fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3943 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Endüstri devletleri toplumlarinin %6'si ile %14'ü arasinda dis hekimi fobisi vardir.

Vücudun dis hekimi fobisi reaksiyonuna karsi korkuyorlar. Dis hekimine gitmek istiyorlar ama gidemiyorlar. Dis hekimi fobisinde olan fizyolojik, motor veya hareki ve duygusal reaksiyonlardan korkuyorlar. Bu yüzden dis hekimine gitmiyorlar- elbette!

Toplumun 3/2'sinin dis hekimi fobisi vardir.
Dis hekiminden korkuyorlar!

Dis maddesinde çok büyük çatlaklar var:

Fobi hastalarinin dis maddelerinde asiri çok ve büyük çatlaklar gözetleniyor. Çogunlukla tüm dis maddesinden geçiyorlar (amudi ve ufki). Belki bu çatlaklar zararli bakteriler için çok büyük olabilirler, ama süphesiz dis firçasi için çok küçükler- belki bunuda söyle açiklayabilir: Fobi hastalari dislerine mükemmel bir sekilde bakiyorlardir, ama yinede aralarinda bozuk olan disler çikiyor. Belki temiz bir disin mutlaka iyi bir dis olmasi dogru degildir. Burada bilim gereklidir.

Münih'teki dis hekimi fobisi hastalari için özel muayenehane (Gentle Dental Office®-München / Dr. Michael Leu):

Münih'in merkezinde olan muayenehanemizde, 2000 yilindan beri sadece dis hekimi fobisi hastalarini tedavi ediyoruz. Tedavi edilen hastalarimizin hemen hemen hepsinde Malokluzyon oldugunu gördük. Normalinde en fazla her onuncu tedavi edilen hastada oluyor. Malokluzyon problemi baskasinin yardimi olmaksizin çözülemez. Belki bunuda söyle açiklanabilir: Bizde tedavi olan hastalar misal olarak sunlara yakin sözleri söylüyorlar: "Ben dört tane çocuk dogurdum, benim bir sirketim var, her problemin bir çaresini buluyorum - ama tek su dis hekimi fobisine karsi bulamiyorum. Dahada kötülesiyor". Burada bilim gereklidir.

Özel narkoz metotu:

Seneler sonra, binlerce defa intubasyon narkozunu yenilestirdikten sonra, özel bir narkoz metotu gelistirildi. Bununla, tedavi olan hastalara, agri veya sisme gibi seyleri hesaba katmalarina gerek olmadigini, önceden söyleyebiliriz- narkoz aldinda tedavi edilmesi gereken seyler fazla olsa bile. Normalinde tam tersi beklenirdi. Burada bilim gereklidir.


ÜÇ SEANSLIK TEKNIK

Geçmis seneler içinde, dis hekimi fobi hastalari tedavisi için özel bir teknik gelistirildi. Bu teknik, hastalari narkoz altinda tedavi etmekle basladi. Sonra korku hastalarida geldi (o zaman da fobinin ne oldugunu bilmiyorduk). 

Sayisiz olan tedavi tecrübeleri ÜÇ SEANSLIK TEKNIK'e sebep oldu: Fobi hastasi, üçüncü seansda usulen normal bir hasta oldu. Hiç bir kimse isteyerek dis hekimine gitmez - ama hasta, üçüncü seansda usulen daha fazla fobi hastasi degil. Artik normal bir sekilde dis hekimine gidebilir. Neden böyle oldugunu bizde bilmiyoruz. Ama hastalarin fobiden kurtulduklarini sik sik gözetliyoruz- tabii sart olan, tedavi planinin Malokluzyon problemini hesaba katmasidir. Burada bilim gereklidir. 

ÜÇ SEANSLIK TEKNIK tedavisi yenidir - 2000 yilindan beri. Bugünkü çok eski olan harç tarifesinde (22 Ekim 1987) dis hekimi fobisi hastasi öngörülmiyor. 


ÜÇ SEANSLIK TEKNIK denenmis dis hekimleri teknigi düzenine göre yenidir.  <

Denenmis teknikleri en modern dis hekimleri teknikleri ve bilgileri ile birlestiriyor. Eski taninmis ve denenmis metotlar yeniden icat edilmiyor- ama bugüne kadar 20 senelik olan Alman harç tarifesinde öngörüldügünden baska türlü kullaniliyor. 

 • ÜÇ SEANSLIK TEKNIK kendisi ödeyenler ve özel tedavi olan hastalar içindir. Devlet sigortasi ile yapilan bir is degildir.  

·         Narkoz güvenligi
Prof. Aken'e göre - Alman Anesteziyoloji ve Yogun Bakim Dernegi - dis hekiminde igne vurmak gibi riski var. Tedaviler, narkoz altinda ayakta yapilabilir. Klinik'de kalmak çok seyrek durumlarda gerekli olabilir.

 • Alternatif metotlar
  Hipnoz, dis hekimi fobisi hastalari için söz konusu degil, çünkü dis tedavisi aninda yardimci olamiyor.
   
 • Hipnoz
  Hipnoz, isbirligini sart kosar. Dis hekimi fobisi hastasi dis hekiminde panige kapiliyor ve bundan dolayi isbirligi yapamiyor.

·         Analgezi
Analgezi, uzun süren ve zor dis yenilemeleri için uygun düser. Yutma reflekslerini azaltiyor ve herhangi yanlis birseyi yutma riskini büyütüyor ve hatta akcigerin içine girebiliyor. Sorumlulugunun bilincinde olan dis hekimleri yanlarina bir anestezist aliyorlar. Sorumlulugunun bilincinde olan anestezistler, analgeziyi ayni intubasyon narkozu gibi hazirliyorlar.

 • " Bizim istatistik mütalaalarimiz
  Pek çok online enterviyulardan istatistik mütalaalarimiz sunlari ispatliyor:
   
 •  
Dis hekimi korkusu ve narkoz altinda tamamem yenilestirme arzusu arasinda çok rabita var.
%71'i dislerini göstermekten utaniyorlar.
%74'ü kontrolü kaybetmekten korkuyor ve ilk dis hekimi ziyaretini tek su sartla geçirebilirmis: Dis hekimi, konusma ve psikolojik bakimdan talimli olursa.
"Dislerini göstermekten utanmanin" ve profesyonel bir yardima ihtiyaç olmasinin arasinda çok rabita var.
"Kontrolü kaybetmek korkusunun" ve "dis hekimlerinden disleri yüzünden asagilanmanin" arasinda çok rabita var.
Her iki kisiden biri, dis hekimlerinden, personelinden veya akrabalarindan, disleri yüzünden hakaret veya asagilama görmüs.
 •  
 • " Resmi istatistiklerde korku ve fobi

Berlin'de örnegin bu zamanda - tüm istatistikler ayni fikirde- 180.000 ile 420.000 sayisinda ve 20 ile 60 yaslari arasinda dis hekimi fobisi hastalari. Hemen hemen hiç dis hekimine gitmiyorlar. Anlasilabilecek nedenlerden: Hizli kalp çarpmasi ve fenalik ve mide bulantisi ve, ve... hepsi ayni zamanda. Bu hastalar yanlislikla - hemde bir çok dis hekimleri tarafindan - dis hekimi korkusu hastalari ile bir tutuluyorlar. Ne de olsa bu grup toplumun 3/2'sini teskil ediyor (Bild haberleri, 18.04.2001). 

 • Ilk dis hekimi fobisi hastalari özel muayenehanesinden gözetlemeler
  Tedavi teknigi
   

DGZP e.V. ile Christoph Dornier Vakfi'nin isbirligi sunu aydinlatti: Dis hekimi fobisi hastalari, sirf psikoterapik tedavi karalamalari için ilgi göstermiyorlar. Tek ilgileri, narkoz altinda yapilabilen hizli bir dis yenilemesinde. Bizim tecrübelerimize göre, tedavi kalitesi demek,fobi problemi olan hastayi fobisinden basit bir sekilde kurtarmak. Bu sekilde narkoz aldinda dis yenilemesi çok uygundur. 

 • " Tedavi edenin tedavi kalitesi ve tecrübesi

Dis hekimi fobisi hastalari çok az veya hiç - anlasilamayacak nedenlerden dolayi- dis hekimine gitmiyorlar. Tabii normal bir dis hekimi böyle hastalarla tanisamaz. Bu sebepten dolayi, böyle zor tedavi durumlari için yeterli pratik tecrübe olusamiyor. Ama tipda kalite olmasi için bilimsel arastirmalar, örnegin çocuk kardiyolojisinde, her tedavi edenin yillik 150 kisiyi tedavi etmesini gerek görüyor. Tek o zaman iyi bir tedavi kalitesi mümkün olabilir. Barsak kanseri için uzmandan yillik 200 tane muayene yapmasini istiyorlar. Dis hekimi fobisi hastalari terapisinde, tedavi kalitesi için maalesef ona benzer arastirmalar ve referanslar yok.

Arastirmalar gösteriyorki, çogunlukla dis hekimleri kendileri dis hekimi korkusu hastalarindan korkuyorlar - hele dis hekimi fobisi hastalari korkularindan hiç bahsetmemek lazim.

Muayenehanelerini böyle hastalar terk edince çok seviniyorlar. Idraklar  

Münih'teki dis hekimi fobisi hastalari özel muayenehanesinde hiç beklenmeyen idraklar edildi:

1.
Üç Seansli Teknik'e göre yapilan narkoz altinda yenilemelerden sonra - üçüncü seansda- hastalar hemen hemen hepsi yine normal tedavi olan hasta oluyorlar. Hiç bir insan isteyerek dis hekimine gitmez - bu elde edilmez. Ama fobisel reaksiyonlar hemen hemen çok tez kayip oluyor. Neden böyle oldugu henüz daha bilinmiyor. 

2.
Dis hekimi fobisinin tek kötü yasantilarla ilgili olmadigi besbelli, Malokluzyon adli olan problemde var. Münih'li olan tüm(!) dis hekimi fobisi hastalarinda Malokluzyon* var. Bu hastalik baska yerde sadece her on kisiden birinde bulunur. Malokluzyon problemi ile az sayida dis hekimi ilgileniyor. Bu yüksek Malokluzyon sayisinin gözetlenmesi, dis hekimi fobisi olusmasina ve terapisine tamamen yeni bir görüs için çok enteresan bir ilk düsünüs adimina sebep oldu. 

*Malokluzyon, komplike ve islevsel bir dis-, çene eklemi- ve kas hastaligi için basitlestirilmis bir terimdir. Bununla, dislerin, çenelerin birbirleriyle, çene eklemlerin v.s. birlikte harmonik bir sekilde islemedigi izah edilebilir. Çok basit bir sekilde, üstçene, altçene ve çene eklemleri fonksiyon birligi Malokluzyon'u, bir kapi, kapi sövesi ve kapi mentesesi fonksiyon birligi ile kiyaslanabilir. Kapi yanlizca siddetle kapaniyorsa, ilgili olan parçalar bu sebepten dolayi zaruri zararlar görür.

3.
Yeni bir gözlem de sudur: Dis hekimi fobisi hastalarinin çogu zaman tüm dis maddesinden geçen pek az görülebilen çatlamalari var, tabii bunlar sonraki problemlerin nedeni (dis çürüklügü, sinir agrisi,...). Simsegin agaça çarpmasina benzer. Çarptiktan sonra, tüm agaçin içine bir yarik birakir ama agaç yikilmaz. Çiplak gözle o yarik görülmez. Bakteriler için bu yariklar giris engeli degil. Bu düsünüs örneginden anliyoruzki dislerine çok iyi bakan hastalarin dislerindede çürüklük olabilir. Normalinde sirf dislerine çok kötü bakan hastalarda olur. 

Dis Hekimi Fobisi- Utanmak için bir neden degildir!!  

Dis hekimleri ile çok kötü tecrübeleriniz oldu. Muayenehanede hissettiginiz güvensizlik önemsenmedi. Agrilarinizi küçümsediler. Tedavi çok aci vericiydi. Gücendiniz ve kizgindiniz: "Disçi mi? Bir daha asla!" - Dis hekimi muayenehanesinin sadece düsüncesi bile dayanilmaz oldu.

Fakat, dislerinizin aslinda tedavi edilmesi gerektigini de çok iyi biliyorsunuz. Agrilar ve/veya dislerinizin kötü görünümü bunu size her defasinda hatirlatip duruyor. Çok iyi biliyorsunuz ki yasam kaliteniz dislerinizin kötü durumundan büyük oranda etkileniyor. Ama dis tedavisi korkusu da yenilebilir gibi gözükmüyor.

Sadece Almanya'da yaklasik 5 milyon insanda dis tedavisi fobisi var. 

Sadece Almanya'da sizin gibi yaklasik 5 milyon insanda "dis tedavisi fobisi" var. Burada söz konusu olan disçiye ve dis tedavisine karsi asiri bir korku. Bu fobi ayrica titreme ve terleme nöbetleri gibi panik durumlarinida ortaya çikarabiliyor. 

Alman Dis Tedavisi Fobisi Kurumu Dernegi (DGZP) bu asiri korkudan sikayetçi olan insanlar üzerinde uzmanlasmistir*. Amaç, hastalari kesin olarak dis tedavisi fobisinden kurtarmak ve ayni zamanda saglikli ve ilgi çekici dislere sahip olmalarini saglamaktir. 


Asiri dis hekimi korkusu hastalarinin karakteristikleri 

·         Asiri bir halde utaniyorlar

·         Korku fazinda asiri kötü bir genel durum

·         Dis hekimlerine karsi çok az güvence

·         Normal bir dis hekimin kifayetini asan büyük ve karisik dis hasarlari 


Tedavi eden ekibin gerekli olan kaliteleri  

·         Dis hekimine hiç gitmeyen hastalarla ilgilenme konusunda çok tecrübe sahibi olmasi

·         Asiri korku hastalarina karsi yetki, sakinlik ve teminat göstermesi

·         Asiri korku hastalarini hiç bir zaman azarlamayan, kizmayan, hatta hakaret etmeyen tecrübeli yardimcilar

Dis tedavisi fobisinden kurtulmanin basarili yolu:
Üç Seanslik Terapi'mizdir  

Birinci seansda

korkunuzun kaynaklarini açikliga kavusturacagiz. Disler sadece kontrol edilecek ve tedavi olasiliklarindan söz edilecek. Ilk seansin gelisimini yanliz siz belirleyeceksiniz. Çünkü, bu konusmanin size ne kadar zor gelebilecegini biliyoruz!
Bir konusma protokolünün ardindan, hiç bir baski olmaksizin, terapiyi baslatmak isteyip istemediginize karar verebileceksiniz.

Ikinci seans

tam narkoz altinda dislerin asil tedavisi. Gerçekten de hiç bir sey hissetmeyeceksiniz. Gelistirdigimiz narkoz yöntemiyle size büyük bir operasyondan sonra bile agri ya da sisliginizin olmayacagi garantisini veriyoruz. Böylece tedavi ayakta uygulanabiliyor. Ertesi gün isinize bile gidebilirsniz. 

Üçüncü seansla
nihayet isin sonuna gelinecek! Kaplama ya da köprüler yerlestirilecek. Aynada piril piril gülüsünüzü yeniden gördügünüzde mutlu olacaksiniz. Basarili bir terapinin ardindan hastalarimizin dis tedavisine karsi korkulari olmadigini gözlemliyoruz. Artik sorunsuz bir sekilde düzenli dis kontrolüne gidebilirsiniz. Yeni bir yasam sizi bekliyor!

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük