fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3633 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

İLETİŞİMİN SİHİR SİSTEMİ Nörolinguistik Programlama (NLP)

Nörolinguistik Programlama(NLP), belirlenen hedeflere ulaşmak için insanın iletişim gücü ile sinir sistemini organize eden bir bilim dalı. NLP, tekniklerinin başarısı ile doğru orantılı olarak otuz yıl gibi kısa bir sürede bir bilim dalı haline geldi. Günlük hayatta basit davranış değişiklikleriyle hızlı değişim meydana getiren yüzyılın başarı bilimi olarak kabul ediliyor.

Son zamanlarda çok sık duymaya başladığımız NLP nedir?
Psikoloji bir olayın nedeniyle ilgilenir. Yani, bir insan, otomobili yolda bozulduğu zaman neden otomobilin bozulduğu konusu ile ilgilenirken, NLP, bu otomobili nasıl düzeltebileceği ile ilgilenir. Psikoloji biraz daha geçmiş odaklıdır. Olayların sebebini araştırır. NLP ise sonuç odaklı ve pragmatiktir. Bundan dolayı psikolojiden daha fazla ilgi görüyor.
Psikolojideki olayları anlamaktan ziyade, insanlara hemen uygulayabilecekleri pratik çözümler sunması, insanların daha çok ilgisini çekiyor. Özellikle iş dünyasında, insanlar, korelasyon ya da davranışların katlarından ziyade,ne yapabileceklerini öğrenmek istiyorlar.
NLP, 1970'li yıllarda Richard Bandler ve John Grinder isimli iki deha tarafından kurulmuş ve bu eğitim, ilk önce psikoterapistlere verilmiş. Psikoterapistlerin yıllarca değiştiremediği fobi tedavisini, dört yıl boyunca eğitim alarak, iki seans,bir seans ve daha sonra yarım seans gibi kısa sürelerde değiştirebilmeyi öğrenmişler.
Bundan sonraki süreçte, ABD ordusu bu eğitimi istemiş ve ordunun iki aylık %65'lik başarısını iki güne indirmeye çalışmışlar. Bu süreçte, bir buçuk günlük bir NLP eğitimi ve yarım günlük, dünyanın en başarılı atış adamlarının düşünce, davranış ve nefes modellerinin, öğrencilere modellenmesi çalışması yapılmış.İki günlük süreç içerisinde, %96'lık bir başarı elde edilince, ABD, NLP'yi kendi tekeline almış.
CIA iki hafta çok gizli bir soruşturma yapmış, FBI ve senato yöneticileri tarafından kullanılmaya başlanmış. Daha sonra da ABD'de eğitim alanında uygulanmaya çalışılmış.
Bugün ABD'nin başdanışmanları, aynı zamanda NLP uzmanlarıdır. İngiltere Kraliyet Ailesi sürekli olarak bu eğitimi alır. NLP, insanla direkt ilgilenen bir bilim olduğu için, insan faktörünün olduğu her yerde NLP eğitimlerine ihtiyaç vardır.
Örneğin, özel yaşamda, aile içi ilişkilerde, eğitimde, iletişimde, siyasette, spor dünyasında NLP, çok rahat kullanılabilen, basit davranış değişiklikleriyle hızlı değişim meydana getiren yüzyılın başarı bilimi olarak kabul ediliyor.

NLP, sadece kişisel gelişime yönelik bir çalışma mıdır?
Hayır. Dünyanın en iyi ilk beş yüz şirketi NLP eğitimleri almış ve daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Türkiye'de de NLP'nin yedi yıllık bir geçmişi var. Bu süre içerisinde, milletvekillerinden sanatçılara ve spor kulüplerine uzanan bir eğitim yelpazesi var.
Ayrıca, iş dünyası ile ilgili 'Business NLP' dediğimiz, satış ve pazarlama teknikleri, toplantı ve karar verme teknikleri, motivasyon, performans, kurumiçi iletişim, müşteri analizi gibi konuları içeren, iş dünyasına yönelik eğitimlerimiz de var.
NLP eğitimleri, kendi değişimlerine odaklanan herkes (milletvekilleri, sporcular, sanatçılar, ev hanımları, v.s…) için faydalı olan dünyanın en popüler bilimidir. Bir bilimin kabul edilebilmesi için iki yüz yıl gibi ortalama bir süreye ihtiyaç vardır. NLP, yaklaşık otuz yıllık kısa bir sürede kabul edildi ve yaygınlaştı. NLP'nin temel olarak dört alanı vardır.


Birincisi, 'Business NLP', iş dünyasına yönelik kurumsal eğitimleri içerir, ikincisi, Kişisel Gelişim', üçüncüsü daha çok psikolog, psikolojik danışman ve psikoterapistlerin ilgilendiği 'Terapi', dördüncü bölüm ise daha çok spor ve sanat dünyasında kullanılır.
NLP eğitimleri hangi aşamalardan oluşuyor?
NLP eğitimleri geniş anlamda konferans, seminer, 'life coaching' dediğimiz yaşam koçluğu olarak üç bölüme ayrılır ve toplu eğitimler, kurslar ve birebir eğitimler olarak farklı şekillerde eğitim verilir. NLP üzerindeki dört yıllık çalışmamızda, NLP'yi üç temel bölüme ayırdık:insanların nasıl daha pozitif olabileceklerine yönelik 'Pozitif Yaşam Becerileri', başarı stratejilerinin geliştirilmesine yönelik 'Sınırsız Performans', insanları tanımaya ve analiz etmeye yönelik 'İletişim Sihirbazları'.Burada hiç başarısız olmamış iletişim stratejileri, ikna stratejileri, topluluk önünde iletişim stratejileri ve sunum teknikleri üzerinde çalışmalar yapılır.

NLP eğitimleri ne kadar sürüyor?
Değişik eğitim paketleri var. İki günlük bir workshop çalışmasıyla 'Pozitif Yaşam Becerileri', 'Sınırsız Performans' ve 'İletişim Sihirbazları' paketleri sunularak pratik yaşamla ilgili bilgiler verilebilir. Bunun dışında,5 hafta ve toplam 120 saatten oluşan bir eğitim programımız var. Bu eğitim sonucunda da NLP'yi tam anlamıyla kullanma becerisine ve uluslararası sertifikaya sahip olunabiliyor.

Eğitimlere kimler katılabiliyor? Bu konuda herhangi bir sınırlama var mı?
Hayır. Kendi değişimini hedefleyen her insan gelebilir. Ama, bize psikolojik rahatsızlıkları olan kişilerden ziyade, başarılı olan ve başarısını profesyonel bir boyuta taşımak isteyen insanlar geliyor.

Eğitimlerden sonra, eğitim alan kişiler hakkında araştırma yapıyor musunuz? Geri besleme ve istatistik çalışması yapıyor musunuz?
Geniş bir kitle söz konusu olduğu için tek tek örnek vermek çok zor ama, genelde insanların tek başına gelip, sonra yanlarına iki kişiyi daha almaları, NLP'nin başarısının önemli bir kanıtıdır.
Ben bir değişim uzmanı olmama rağmen, insanların hayatını değiştirecek hazinelere sahip değilim. İnsanların, kendi hayatlarını değiştirecek hazinelere sahip olduğunu anlatmaya ve yol göstermeye çalışıyorum.
Özellikle son zamanlarda çok gündemde olan, insanlara hayatlarının değişeceği konusunda büyük vaatlerde bulunan kişiler, gruplar var. Bu tür söylemleri eleştiriyorum. İnsanın becerisi, kendi değişimi üzerinedir. Kendisi değiştiği için, karşısındaki insan da değişir.

Tıp alanında NLP nasıl kullanılır?
Mesleğiniz konusunda çok bilgili olabilirsiniz. Ama iyi bir doktor, çok bilgili olan doktor değildir. Ya da, en çok talep gören doktor, bilgisi çok olan doktor değil, iletişimi iyi olan doktordur. Çok birikimli ve başarılı biri olsanız bile, bunu sunamadığınız sürece hiçbir anlam ifade etmiyor.
Hasta, doktorun iletişimini satın alır veya doktorun kendisiyle olan iletişimine göre onu değerlendirir. Bilgisinden ziyade, bilgisini nasıl aktardığına dikkat eder.
Genel bir bakış açısıyla, tıp alanında da bir pazarlama ve iletişim sorunu olduğu açıktır. NLP sayesinde hastanın nasıl ikna edilebileceği, doktor fobisinin kısa sürede nasıl aşılacağı, hastanın nasıl rahatlatılacağı gibi konularda pratik bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca tıp alanında başarılı olmuş kişilerin davranış şekillerini kendilerine nasıl modelleyebileceklerini, hastalarını nasıl analiz edebileceklerini de öğrenebilirler.

Kaynak:NLP Uzmanı Yahya Hamurcu
 

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük