fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3696 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Uzman Diş Hekimlerinin 'Ünvan" Sıkıntısı

Diş hekimliği fakültelerinin "ortodonti" bölümünü bitirenlerin, herhangi bir üniversitede 3 yıl süreyle doktora yapsalar bile açtıkları muayenehanenin tabelasına "ortodontist" ya da "Ortodonti uzmanı" yazdıramadıkları bildirildi. Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İlter Uzel, yaptığı açıklamada, diş hekimliği fakültelerinde aralarında "ortodonti"nin de yer aldığı 8 bölüm bulunduğunu, oysa Türkiye'nin girmeye çalıştığı Avrupa Birliği ülkelerinde bu sayının 2 ile sınırlı olduğunu belirtti.
Uzel, Türkiye'deki fakültelerin ortodonti bölümü öğrencilerinin tamamen kendi branşlarıyla ilgili eğitim aldıklarını ancak, mezun olduklarında herhangi bir üniversitede 3-4 yıl süreyle doktora yapsalar bile açtıkları muayenehanenin tabelasına yasal engeller nedeniyle "ortodontist" ya da "ortodonti uzmanı" yazamadıklarını vurguladı. Tababet Uzmanlık Tüzüğü'ne göre, Sağlık Bakanlığı'nda veya GATA'da 3 yıl süreyle ihtisas yapanların ortodonti uzmanı olduklarını vurgulayan Uzel, şunları söyledi:
"Uzmanlığı vermesi gereken Sağlık Bakanlığı'nın kadro açmaması sorunu çözümsüz hale getiriyor. Bakanlık, uzmanlık unvanı vermek için bir doktora 3 yıl boyunca maaş ödemeyi göze alamıyor. Oysa, diş hekimliği fakültelerinin ortodonti bölümünden mezun olup bir de üstüne 4 yıl doktora yapanlar uzman sayılmalı. Mevcut durumda bu mezunlar uzmanlar ama 'uzmanız' diyemiyorlar."
Uzel, AB ülkelerinde Türkiye'de olduğu gibi diş hekimliği fakültelerinde 8 değil sadece "ortodonti" ve "çene ve yüz cerrahisi" adı altında iki bölüm bulunduğunu belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"AB ülkelerinde bizdeki gibi tabela çılgınlığı yok. Her doktor küçük bir tabela ile kapısına ismini ve aldığı eğitimle ilgili titrini yazar. Bizde ise hastalar hep büyük tabela ararlar, tabelası küçük olan hiç görülmez. Bu nedenle sanki doktorlar arasında da 'daha büyük tabela yaptırma' yarışı yaşanıyor. Bu durum da tabela kirliliğine neden oluyor."
Uzel, AB'ye uyum yasaları kapsamında, bu sorunun da AB kriterlerine göre çözümünü beklediklerini kaydetti.
 

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük