fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 524 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Amerikan Tıp Okulları

Lisans Öğrenimi:
ABD'de tıp okullarına girişte büyük rekabet yaşanmaktadır. Yabancı öğrencilerin tıp alanında lisans öğrenimine kabul edilmeleri enderdir. Tıp okuluna başvuru hakkı kazanmak için öğrenciler genellikle lisans öğrenimine denk (12 yıl gerektiren orta öğrenim tamamlandıktan sonra dört yıl) bir eğitimi tamamlamalıdırlar.
Tıp öğrencilerinin eğitim masrafları, oldukça yüksektir. Pek çok tıp öğrencisi büyük ölçüde okulun bulunduğu eyalette toplanan vergilerle finanse edildiği için, okullar normal olarak o eyaletlerde oturanlara öncelik tanımaktadır.
ABD tıp okullarında yabancı öğrenciler için ayrılmış kontenjanlar azdır. Her ne kadar herkes başvuru hakkına sahipse de, bir ABD tıp okulunda tıp öncesi eğitim görmemiş yabancı öğrencilerin giriş hakkı kazanmaları çok sık görülmemektedir. ABDli öğrenciler bile, kendilerini, sınırlı sayıdaki kontenjan için yaşanan yüksek seviyede bir rekabetin içinde bulmaktadırlar; başvuranların yarısından daha azı kabul edilmektedir.
Tıp okulları genellikle dört yıl sürer ve sınıf tecrübesi ile dahiliye, jinekoloji, çocuk hastalıkları, psikiyatri ve aile hekimliği alanlarında gözlem ve hasta bakımı deneyimini birleştirir. Sınıf dersleri; temel tıbbi bilimler, temel klinik bilimleri (hem tedavi hem teknoloji), koruyucu hekimlik ve tıp uygulamasıyla ilgili sosyal bilimler ve meslek ahlakı gibi konuları içerir.
Lisansüstü öğrenim:
ABD'deki bir tıp okuluna devam eden hekimin lisansüstü tıp uygulamasına hak kazanabilmesi için şunları yapması gerekir:
- Tıp eğitimi diplomasını elde etmek veya öğrenim süresini tamamlamak
- yeterlilik imtihanlarını geçmek.

ECFMG Sertifikasının Alınması
ABD'de hekimlik alanında lisansüstü eğitim çeşitli biçimlerde yapılabilir. Belirli bir tıp alanında uygulama yapmak isteyenler genellikle seçilmiş uzmanlık alanında öngörülen klinik eğitim süresini tamamlarlar. Alınan eğitim veya yapılan ek lisansüstü öğrenim bir tıp okulunda ders vermeyi veya tıbbi araştırmalar yapmayı sağlayabilir.

Klinik bursları, ihtisas pozisyonları ve diğer hasta bağlantılarını içeren eğitim fırsatlarını elde etmek için yabancı öğrencilerin ''tıp yüksek lisansı'' sertifika şartlarını yerine getirmeleri gerekir. ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates), yabancı lisansüstü öğrencilerinin asgari şartları yerine getirmeleri için bir sertifika programını ve ACGME (Accreditation Council for Graduate Medical Education) tarafından onaylanan ihtisas programlarını yürütmektedir. Liaison Committee on Medical Education tarafından tanınmayan tıp okullarının lisansüstü yabancı öğrencileri ECFMG sertifikası için gereken şartları yerine getirmek zorundadırlar. Hasta bağlantısını da içeren ihtisas eğitimine başvuru hakkı kazanmak için bir lisansüstü öğrencisinin şunları yapması gerekmektedir:
• Geçmiş ve günümüzde World Directory of Medical Schools listesinde yer alan bir tıp okulunda lisansüstü öğrenim yapıldığını gösteren belgelerin (ve gerekiyorsa tercümelerinin) sunulması
• Türkiye'de doktorluk yapmak için gereken bütün eğitim şartlarının tamamlandığını gösteren belgelerin sunulması
• ECFMG İngilizce testinin geçilmesi
• U.S. Medical Licensing Examination'ın (USMLE) 1 ve 2'nci basamaklarının hem klinik hem de temel tıp bilimleri bölümlerinden veya Foreign Medical Graduate Examination in the Medical Sciences'ı (FMGEMS) geçmek.
• Test ücretlerinin ödemesi için açık bir ECFMG finansal kaydı yaptırmak
USMLE 1 ve 2'nci basamak sınavları ve ECFMG İngilizce testi, dünyanın dört bir yanındaki pek çok merkezde yılda iki defa yapılmaktadır.
ECFMG sertifikasına ek olarak bazı eyaletler, yabancı adayların Federation Licensing Examination (FLEX)'i geçmelerini beklemektedirler. FLEX testi; temel tıp bilimlerini ve klinik uygulamasını içerir. FLEX sınavını eyalet tıp daireleri yönetir ve genellikle her yıl Haziran ve Aralık aylarında eyalet başkentinde yapılır.
İhtisas veya Klinik Bursu Kazanmak
ECFMG sertifikası almış olan yabancı yüksek lisans öğrencileri, ihtisaslarını tamamlamak üzere bir süre hastanelerde uygulamalı eğitim alır. Ancak bu eğitimin kontenjanı sınırlıdır. İhtisas yapanlar, bulundukları hastaneden ücret alırlar.

Klinik bursiyerleri, ihtisas yapanlar gibi, yetkili doktorların nezaretinde hastalara bakar, ancak ücret almaları kesin değildir. Buradaki öğrenciler daha çok diğer kaynaklardan, muhtemelen Türkiye'deki bir kurumun desteğiyle ya da kendi kişisel imkanlarıyla finansman sağlarlar. Klinik bursiyerleri için 'bursiyer' terimi hastane tarafından finanse edilme anlamına gelmez.

İhtisas veya klinik bursiyerliği için başvuran yabancı '' lisansüstü tıp öğrencileri'', programlarına başlamadan önce ECFMG sertifikası almalıdırlar, fakat sertifikalarını almadan önce bir hastane ile yazışma yapabilirler. Şayet National Resident Matching Program'a katılırlarsa, girmeyi planladıkları yılın 1 Ocak'ına kadar ECFMG sınavını geçmeli ve ihtisas başlayıncaya kadar sertifika belgesini teslim etmelidirler. Doktorlar doğrudan, akredite/tanınmış ihtisas programlarına veya yıllık olarak yayınlanan Directory of Residency Programs'da sıralanan bir uzmanlık için klinik bursiyerliğine başvurabilirler, veya bilgisayarlı National Resident Matching Program'a girişi seçebilirler. Bu program her başvuru yapan adaya, tercih ettiği ihtisas birimlerinin bir listesini verir ve istekler uygun programlarla eşleştirilir.

Hastanelerle yazışırken ücret, istihdam veya atamanın süresi, ihtisas programının unsurları, görev saatleri ve sorumluluklar, hastanenin sağlık ve mesleki sorumluluk sigortası sağlayıp sağlamadığı konularında bilgi isteyin.

İhtisas birimlerine yerleştirilen ECFMG sertifikalı yabancı doktorlar, Ziyaretçi Değişim Vizesi (J-1 vizesi) kapsamındadırlar. Ziyaretçi değişim vize statülerinin süresi, seçilen tıbbi uzmanlık alanına göre değişebilir ve yıllık olarak yenilenmesi gerekir.

ECFMG Sertifikası Gerektirmeyen Bazı Alternatifler

Akademik Programlar
Yabancı öğrenciler, tıbbın hasta bakımı içermeyen alanlarındaki akademik programlarda lisansüstü öğrenim görmek için doğrudan başvurabilirler.

Sadece önemsiz oranda hasta teması söz konusu olduğu için, akademik ve araştırmaya yönelik programlar ECFMG sertifikası gerektirmez. Başvuru işlemleri, tıp dışı alanlardaki lisansüstü programlar için yapılanlar gibidir. Bazı programlar kabulde, GRE gibi, imtihan gerektirir. Şartlar için program ilanlarını inceleyin ve doğrudan programa başvurun. Akademik çalışma ve araştırma alanları radyoloji, immünoloji, moleküler biyoloji, genetik, sinir hastalıkları, patoloji ve psikoloji dahil olmak üzere birkaç dalı kapsar. Yabancı öğrenciler ayrıca sağlık bilimleri alanındaki araştırma bursları için de başvurabilirler.
ABD'ye bu amaçla gelen doktorlar, ECFMG sertifika işlemlerini tamamlamadan (klinik deneyimi ve hasta takibi ile birlikte) ECFMG Ziyaretçi değişim (J-1) statülerini değiştiremezler. Bir akademik veya klinik programa girme düşüncesiyle "B" vizesi almayı planlamayın; Immigration and Naturalization Service (INS), vize statünüzü değiştirmeyecektir. ABD'ye girmek için önce öğrenci olarak bir akademik programa girmiş ve gerekli belgeleri hazırlamış olmanız gerekmektedir.

Eğitimi Sürdürmek İçin Kısa Dönemli Fırsatlar
Tıp merkezleri ve hastaneler, birkaç günden birkaç aya kadar uzanan kısa dönemli kurslar sunar. Bu programlar kısa süreli olduğu için yabancı doktorların ilgisi çekmeyebilir. Ama hastalarla doğrudan temas kurmadıkça ECFMG sertifikası bulunmayan yabancı öğrenciler bu programlara katılabilirler. The Journal of the American Medical Association (JAMA) yılda iki kez, Ocak ve Temmuz'da, uygun kısa dönemli kursların listesini yayınlamaktadır.

ECFMG Temel Tıp Bilimleri Çerçevesinde Yabancı Öğretim Üyeleri Burs Programı
Diğer ülkelerde bulunan tıp okullarındaki temel bilim öğretimini kuvvetlendirmek üzere oluşturulan bu program, yabancı tıp okullarından seçkin öğretim üyelerini bir ABD tıp okulunda dokuz aydan bir yıla kadar uzanan süre için ders vermek ve öğrenim görmek üzere getirmektedir.
ECFMG Uluslararası Tıp Bilim Adamları Programı
Bu program, kendi ülkesindeki akademik tıp çalışmalarının veya sağlık hizmetlerinin gelişimine katkıda bulunacak olan yabancı bilim adamlarına ABD'de eğitim fırsatları sunmaktadır. Program, üç aydan bir yıla kadar uzanan bir süre için tıp, halk sağlığı veya sağlık düzenlemeleri yönetimi eğitimleri için destek sağlamaktadır. Adayların İngilizce alanında yeterliliğe sahip olmaları, seçilen alanla ilgili lisansüstü eğitim almış veya mesleki diploma elde etmiş bulunmaları ve mesleki başarılar göstermiş olmaları gerekir.
Göçmen Doktorlar
ABD, talep edilenden daha fazla doktora sahip olduğu için, yabancı tıp doktorlarına göçmen vizesi almalarını sağlayacak çalışma sertifikası vermemektedir. ABD'ye göç etmek isteyen bir doktora ayrıcalıklı muamele yapılmaz.
Göçmen vizesinin verilmesi, yabancı adaya teklif edilen pozisyon için uygun yetkili bir ABDli doktorun bulunmadığını gösteren bireysel bir çalışma sertifikasının veya bir ABD vatandaşı ile aile bağının yahut sürekli oturma izninin bulunması şeklinde olur. Bireysel çalışma sertifikası elde eden yabancı bir tıp doktoru "üçüncü öncelik" (meslek üyeleri) çerçevesinde göçmen vizesi almaya hak kazanabilir.
Hemşirelik
ABD'de "kayıtlı" profesyonel hemşireler (RN) çalıştıkları eyaletten ruhsat almak zorundadır. Her eyalette, eyalet-güdümlü düzenlemelere göre RN ruhsatı veren Hemşirelik İdaresi (Board of Nursing) bulunur. Bununla birlikte, her eyalet, izin belgesi vermeden önce NCLEX-RN olarak bilinen standart bir imtihan yapar. Eyaletlerin çoğu, ABD dışında eğitim görmüş hemşirelerin NCLEX-RN sınavına girmek için önce Commission on Graduates of Foreign Nursing Schools (CGFNS)'den sertifika almış olmalarını şart koşar.

Geçici bir göçmen olmayan vize (H-1A) veya sürekli bir vize için başvurulduğunda CGFNS daha büyük önem taşır. H-1A vizesi için başvurduğunuz zaman, H-1A vizesi ile hemşire çalıştırmaya yetkili bir ABD teşhis ve tedavi kliniğinde istihdam edileceğinizi veya çalıştırılacağınız eyalette daha önceden RN ruhsatı yahut CGFNS sertifikası aldığınızı ispatlamanız istenecektir. Meslek öncelikli sürekli göçmen vizesi için başvurduğunuz zaman, Çalışma Bakanlığı'ndan (Department of Labor) çalışma sertifikası (Labor Certificate) almanız gerekecektir. Çalışma sertifikası alabilmek için CGFNS sertifikasına sahip olmanız gerekir.

CGFNS sertifikası almak için, önce belgeleri gözden geçirilmek üzere CGFNS'ye gönderin. Aşağıdaki şartları yerine getirdiyseniz CGFNS Sınavı için kaydınız yapılacaktır:

En az iki yıllık ve resmi onaylı genel hemşirelik programından mezun olduysanız; ve
Tıbbi, cerrahi, doğumla ilgili, pediatrik ve psikiyatrik hemşirelik alanlarında kendinizi teorik olarak geliştirdi ve klinik pratiği yaptıysanız.

İki kısımdan oluşan CGFNS Sınavı, hemşirelik bilgisi ve İngilizce yetkinliğini test eder. CGFNS Sınavı, dünya genelindeki merkezlerde yılda üç defa düzenlenir.
Veteriner Hekimlik
Veterinerlik okullarında, diğer ülkelerden gelen öğrenciler için ayrılmış kontenjan mevcut değildir. Sınırlı sayıdaki yer için yaşanan yoğun rekabetin bir sonucu olarak yabancı öğrencilerin ABD veteriner hekimlik okullarına giriş hakkı kazanmaları oldukça zordur.

ABD'de, tümü üniversitelere bağlı olmak üzere sadece 27 veteriner hekimlik okulu vardır. Bunlardan 25'i, büyük ölçüde eyaletler tarafından finanse edilir; yani, eyaletlerde toplanan vergilerle desteklenmektedir. Bu yüzden, eyalet sakinlerine öncelik tanınması ve yabancı adaylara çok az fırsat verilmesi şaşırtıcı değildir. American Veterinary Medical Association, 1991 ve 1992'de veterinerlik okullarına kabul edilen 2225 öğrencinin sadece 16'sının yabancı olduğunu bildirmektedir.

ABD'de veterinerlik okullarına giren pek çok lisansüstü öğrenci, orta öğrenimden sonra en az dört yıl öğrenim görerek lisans diploması alır.
Dört yıllık veterinerlik okullarında öğrenim gördükten ve lisans diploması aldıktan sonra ABD'de çalışmaya başlayan veterinerler, veteriner hekim (D.V.M. veya V.M.D.) olarak atanırlar. Veterinerler, meslek icrasına başlamadan önce, çalışmayı planladıkları eyaletten izin belgesi almak zorundadır.

ABD Veterinerlik Okullarına Kabul
Veterinerlik okullarında, hukuk ve tıp okullarında olduğu gibi merkezi bir kabul sistemi geçerlidir. Öğrenciler doğrudan okullarına başvurur; kabul şansı, devlet destekli okullara nazaran özel okullarda daha fazladır. Kabulde göz önünde tutulan öncelikli husus lisans öğreniminin kalitesidir. 27 okulun yarısından fazlası kabul için Veterinerlik Yetenek Sınavı yapar; dördü Tıp Kolejleri Kabul Testi (MCAT); birkaçı ise Graduate Record Examination (GRE)'in bazı bölümlerine girilmesini gerekli görür. Veterinerlik okulu için bir başka alternatif, hayvanlarla ilgili çalışmalar yapan lisansüstü bir akademik programa girmektir. Bu okullar mesleki bir sertifika kazandırmadığı için rekabet fazla değildir.

Doktora Eğitimi
D.V.M.'ye denk bir eğitim almış olan yabancı veterinerler, ABD'de lisansüstü öğrenim görmek için iki alternatife sahiptir. Veterinerlik okulları, bağlı oldukları üniversitelerle birlikte veterinerlik bilimlerinde master veya doktora eğitimi sunar. Bu programlar klinik uygulamasına yönelik değildir, eğitim tamamlandığında veterinerlik okullarında ders verme, farmakolojik şirketlerde istihdam edilme veya araştırma kurumlarında çalışma imkanları elde edilebilir.

Diğer bir yüksek lisans seçeneği ise, veterinerlik göz hekimliği veya veterinerlik patolojisi gibi uzmanlık alanlarında sertifika kazandıran uzmanlık eğitimidir. Veterinerlik okulları ile birlikte verilen uzmanlık eğitimi üç yıl sürer; akademik ve klinik deneyimin bileşimi şeklindedir. ABDli çoğu veteriner bir uzmanlık alanı tercih etmez; daha çok, genel pratisyenliğe ilgi gösterir. Yabancı veterinerler nadiren uzmanlık eğitimine kabul edilir.

Göçmen Veterinerler
Göçmen veterinerler, ABD'de çoğu eyalette çalışmak için American Veterinary Medical Association'ın (AVMA) Educational Commission for Foreign Veterinary Graduates (ECFVG) komisyonundan sertifika almalıdır. Veterinerler, çalışma hakkı elde etmeden önce eyalet sınavını geçmek zorundadır.
Diş Hekimliği
Lisans Diploması:
ABD'de diş hekimliği lisansüstü öğrenimi, genellikle dört yıllık lisans eğitiminden sonra başlar. Çoğu öğrenci, diş hekimliği okuluna girmeden önce lisans ya da yüksek lisans diploması alır. Üniversiteler diş hekimliği alanında lisans programına sahip değildir; diş hekimliği öğrenimi görmeyi planlayanlar, giriş için kabul edilebilen ana dallarda sanat ve bilimlerin bir bileşimini okurlar.

First professional degree, yani diş cerrahlığı (D.D.S.) veya diş tedavi doktorluğu (D.M.D.) eğitimi veren diş hekimliği okulu müfredatı, diş hekimliğine hazırlayıcı mahiyetteki temel tıp bilimlerini içeren iki yıllık bir öğrenim ve sonra klinik yönelime ağırlık veren iki yıllık eğitim olmak üzere dört yıllık bir tahsil gerektirir. D.D.S. veya D.M.D.'yi elde ettikten sonra diş hekimlerinin National Licensing Examination ve mesleki uygulama yapmayı düşündükleri eyaletteki State Board Examination isimli sınavları geçmeleri gerekir.

Birinci Meslek Derecesi (First Professional Degree) Programlarına Kabul
Diş hekimliği okullarına başvuranlar, hem ABD vatandaşları hem de yabancılar için rekabetin çok yüksek olduğunu akıllarından çıkarmamalıdır. ABD diş hekimliği okullarında yabancı öğrenciler için ayrılmış kontenjanlar bulunmamaktadır. Özel bir diş hekimliği okuluna giriş hakkı elde etme şansı, devlet destekli bir dişçilik okulundan daha yüksektir. Diş hekimliği öğrencilerinin eğitim masrafları öğrenim harçlarını aşar, bu yüzden pek çok diş hekimliği okulu doğal olarak eyalet sakinlerine öncelik tanır. Okulun bulunduğu eyalette yaşayan öğrenciler, diğer eyaletlerde yaşayan öğrencilerle birlikte yabancılardan önce kabul edilirler. Her ne kadar herkesin başvurma hakkı varsa da, ABD'deki bir üniversitede iki yıllık diş hekimliği hazırlık eğitimi almamış yabancı öğrencilerin kabulü biraz zordur. Diğer giriş şartları şunlardır:
• Önlisans/lisans diploması
• İngilizce dil yeterliliği
• Dental Admissions Test (DAT)/Diş Hekimliği Kabul Testi'nden yeterli puan almak
İlkbahar ve sonbaharda yapılan Dental Admissions Test, matematik, biyoloji, kimya, organik kimya, okuma ve kavrama alanlarında yeterliliği ölçen bir sınavdır.

Lisansüstü Diş Hekimliği Eğitimi
D.D.S.derecesini elde eden diş hekimleri hastane veya diş hekimliği okullarının lisansüstü programlarına başvurabilirler. Bazı programlar, ileri diş hekimliği alanında yüksek lisans diploması verir. Bazıları ise uzmanlık eğitimi sunarlar. Uzmanlık eğitim programları tamamlandıktan sonra ruhsatlı diş hekimleri, o uzmanlık alanında eyalet sertifikası için başvurabilirler. Lisansüstü diş hekimliği öğrencileri için, tıp alanındaki FMGEMS ile karşılaştırılabilecek seviyede dünya genelinde düzenlenen bir sınav söz konusu değildir. Ağız cerrahisi ve periodonti gibi bazı uzmanlık programları, yabancı diş hekimlerinin American Dental Association tarafından tanınan bir dişçilik okulunda D.D.S. öğrenimini tamamlamanın yanı sıra bir ABD üniversitesinde de en az iki yıllık bir ön eğitim almasını şart koşar. Bazıları devlet lisansı ve ulusal sertifikayı da gerekli görebilir. Diş hekimliği okulları lisanssız yabancı adayları lisansüstü eğitim için hastanelere nazaran daha kolay kabul eder.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük