fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3959 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Orta yaşlı Kadınlar Tatlı Hissini Kaybediyor....

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi`nde yapılan araştırmaya göre, orta yaştaki kadınlar tatlı hissini kaybettiği için daha çok şekerli besin tüketiyor.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi`nden Dr. Çağrı Delilbaşı, Dr. Tolga Cehiz, Dr. Ümit Akal ve Dr. Tamer Yılmaz`ın yaptığı "menopoz sonrası dönemde tat fonksiyonu" adlı araştırmada, menopoz dönemindeki kadınların ağız tatlarının değiştiği ve daha fazla tatlı yiyecekler tükettikleri ortaya çıktı.

Dr. Delilbaşı, Dr. Cehiz, Dr. Akal ve Dr. Yılmaz`ın yaptığı bu çalışma, "British Dental Journal" ın bu ay ki sayısında yayınlandı ve "The Telegraph" gazetesinde yer aldı.

Araştırma, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi`ne başvuran menopoz sonrası dönemde olan kadınlar ve aynı yaş dönemindeki erkek hastalar üzerinde yapıldı.

Tat fonksiyonunu ölçmeye yönelik yapılan testler sonucunda, kadınların damaktaki tat algılamasında bir azalma saptanırken, dildeki tat algılamasında bir değişiklik saptanmadı. Erkeklerin tat fonksiyonunda ise bir değişiklik bulunmadı.

Ayrıca bu dönemdeki kadınların tatlı hissinde anlamlı bir azalma olduğu görüldü. Kadın hastaların yüzde 35`i, menopoz sonrası dönemde tat duyusunda bir değişiklik olduğunun farkına varırken, hastaların yüzde 45`i aynı dönemde beslenme alışkanlıklarının değiştiğini ve tatlı besinleri daha fazla tercih ettiklerini belirttiler.

Bu araştırmayla menopoz sonrası dönemde daha fazla tatlı besinlerin tercih edildiği ve bunun tatlı hissindeki azalmaya bağlı olabileceği düşünüldü.

Araştırmada ayrıca, tat fonksiyonunun, diş hekimliğinin öncelikli konusu olduğu, menopoz sonrası dönemdeki değişikliklerin iyi bilinmesive hastanın beslenme alışkanlıkları açısından uyarılıp takip edilmesinin önemli olduğu belirtildi.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük