fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 772 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Diş Hekimliği Terimler Bilgi Şöleni Diş Hekimliğinde Kullanılan Terimler Türkçeleştiriliyor

Türk Dil Kurumu ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nce düzenlenen "Türkçe Diş Hekimliği Terimleri Bilgi Şöleni" sona erdi.
TDK Başkanı Prof.Dr. Şükrü Haluk Akalın, yaptığı açıklamada, etkinliğin sonuç bildirgesinde diş hekimliği terimlerinin Türkçeleştirilmesi çalışmalarının hızlandırılarak sürdürülmesi yönünde ilke kararı alındığını bildirdi.
Bildirgede, TDK'da "Diş Hekimliği Terimleri Çalışma Grubu"nun kurulması yönünde girişimlerde bulunulması ve "Türkçe Diş Hekimliği Bilimi Terimler Kılavuzu" hazırlamasının yer aldığını belirten Akalın, "pedodonti" yerine çocuk diş hekimliği, "periodontoloji" yerine diş eti hastalıkları ve tedavisi gibi anabilim dallarının isimlerinin olanaklar ölçüsünde Türkçeleştirilmesini önerdiklerini açıkladı.
Akalın, eğitim sürecinde hekimlere, Türk dilinin gücü ve öneminin vurgulanması "yarı Türkçe yarı yabancı dil" eğitimden kaçınılması, diş hekimliği öğretim dilinin Türkçe olması yönünde de görüş birliğine varıldığını açıkladı. Öğrenme, öğretme, yazma, yayımlama ve ulusal bilimsel dergi dilinin Türkçe olmasının gerekliliği vurgulanan bildirgede, şunlara yer verildi:
"Bilim dünyamızda başta İngilizce olmak üzere yabancı diller giderek egemen dil haline gelmektedir. Bilim dilinin bilgiyi bulanın dili olduğu yolundaki yaygın düşünceden hareketle, bilgiyi üretemediğimiz sürece üretenin diline tutsak olunacağı açıktır. Bu nedenle bilimsel araştırma politikalarımızı yeniden yapılandırıp, Türkçe'nin bilim dili olarak daha da gelişmesi yolundaki çabalar desteklenmelidir."
Diş Hekimliğinde Kullanılan Terimler Türkçeleştiriliyor
Türk Dil Kurumu, bilim ve sanat dallarında terimlerin Türkçeleştirilmesi yönündeki çalışmaları Adana'dan başlattı.
Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile TDK tarafından düzenlenen "Türkçe Diş Hekimliği Terimler Bilgi Şöleni" Akif Kansu Konferans salonunda düzenlendi. TDK Başkanı Prof.Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin bilim dili olarak geliştirilmesi ve zenginleştirilmesini önemsediklerini kaydetti. E-Devlet Projesi kapsamında yeralan "E-Türkçe" çalışmalarıyla Türkçe'nin 600 bineulaşan temel söz varlığının aşama aşama tamamlandığını anlatan Prof.Dr. Akalın, "Türk Dil Kurumu'nun e-Türkçe ile Türk dilinin temel başvuru kaynaklarının elektronik ortama taşınmasını ve zengin bir sanal kitaplık oluşturulmasını amaçlıyoruz." dedi.
Prof.Dr. Akalın, türetilmiş terimlerin yaygınlaştırılması ve sağlık bilimlerinin bütün alanlarında yürütülecek terim çalışmalarını da desteklemeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Alper Akınoğlu ise önceleri Arapça ve Farsça'nın etkisi altında kalan Türk dilinin son zamanlarda ise İngilizce'nin baskını altına girdiğini söyledi. Günlük kullanılan Türkçe kelimelerin sayısında azalmanın dikkat çektiğini ve yabancı kelimelerin her konuşmada farkedildiğini hatırlatan rektör Akınoğlu, "Türk dilinde yabancı kelimelere karşılık bulunduktan sonra kullanılmalı, şayet kullanılmazsa Türkçe terimlerin de bir anlamı olmayacaktır. Türkçe'ye sahip çıkmalıyız, terimler de günlük kullanımda halkın anlayabileceği şekilde olmalı yoksa yapılan çalışmalar boşa gider." diye konuştu.
ÇÜ. Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlter Uzel ise, diş hekimliği terimlerini Türkçeleştirme çalışmalarının çok yetersiz olduğunu söyledi. Diş hekimliği terimleriyle ilgili 3 veya 4 sözlük olduğunu hatırlan Prof.Uzel, şunları kaydetti:
"Türkçe diş hekimliği makalesi yazarken bile bazı arkadaşlar yabancı terimler kullanıyor, mesela materyal demiş, gerek yok ki malzeme veya gereç. Neden materyali kullanıyoruz. Materyal demekle biz bilimselleşmiyoruz. Restorasyon yerine onarım, ajan yerine etken, partikül yerine parçacık, matris yerine ana kalıp, polisaj yerine ise parlatma kullanılabilir." Toplantıya, diş hekimliği fakültesi öğretim üyeleri ile bazı fakülte dekanları da katıldı.

 

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük