fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3615 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

SAHTE DİŞHEKİMLERİNE İLİŞKİN YASA MECLİSTEN GEÇTİ

Artık sahte dişhekimliği yapmak cesaret istiyor 
     Daha önce, diploması olmadığı halde ağızda çalışan, klinik işleten, muayene eden şahıslara birle üç yıl arası hapis cezası veriliyor, fakat bu ceza para cezasına çevrilip erteleniyordu. Yasada yapılan değişiklikle bu şahıslara üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ve bir milyar liradan üç milyar liraya kadar ağır para cezası verilecek.
     TÜRK Dişhekimleri Birliği ve dişhekimleri odalarının yıllardır beklediği, sahte dişhekimlerine ilişkin yasal düzenlemeler Meclis'te kabul edildi.
     1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Tasarısı 2 Haziran 2004 tarihinde yapılan TBMM oturumunda kabul edildi.
     Yasada yapılan değişiklikle, sahte dişhekimleriyle yapılan mücadelede önemli iki adım atılmış oldu. Bu adımlardan biri sahte dişhekimliği yapan şahıslara verilen cezai hükümlerdeki yaptırımlarla, diğeri diş protez teknisyenliğiyle ilgili. 11/4/1928 tarihli ve 1219 Sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunun 41. maddesi "Kişisel çıkar amacı olmasa bile diplomasız olarak dişhekimliği mesleğine ilişkin herhangi bir muayene veya müdahale yapan, dişhekimliği klinik hizmetleriyle ilgili işyeri açanların meslek icraları durdurulur. Bu kimseler hakkında üç yıldan beş yıla kadar hapis ve bir milyar liradan üç milyar liraya kadar ağır para cezasına hükmolunur. Ayrıca işyerlerinde bulunan ve münhasıran dişhekimliği mesleğini icra etmekte kullanılan araç ve gereçler kime ait olursa olsun müsadere edilir" şeklinde değiştirildi.
     Sahte dişhekimliğine 3 ila 5 yıl süreyle hapis cezası
     Yasada yapılan ikinci değişiklik diş protez teknisyenleriyle ilgili. 1219 sayılı yasanın Ek 7. maddesindeki yapılan değişiklik şöyle:
     "Diş protez teknisyenleri: Sahip oldukları diploma veya belgelerin hak kazandırdığı unvanlardan başkalarını kullanamazlar, hastalarla doğrudan doğruya mesleki ilişkiye giremezler, laboratuarlarında münhasıran dişhekimliği mesleğini icra etmekte kullanılan araç ve gereçleri bulunduramazlar, Ek 4. maddenin belirlediği sınırlar dışında herhangi bir çalışma yapamazlar, tavsiyede bulunamazlar. Yukarıdaki fıkra hükmüne aykırı hareket eden diş protez teknisyenleri hakkında üç yıldan beş yıla kadar hapis ve bir milyar liradan üç milyar liraya kadar ağır para cezasına hükmolunur. Ayrıca, işyerlerinde bulunan ve münhasıran dişhekimliği mesleğini icra etmekte kullanılan araç ve gereçler kime ait olursa olsun müsadere edilir. İşyeri ruhsatları suçun ilk kez işlenmesi halinde bir yıl süreyle geri alınır, tekerrürü halinde bir daha geri verilmemek üzere iptal edilir".
     Aynı yasanın 8. maddesinde yapılan değişiklikle diploması veya meslek belgesi olmadan diş protez teknisyenliği mesleğini yapanlar üç yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası, bir milyardan üç milyar liraya kadar ağır para cezasına çarptırılacak. Bu kişilerin iş yerinde bulunan ve diş protez teknisyenliği mesleğini yapmakta kullanılan araç ve gereçleri kime ait olursa olsun el konulacak, suçun tekrarı halinde de verilen ceza ertelenemeyecek ve para cezasına çevrilemeyecek.
     Diş protez teknisyenliği meslek eğitimindeki iki başlılığa son verildi.
     2 Haziran 2004 tarihinde yapılan oturumda ayrıca diş protez teknisyenleri ve usta-kalfa ve çırak şeklinde sınıflandırılan kişilere ilişkin de yeni düzenlemeler getirildi.
     Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen ustalık, çıraklık, kalfalık belgeleri bundan böyle Sağlık Bakanlığı tarafından "diş protez teknisyenliği meslek belgesi" adı altında düzenlenecek. Bu uygulamayla bugüne kadar süregelen diş protez teknisyenliği meslek eğitimindeki iki başlılık sona ermiş oldu.
     1219 sayılı Kanuna eklenen 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu?na göre diş protez teknisyenliği meslek dalında, Geçici Madde 4, a, b, c ve Geçici Madde 5?in a, b, c fıkrası gereği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilmiş ustalık belgeleri iptal edilerek Sağlık Bakanlığı tarafından bu belgelerin yerine diş protez teknisyenliği meslek belgesi verilecek.
     Ustalık belgesi almak için ustalık sınavına girme hakkını elde edenlerle, ustalık kurslarına devam etmekte olanlardan, girecekleri ustalık sınavı sonunda başarılı olarak ustalık belgesi alanların belgeleri iptal edilerek kendilerine Sağlık Bakanlığı tarafından diş protez teknisyenliği belgesi verilecek. Kalfalık belgesi sahibi olanlar ise bu kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren en geç bir yıl içerisinde müracaat etmeleri, Sağlık Bakanlığı'nın düzenlediği teorik ve uygulama eğitimini başarıyla tamamlamaları ve açılacak ehliyet sınavında başarılı olmaları halinde kendilerine diş protez teknisyenliği meslek belgesi verilebilecek.
     Çıraklık eğitimini tamamlayanlar ve bu eğitime devam edenler ise çıraklık eğitimini tamamlamalarını takip eden altı ay içinde Sağlık Bakanlığı'na müracaat etmeleri ve bakanlığın düzenlediği teorik ve uygulamalı eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra sınavlarda başarılı olmaları halinde diş protez teknisyenliği meslek belgesi alabilecekler.
     Dişhekimleri Milletvekillerine teşekkür etti
     İstanbul Dişhekimleri Odası'nın YK'da görev yapan ve oda üyesi hekimler dişhekimi milltevekillerine teşekkür ettiler. Oda dergisinde yer alan teşekkür mesajı şöyle:
     "Sahte dişhekimleriyle mücadele için yıllardır eksikliği çekilen yasal düzenlemenin oluşması için TBMM'de bulunan meslektaşlarımız büyük bir çaba gösterdiler. Başta Sağlık Komisyonu?nda görev alan Remziye Öztoprak ve Bayram Özçelik olmak üzere milletvekili meslektaşlarımız ve Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı dişhekimi Yavuz Yenidünya'ya İstanbul Dişhekimleri Odası olarak teşekkür ediyoruz.
     TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Remziye Öztoprak yasanın çıkış sürecini şöyle aktardı: 
     Diş teknisyenleri odaları Sağlık Bakanlığı'ndaki yasal düzenlemenin başlaması için bir çalışma yapmış. Sağlık Bakanlığı'nda oluşturulan kurul bu yasayı hazırlayarak hemen Bakanlar Kurulu'na göndermiş. Bakanlar Kurulu da TBMM'nin Sağlık Komisyonu'na iletmiş. Ben duyunca hem sevindim, hem tedirgin oldum. Çünkü Sağlık Komisyonu üyesi ve sözcüsü olarak benim, yasanın hazırlanması aşamasında haberim olmamıştı. Komisyonda, yasanın daha fazla araştırılıp, caydırıcı unsurlar getirilmesini sağlamak için bir alt komisyon kurulmasını önerdim. Çünkü, sahte dişhekimleri konusunda meslek odalarımızın yine hiçbir şey yapamaz durumda kalmalarını istemiyordum.
     Sağlık Komisyonunda iki dişhekimiyiz. Bakanlıktaki arkadaşımız dişhekimi Yavuz Yenidünya da alt komisyon toplantılarına katılıyordu. Ben yasanın iyi bir çalışmayla, ceza hukukçularıyla görüşülerek olgunlaştırıldıktan sonra komisyona gelmesini düşünüyordum. Bu fikrimi açıkça belirterek direttim ve ceza yasalarının caydırıcı olabileceğini, ancak tecrübelerimizin şimdiye kadar çıkan yasalardaki ceza maddelerinin hiçbir caydırıcılığının olmadığını gösterdiğini anlattım.
     Komisyonumuzdaki CHP Ankara milletvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu da durumu bildiğini belirterek bana destek verdi. Arkadaşlarımın da desteğiyle yasa alt komisyona indi. Alt komisyon sürecinde hukukçulardan yardım aldım. Bu çalışma iki ay sürdü. Bizim en büyük sıkıntımızın bir kısım diş teknisyenlerinin ağızda çalışması olduğunu açıkça belirterek, bu yasaya caydırıcı ceza maddelerini getirmeden çıkarmak niyetinde olmadığımızı anlattım. Tabii teknisyen arkadaşlarımızın bir kısmı memnun oldu, bize destek verdi.
     Bu yasayla diş teknisyenliği mesleğini gerçekten yapan insanlar da sahtecilik şüphesinden kurtulacaklar. Saygın bir meslek sahibi olduklarını hissedecekler ve de diplomaları denklenmiş olacak. Bundan sonra da eğitimleri iki yıllık ön lisans şeklinde devam edeceği için Avrupa seviyesine çıkmış bir meslek sahibi olacaklar. O yüzden bu yasa çıktığı andan itibaren ben çok mutluyum.
     Bu yasayı çıkarmakla sahtecilerin ağızda çalışmasını nasıl engelliyeceksiniz diyebilirsiniz. Üç yıl alt sınırı olan hapis cezası hem tecil edilemiyor hem de paraya çevrilemiyor. Biz cezanın daha önce bir yıl olan alt sınırını üç yıla çıkardık. Böylece yakalanan kişi doğrudan hapse girecek. Ayrıca dişhekimliği cihazları kime ait olursa olsun el konuyor. Suçun tekrarı halinde teknisyenlik belgesi de iptal edilecek. Ben kimsenin artık buna cesaret edebileceğini sanmıyorum. Yasa hem dişhekimliği mesleğine, hem teknisyenlik mesleğine hem de halkımıza hayırlı olsun diyorum.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük