fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3637 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Diş Hekimliğinde Kök Hücre Mucizesi Dişler kendiliğinden yenilenebilecek

London's Kings College'in profesörlerinden Prof. Pau! Sharpe tarafından keşfedilen kök hücrenin farklılaştırılması yolu ile dişe dönüştürülmesi tekniği diş hekimliği tarihinde gerçek bir devrim olarak önümüze çıktı.
Genetik dünyanın pencereleri açıldı açılalı insanlık için birçok şey değişti Tıp dünyasından tutun da tarımdan endüstriye kadar birçok alanda artık genetik etkisi yayılmaktadır. Tabii ki bunun etkilerinin olumlu ya da olumsuz olduğunu söylemek için henüz erken olabilir ancak tıp alanındaki etkilerinin günümüz dünyasında birçok faydalı buluşa vesile olduğunu görmekteyiz. Bu yazımda sizlere bu buluşlardan birisi olan kök hücre fark] 11 aşması ile diş çıkartılmasını aktarmaya çalışacağım. Geçtiğimiz aylarda birçok yayın kanalı ile bilim dünyasına duyurulan bilgilere göre London's Kings College de bulunan Prof. Paul Sharpe tarafından keşfedilen kok hücrenin farklılaştırılması yolu ile dişe dönüştürülmesi tekniği diş hekimliği tarihinde gerçek bir devrim olarak önümüze çıktı. Prof. Paul Sharpe, bu araştırma için £ 500.000'hk bir yardım alarak başlatmış oldukları çalışmalarda, öncelikle insanın doğum öncesi dönemindeki hücresel boyutta diş gelişiminin nasıl gerçekleştiğini incelediklerini ve daha sonra bunu laboratuar koşullarında gerçekleştirmek için araştırmalar yaptıklarını belirtmiştir.

Laboratuar koşullarında diş üretiminin gerçekleştirilmesinde farelerde yapmış oldukları deneylerde ilk olarak diş çıktığını ancEİ dişin istenilen nitelik ve büyüklük'e çıkmadığını belirten Prof. PİKİ Sharpe. daha sonra ki deneylerde istenilen sonuçlara ulaşıldığını ve bu deneylerin insan özerinde denenmesi için henüz 2 yıllık bir dönem; ihtiyaç olduğunu belirtti. Deney esnasında en kolay azı dişlerin çıktığını, kanin *î kesici dişlerde ise biraz daha zor istenilen sonullara ulaşıldığını belrten Prof. Paul Sharpe, bu buluş satcsmde artıjc 4 ay gibi kısa bir sürede insanların tekrar eski dişlerine sahip olabileceklerini belirtiyor. Yapılan arastırmalara göre İngiltere de 50 yas dis ortalaması12 olarak belirlenmiştir ki, bu oran ülkemizde çok dana dusuktür. Ağızda yer alan diş eksikliklerine bağlı olarak birçok sindirim probleminden tutun da buna baglı kalp rahatsızlıklarına kadar birçok etki vücudumuzda yayılmaktadır.

Sonuç olarak bu etkiler telafisi zor rahatsızlıkların ön hazırlıkçıları olmaktadır. Peki bu diş nasıl yeniden çıkacak diyecek olursanız size kısaca işin teorik kısmından bahsetmek İstiyorum. Bilindiği gibi vücudumuzda ki tüm hücreler ana rahminde belli bir hızla bölünmenin ve farklılaşmanın ürünü olarak oluşmaktadır. Bunların en temelinde kök hücre dediğimiz her türlü farklılaşmaya yatkın olan vücudumuzun en temel hücresi yer almaktadır. Bu hücrenin farklılaşması sonucu sinir, kas, kemik ve buna benzer birçok dokunun hücreleri oluşmaktadır. Birçok farklılaşmanın ürünü olarak oluşan diş hücrelerinin çene kemiğinin içine dikimi sonucu o bölgede gelişimini tamamladıktan sonra normal diş çıkışına benzer bir seyirle ağız içindeki yerini alacağını belirten Prof. Paul Sharpe tarafından bu hücrenin dişe nasıl dönüştürüldüğü bilinmiyor ancak temelinde kök hücrenin yer almtş olması belki de vücudumuzdaki en basit yapılardan birisi olan dişin yeniden vücuda kazandırılması ile açılan yolun gelecekte organ hasarlarının da telafi edilebileceğinin bir habercisidir.

Dişler kendiliğinden yenilenebilecek
Kök hücrelerden yeni dişlerin üretilmesinde epey bir yol alındı. Gelgelelim, yöntemin insanlarda uygulanmaya geçilmesi için bazı engellerin aşılması gerekiyor.
Yeni di; üretimi konusunda araştırmalarını sürdüren çok sayıda ekipten biri olar. Londra King's College uzmanlarından Paul Sharpe ve arkadaşlarının çalışmaları üzerine basında son günlerde epey bir yaygara kopartıldı. Haberlerde yöntemin fareler üzerindeki denemelerinin başarıyla sonuçlandığı belirtilmekteydi. Ne var ki. Sharp'ın yaptığı deneylerle ilgili ayrıntılar ekibin daha bir hayli yol kat etmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Dişlerin geliştiği diş tohumları, epitehal ve mesenkimal olmak üzere, iki farklı hücre türünden oluşuyor. Sharpe ve arkadaşları "yapa»' diş tohumları elde etmek amacıyla meserkior.al hücrelerin yerine 6 haftalık farelerden alman keırik iliği kök hücreleri kullanarak bunları embriyo" aşamasındaki farelerin ağızlarından alınan epitelyal hücrelerle birleştirdiler.

Bu işlemden üç gün son ra yapay olarak üretilen dış tohumlarını başka farelerin böbreklerine aktaran araşhrmacLar bunların zamanla sağlam dişlere dönüştuğûre tanık oldular. Embriyonlardan alınan dış tohumlarının erişkin bir farenin çenesine yerleştirildiklerinde normal bir gelişme süreci izlediklerini o'taya koyan ekibin ürettikleri bu yapay diş tohumlarının da çenede dişe dönüşebileceklerini kanıtlaması gerekiyor. Yöntemin insanlara uygulanması şimdilik çok uzak hû olasılık. Kemik iliğinin alınması çok zorlu bir cerrahı süreci gerektirdiğinden Sharpe mesenk> rnal hücrelerin yerine bu hücrelerin kullanılmasının en son akla gelebilecek seçenek olduğuna dikkat çekiyor. Deneylerde kullanılacak embriyonik epiteryal hücrelerin yerine geçecek hücrelerin bulunması ise daha da büyük bir engel oluşturuyor. Sharpe bugüne dek elde edilen sonuçların erişkinlerden alınan kok hücrelerin mesenkimal hücrelerin yerine geçebileceğini ortaya koyduğuna dikkat çekiyor. Ancak kimi uzmanlar wöncemin başanb obuası durumunda bik gmenliğiıün kuşku götüreceğine, mevcut yöntemlerden daha etkili ve daha ucuz olmayacağına inanıyorlar.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük