikleşmesi uygulamanın dişhekimliğinde yaygınlaşmasını da beraberinde getirmiştir. Dişhekimliği uygulamaları içersinde akrilik allerjisi olan bireylerde total protez veya overdenturlerin ile parsiyel protezlerin ölçü yüzeylerinin kaplanması, estetiğin öne çıktığı metal-seramik kuron ve köprü protezi uygulamaları ve implant-üstü protezler sayılabilir. Oral implantolojide elektroforez kuron uygulamaları daha çok vida ile sabitlenen tek diş implantları, freze barların (milled bar, spark eroted bar) tutucu çekirdekleri (copings) ve overdenture'lardaki teleskopik ataşmanlarda kullanılmaktadır (bkz Resim 10-11). Tek diş-implantı restorasyonlarında elektroforming'in avantajı yüksek tutuculuk ile vida gevşemesi ve rotasyona karşı güvenliği arttırmasıdır. Freze barların kullanıldığı hibrit protez olgularında protetik yapının stabilitesini arttırır. Freze bar ve teleskop uygulamalarında friksiyona bağlı aşınmalar az olduğu için uzun dönemde ortaya çıkan tutuculuk azalması problemine de çözüm getirmektedir.

Vida ile sabitlenen implant-üstü tek diş restorasyonlarında tutucu vidanın gevşemesi ve kuron-post aralığına mikrobiyal sızıntı ile buna bağlı anaerobik koku oluşumu komplikasyonları görülmektedir. Bu problemlerin giderilmesinin post-kuron adaptasyonunun arttırılması ile olası olacağı düşünülerek elektroforez kuronlar kullanılmıştır. Resimde kenar uyumu yüksek olan metal çekirdek yer almaktadır.
Metal çekirdeklerin kalınlığı homojen bir biçimde
0.2mm'dir. Resimde çekirdeklerin iç kısımlarının
implant postunun kıvrımlarını detaylı bir
biçimde yansıttığı görülmektedir.
0.2mm kalınlıktaki metal çekirdek, konvansiyonel
döküm tekniklerindeki 0.5mm'lik kalınlığa göre
seramik kalınlığını arttırmak açısından
avantaj sağlamaktadır.
Elektroforez kuronların seramik estetiği açısından konvansiyonel metal-seramik çalışamalara daha üstün olduğu bildirilmektedir.
Yüksek adaptasyon kabiliyetine bağlı olarak implant-üstü tek diş restorasyonlarının büyük çoğunluğunda herhangi bir gevşeme problemi ile karşılaşılmamaktır.
Büyük azı bölgesindeki implant-üstü kuron için seramik hacmi daha fazla olduğu için elektroforez süresi uzatılarak 0.4mm kalınlıkta çekirdek hazırlanmıştır.
Palatinal/lingualden vidalanan postlar mekanik tutuculuk ve estetik açısından yeterli bulunmuş, ancak bazı olgularda çalışma (vida sıkıştırılması sırasında) güçlüğü saptanmıştır. Sonuçta, elektroforez yöntemi ile üretilen restorasyonlar yüksek mekanik, dokudostluğu ve estetik özellikleri ile özellikle rotasyon ve vida gevşemesi gibi komplikasyonlar gösterebilen tek diş implantı uygulamaları için önerilebilen bir alternatiftir.
Freze bar üzerine yapılan elektroforming primer ve sekonder kaplamalar hibrit protezin tutuculuğunu sağlar. Elektroforming çekirdekler olmaksızın bu tip bir dizaynda tutuculuk oldukça azalmaktadır.

 

Kaynaklar

1. Petteno D, Schierano G, Bassi F, Bresciano ME, Carossa S. Comparison of marginal fit of 3 different metal-ceramic systems: an in vitro study. Int J Prosthodont 2000;13:405-408.

2. Raigrodski AJ, Malcamp C, Rogers WA. Electroforming technique. J Dent Technol 1998;15:13-16.

3. Rogers OW, Armstrong BW. Electroforming a gold matrix for indirect inlays. J Prosthet Dent 1961;11:959-966.

4. Rogers OW. The electroformed gold matrix technique. Austr Dent J 1970;15:316-323.

5. Wismann HL. Method of making dental restorations. U.S.Patent 1971;3:567,529

6. Vrijhoef MM, Spanauf HJ, Renggli HH, Wismann H, Somers GA. Electroforming as an alternative to casting: a preliminary report. Restorative Dent 1985;1:143-146.

7. Hoffmann A. Development of electroforming technology. In Wirz J, Hoffmann A. Electroforming in restorative dentistry. Quintessence Pub. Co. 2000.

8. Rogers OW. The dental application of electroformed pure gold. I. Porcelain jacket crown technique. Austr Dent J 1979;24:163-170.

9. Wirz J. Biological dental prosthtics. In Wirz J, Hoffmann A. Electroforming in restorative dentistry. Quintessence Pub. Co. 2000.

10. Gadau C, Bregler C, Hoffmann A, Busch M. Electroforming-dental laboratory technology. In Wirz J, Hoffmann A. Electroforming in restorative dentistry. Quintessence Pub. Co. 2000.

11. Behrend F. Gold Electroforming System: GES restorations. J Dent Technol 1997;14:31-37.

12. Vence BS. Electroforming technology for galvanoceramic restorations. J Prosthet Dent 1997;77:444-449.

13. Holmes JR, Pilcher ES, Rivers JA, Stewart RM. Marginal fit of electroformed ceramometal crowns. J Prosthodont 1996;5:111-114.

Kaynak:http://denta-dent.com/
 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük