fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3586 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Eğitim düzeyi ile diş sağlığı ilişkili

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından yapılan araştırmada diş sağlığında en olumlu kesim öğrenci ve memurlar, en olumsuz kesim ise ev kadınları ile emekliler çıktı.
Araştırmada, kadınların erkeklere, kırsal doğumluların kent doğumlulara, çok çocukluların da az çocuklulara oranla diş sağlıklarının daha bozuk olduğu belirlendi.
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı tarafından gerçekleştirilen “Erişkinlerin Diş Sağlığı Düzeyi” başlıklı araştırmada, diş sağlığını etkileyen faktörler belirlendi. 18-65 yaşları arasındaki 2 bin 183 kişiyle görüşülen araştırma sonucu, kadınların diş sağlığının erkeklere göre bozuk olduğu saptandı. Çürük, eksik ve dolgulu diş sayısı kadınlarda ortalama 12, erkeklerde 10 olarak bulundu. Kırsal bölgede doğanların diş sağlığının, kent doğumlulara göre daha olumsuz olduğunun belirlendiği araştırmada, çürük, eksik ve dolgulu ortalama diş sayısı kırsal doğumlularda 13.41, kent doğumlularda ise 7.86 olarak tespit edildi.
Araştırmacılar, ailelerdeki çocuk sayısının diş sağlık düzeyi ile ilişkisini de ortaya koydular. Tek çocuklularda 9 olan çürük, eksik ve dolgulu diş sayısının, 3 çocuklularda 14’e, daha fazla çocuklularda da 17.92’ye yükseldiği belirlendi.
Tatlı tüketim sıklığının artması da diş sağlığını olumsuz etkileyen diğer bir etken olarak bulundu. Günde bir öğünden az tatlı yiyenlerde çürük, eksik ve dolgulu diş ortalaması 10 iken, bir öğünden fazla yiyenlerde 12 olarak belirlendi.
Araştırmada, eğitim düzeyi ile diş sağlığı arasındaki ilişki de gözler önüne serildi. Çürük, eksik ve dolgulu diş sayısı ortalamasının okur-yazar olmayanlarda 17, ilkokul mezunlarında 11, lise mezunlarında 8, üniversite mezunlarında da 7 çıkması dikkati çekti.
Diş sağlık düzeyi en olumlu kesim öğrenciler ve memurlar olarak bulunurken, ev kadınları ve emeklilerin en olumsuz kesim olduğu saptandı. Öğrencilerde 5.68 olan çürük, eksik ve dolgulu diş sayısı, memurlarda 7.51 olarak belirlendi. Bu sayı ev kadınlarında 13.63, emeklilerde ise 20.85 çıktı. Bu arada araştırmacılar, eğitimin diş sağlığına etkisine işaret ederek ev kadınlarının en düşük eğitim düzeyindeki kesim olduğunu vurguladılar. Araştırmacılar, emeklilerin durumunu ise yaşa bağladılar.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük