fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3546 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

EVRENSEL TÜKETICI HAKLARI

1. Temel gereksinimlerin giderilmesi hakki: TÜketicilerin yeme, içme, giyinme, barinma gibi biyolojik temel gereksinimlerinin karsilanmasi için alinan önlemler. Ve hatta günümüzde güncelligi ve ciddiyet boyutlari sürekli artan bir sorun; temiz bir çevrede yasama hakki.
2. Saglik ve güvenlik hakki: Tüketicilerin satin almis olduklari mal ve hizmetlerin üretim, dagitim ve kullanilma sürecinde karsilasilan risklere ve tehlikelere karsi alinan önlemler
3. Bilgilenme hakki: Çesitli mal ve hizmetleri satin alirken, niteliklerini, kullanilma kosullarini, fiyat, etiket vb. alanlardaki düzenlemeler ile tüketicinin bilgilendirilmesi.
4. Temsil edilme, sesini duyurma ve örgütlenme hakki: Tüketicilerin kendilerini ilgilendiren her konuda kamu kuruluslarinda; düsünce ve görüslerini bildirme, kamuoyu olusturabilme, baski unsuru olabilme; haklarini alabilme; bilinçlenme ve kendilerini koruyabilme gücüne ulasilabilmesi için alinan önlemler.
5. Egitilme hakki: Haklarinin ve sorumluluklarinin neler oldugu ve dogru bir tüketicilik bilincine sahip olunabilmesi için tüketicilerin egitimine iliskin yapilan uygulamalar.
6. Seçme hakki: Tüketicilerin çesitli mal ve hizmetler arasinda gelir düzeyine göre kendi gereksinimini karsilayabilme, tercih edebilme ve yapilan sözlesmeye tek tarafli fesh etme vb.
7. Cayma hakki: Belli bir süre içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden, satin alinan mala zarar vermeksizin geri verebilme ve yapilan sözlesmeyi tek tarafli fesh etme vb.
8. Tazmin edilme hakki: Mal ve hizmet satin aliminda zarar gören tüketicinin magduriyetinin giderilmesi.
9. Ekonomik çikarlarin korunmasi hakki: Reklamlar, kapidan satislar, kredili ve taksitli satislar, tek tarafli sözlesmeler, tüketici kredileri, satis sonrasi hizmetler, çesitli kamu hizmetleri vb. konularda tüketicinin magdur edilmemesi; daha iyi ve uygun kosullarda mal ve hizmet sunulmasi; aldatilmamalari; zarar görmemeleri ve magduriyetlerinin önlenmesi; yasam düzeyinin yükseltilmesine iliskin alinan tüm yasal, idari teknik ve huhuki önlemler.
10.Saglikli bir çevrede yasama hakki: Temiz, yeterli hava ve su; daha çok yesil alan; temiz ve çagdas bir kent; saglikli, kaliteli alt yapi hizmetlerinin saglanmasi, olusturulmasi ve savurganliga karsi alinan tüm önlemler.
BUNLARI BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Satin alinan malin ayipli oldugunun anlasilmasi halinde, satin alinan tarihten itibaren 15 gün içerinde firmaya basvurarak mali geri iade ederek degistirilmesini veya ödedigi bedelin iadesini veya ayibin neden oldugu deger kaybinin bedelden indirimini veya ücretsiz olarak onarimini talep edebileceginizi, satilan malin ayipli oldugunun bilinmemesi firmanin bu sorumlulugunu ortadan kaldiramayacagini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Satilan malin ayibi gizli nitelikte ise veya ayip tüketiciden hile ile gizlenmisse, saticinin 15 gün içerisinde kendisine basvurulmadigini ileri sürerek sorumluluktan kurtulamayacagini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Ayipli oldugu bilinerek satin alinan mal ve hizmetler için hak arama yolunun tikali oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Ayipli malin üzerine kolayca okunabilecek sekilde "ÖZÜRLÜDÜR° ibaresi yazilir. Bu durumun tüketiciye verilen satis belgesi üzerinde de gösterilmesi gerektigini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Üzerinde " SATILIK DEGILDIR " ibaresi yoksa satici teshir ettigi mallarin satisindan kaçinamayacagini, satilmadigi halde satilmis gibi gösteremeyecegini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Taksitli satislarda; Tüketici borçlandigi toplam miktari önceden ödeme hakkina sahiptir. Önceden ödemelerde gerekli faiz indirimi uygulanir. Taraflarca belirlenen ve tüketiciye yazili olarak bildirilen mal veya hizmetin toplam satis fiyatinin hiçbir sekilde arttirilamayacagini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Taksitli satislarda saticinin asagidaki bilgileri yazili olarak bildirmek ve taraflar arasinda aktedilen sözlesmenin bir örnegini tüketiciye vermek zorunda oldugunu, bu bilgilerin:
o Mal ve hizmetlerin pesin satis fiyati
o Vadeye göre faiz ile birlikte ödenecek toplam satis fiyati,
o Faiz miktari, faizin hesaplandigi yillik oran ve gecikme faizi orani. Ön ödeme tutari
o Ödeme plani oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Kampanyali satislarda saticinin,
o Kampanya bitis tarihini,
o Malin ya da hizmetin teslim veya yerine getirilmesine iliskin bilgileri yazili olarak vermekle yükümlü oldugunu BILIYOR MUSUNUZ?
• Kapidan satislarda tüketicinin 7 günlük deneme süresi sonuna kadar mali kabul veya hiçbir gerekçe göstermeden reddedebilecegini BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Ithalatçi ve imalatçi firmalarin ithal ettikleri veya ürettikleri sanayi mallari için garanti belgesi düzenlemek zorunda oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Herhangi bir hatali kullanim olmamasi sarti ile garanti belgesi kapsamindaki mallarin , saticinin ücret talep etmeden tamiri ile yükümlü oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Tüketicinin, garanti süresi içinde sik sik arizalanan bir malin ücretsiz olarak yenisi ile degistirilmesine hakki oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Ithal sanayi mallarinin Türkçe tanitim ve kullanim klavuzlari ile satilmasinin zorunlu oldugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
• Tüketicinin aldatici, yaniltici ve haksiz reklama karsi tüketici yasasinin 16. maddesi ile korundugunu BILIYOR MUYDUNUZ ?
T.D.B
Tüketici Haklari Komisyonu
BILINÇLI TÜKETICI KIMDIR ? .
• Bir mal veya hizmeti satin alirken temel gereksinimini ön planda tutar
• Satin alacagi mal ve hizmetlerin kaliteli, güvenli, ucuz ve saglikli olmasi için arastirir
• Firmalar arasinda güvenilirligi ön planda tutar
• Hakkini bilir, haklarina sahip çikar ve savunur
• Çevreye karsi duyarlidir. Yurdunun ve dünyanin her kösesini kendi evi olarak düsünür
• Medyanin ve reklamlarin etkisinde kalarak davranis göstermez
• Tüketimin nesnesi degil öznesi oldugunu düsünür
• Her çesit savurganlik üre israfin karsisindadir
• Tüketici haklarinin yerlestirilmesi ve korunmasinin tüketicilerin örgütlenmeleri ile saglanabilecegine inanir
T.D.B.
Tüketici Haklari Komisyonu
TÜKETİCİ HAKLARINI KORUMA PROTOKOLÜ
I- TARAFLAR
Bu protokol.......Mah..........Sok............... adresindeki .......................ile..................... adresindeki .................... arasında 1997 tarihinde:
Çeşitli kuruluşlardan mal ve hizmet satın alan dişhekimi ve dişhekimliği öğrencileri ile firmalar arasında çıkabilecek sorunları çözmek,
Dişhekimliği camiasında "İnsan Sağlığı ve Çalışma Güvenliği" esas alınarak ürünlerde ve hizmetlerde kalite ve standartın sağlanması, rekabetin ve tüketicinin korunması amacıyla imzalanmıştır.
II- GENEL HÜKÜMLER
Tanımlar :
TDB : Türk Dişhekimleri Birliği'ni
Oda : Türk Dişhekimleri Birliği'ne bağlı dişhekimleri odalarını
Firma :
Tüketici : Dişhekimini
TDBD : Türk Dişhekimleri Birliğinin 2 aylık yayın organını ifade eder.
II.1- PROTOKOL SÜRESİ
Süresi 1 yıldır. Protokoldaki kurallara uyulduğu takdirde, 22 Kasım Dişhekimliği Gününde birer yıllık süreler halinde, aynı şartlarla yenilenerek devam eder.
II.2- YAKINMALARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Dişhekimi ile Firma arası anlaşmazlıklarda yakınan taraf bulundukları Oda Başkanlığına başvurur. Oda Yönetim Kurulu yapacağı araştırma sonucunda gerek görürse yakınmayı Hakem Kurulu'na bildirir. Dişhekimi ve firmanın farklı illerde bulunduğu durumda her iki Oda Yönetim Kurulu yakınmayı değerlendirip sorunu birlikte çözmeye çalışacaktır. Her iki ilin Hakem Kurulunun raporlarının ayrı olması durumunda yakınma Yüksek Hakem Kuruluna iletilecektir.
II.3- HAKEM KURULU
Hakem Kurulu iki yıllık bir dönem için Oda Yönetim Kurulunun görevlendireceği iki, firmaların aralarında seçtikleri iki ve Oda Yönetimi ile firmanın birlikte seçtikleri bir öğretim üyesi ile TSE'den bir üye hakem kurulunu oluşturur. Kurulun yedek üyeleri de aynı şekilde belirlenir. Hakem Kurulu'nun sayısında herhangi bir neden ile eksilme olur ise yukarıdaki sisteme göre yedek üye göreve Yönetim Kurulu tarafından çağrılır.
Dişhekimliği fakültesinin bulunmadığı yerde öğretim üyesi yerine, Oda Yönetim ve firmanın birlikte seçtiği bir dişhekimi hakem kurulunda yer alır.
II.4- HAKEM KURULUNUN GÖREVLERİ VE ÇALIŞMA YÖNTEMİ
Hakem Kurulu en az 4 kişi ile toplanır. Kararlarını oy çokluğu ile alır. Yakınmada taraf olan tüketici veya firma kendisi ile ilgili kararın alınacağı toplantıda bulunamaz. İlgili tarafın yedek üyesi çağrılır.
Kahem Kurulu kendisine gönderilen şikayeti 15 gün içerisinde her iki tarafın da görüşünü alarak sonuçlandırır. Uzlaşma sağlanamadığı durumda Hakem Kurulu gerek görürse şikayet konusu ile ilgili, 3 kişiden oluşan bir bilirkişi kurulu oluşturarak, kurulun raporuna göre sorunu çözmeye çalışır. Hakem Kurulu 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun anlayışını temel alarak bir rapor ile görüşlerini Oda Yönetim Kuruluna bildirir. Oda Yönetim Kurulu tarafların uzlaşamadığı durumlarda gerekli belgeleri toplayarak bir dosya halinde T.D.B.'ye sunar.
II.5- YÜKSEK HAKEM KURULU
Yüksek Hakem Kurulunun oluşumu ve çalışma şekli yerel halem kurulu gibidir. Yüksek Hakem Kurulu gerek görürse her iki tarafın da görüşlerine başvurabilir, ayrıca bilirkişi kurulu oluşturabilir. Yüksek Hakem Kurulu bir ay içerisinde raporun Türk Dişhekimleri Birliği Merkez Yönetim Kuruluna sunar. T.D.B. Merkez Yönetim Kurulu sözleşme maddleri uyarınca gereğini yerine getirir.
II.6- SÖZLEŞMENİN İPTALİ
Yüksek Hakem Kurulunun kararına uymayan tüketici ve firma T.D.B.D.'nin ilk sayısında dişhekimlerine ve bir yazı ile de sözleşme yapan tüm firmalara bildirir.
Sözleşme kurallarına uymayan firmaların sözleşmesi iptal edilir ve dişhekimlerine duyurulur. Hakem Kurulunun kararına uymayan tüketici ve firma hakkında 4077 sayılı yasanın 22. maddesi kapsamında gerekli işlemler yapılır.
II.7- PROTOKOL MADDELERİNDE DEĞİŞİKLİK
Sözleşme ve sözleşmenin gereği olan calışma maddeleri ile ilgili gerekli değişiklikler T.D.B. ve firma yetkililerince tüm firmaların onayı alınarak her zaman yapılabilir.
III- T.D.B. 'NİN VE ODALARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ
Firmanın satışa sunduğu yeni ürünleri T.D.B.D. isimli Türk Dişhekimleri Birliği'nin ve yayın organı çıkaran Odaların dergisinde yeni ürünler köşesinde ücretsiz olarak tanıtır.
Ulusal ve yerel düzeyde gerçekleştirilen protokolu ilk T.D.B.D. isimli dergide dişhekimlerine duyurur.
TDB ve Oda 22 Kasım "Dişhekimliği Günü"nde "Dişhekimliğinde Tüketici Haklarını Koruma" sertifikasını düzenler. Ulusal düzeyde ürün pazarlayan firmalara TDB'in sertifikası, yerel düzeyde ürün pazarlayan firmalara ise Oda sertifikası verilir.
IV- FİRMANIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ
Sattığı ürünü; zamanında ve dişhekimi, dişhekimliği öğrencisi ile yapacaği sözleşmede yer alan maddelere göre teslim eder.
Ayıplı mal ve hizmetler, taksitli satışlar, kampanyalı satışlar ve kapıdan satışlar, etiket bulundurulması ve garanti belgesi ile ilgili işlemlerde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun maddelerine uyar.
Sattığıtüm sarf malzemelerinde Türkçe kullanım kılavuzu ve cihaz ile snstrümanların da Türkçe bakımı ve kullanımı kılavuzu bulundurur.
Sattığıcihaz ve enstrümanların yedek parçalarını kullanım ömrü süresinde (en az beş yıl) temin eder.
Sattığı sarf malzemelerin devamlılığını sağlar.
Sattığı cihazın bakım ve onarımını kendisi veya kendi garantisi altında başka bir firma aracılığı ile gerçekleştirir.
Cihaz ve enstrümanlar için ayrı bir garanti belgesi düzenler.
Satış yapan elemanını yanlış ve yanıltıcı tanıtımı önlemek amacıyla eğitir.
Sarf malzemelerinde imalat ve son kullanma tarihlerinin bulunmasını sağlar.
Tüm ürünlerde uluslararası (FDI, ADA, ISO, CE, vb.) veya ulusal ( Sağlık Bakanlığı Ruhsatı vb. ) dental normlara uygunluk belgelerinde birini bulundurur.
Üretici firmanın ürünlerinde Türk Dişhekimleri Birliği'ne verilen taahhütname şartları aranır.
Firma imzalanan protokolun bir örneğini satış yerinde bulundurur ve isteyen tüketiciye gösterir.
İlişikte bulunan üretici/ithalatçı/satıcı firma ile ilgili belgeleri Türk Dişhekimleri Birliği'ne sunar.
ÜRETİCİ FİRMA
Vergi Dairesine kaydı
Kamusal bir kuruluştan alınan imalatçı yeterlilik belgesi
Ticaret veya Sanayi Odası kaydı
Cihazlarda kullanılan malzemeden standart veya uygun olduğunu gösteren liste
İlaç kapsamındaki ürünler ile ilgili Sağlık Bakanlığından alınan izin
İTHALATÇI FİRMA
Vergi Dairesi kaydı
Ticaret Odası kaydı
Uluslararası dental normlara uygunluk sertifikası
SATICI FİRMA
Vergi Dairesi kaydı
Ticaret Odası kaydı
Üretici ve ithalatçı firmanın temsilcisi olduğuna dair belge
İşbu protokol imzalandığı tarihte yürürlüğe girer ve bu protokolun II. maddesine göre yenilenir.
 İMZA
* Bu protokolu Ulusal Düzeyde hizmet veren firmalarla TDB, Yerel Düzeyde Hizmet veren firmalarla Odalar imzalayacaktır. [DentalTu®k]

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük