fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3524 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Diş Hekimliği Dental Türk Röportajlar 3 'Diş Protez Teknisyenliği Ustalık'

Cep Tv: Şu anki mesleğiniz ve iş tanımınız nedir?
İsmail Yılmaz: Asıl mesleğim Diş Teknisyenliği olmakla birlikte yanı sıra İnternet ve diş sağlığı alanları üzerine eş zamanlı Dental medya yayıncılık işini de yürütüyorum.
Hobi olarak başlayan bu uğraş zamanla büyüyüp webmaster’lik konusunda teknik bilgilerle donanıp, kendi server’ıma sahip olacak kadar gelişip; Dental forumlar, Dental gruplar yöneticiliği, editörlük ve yazarlık boyutunda da devam etmeye başladı.
Esas işim olan diş protez teknisyenliği, branşları ve Diş Teknisyenliği (Teknikerliği) vizyonu konusunda kafa yormak bu alanda açıkları görüp önemleler alıp gündem oluşturmak diyebilirim. Diş Protez teknisyenliği klasik anlamda Tanımı şöyledir;
Kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak; diş hekimi tarafından planlanan endikasyona göre çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit doğal, estetik diş ve çene protezlerinin laboratuar çalışmalarını yerine getiren teknik adama denir.
Diş Hekiminin aldığı ağız ölçülerine uygun çatlayan ve kırılan protezlerin tamirinden tutun (Ortodontik apareyler, İskelet döküm protezler, Total parsiyel bitimleri, Hassas tutucular, Ankerli sürgülü, teleskop çalışmalar Kron köprü, metal destekli ve desteksiz metal free çalışmalar zircon, alimuna, Lamina vs) Kısaca sesifik bir şekilde branşlaşan mesleğin teknolojik boyutta dallarının icra ve uygulayıcısıdır.
C: Özgeçmişiniz?
İ: 1981 yılında orta öğretimi bitirip Usta çırak ilişkisi ile İstanbul da meslek kariyerime başladım. Sanatsal anlamda iyi ustaların yanı sıra büyük diş laboratuarlarında çalıştım.90'ların ilk yarısında kendi işimi kurup işletme olarak şirketleşip birkaç şubelik zincir oluşturdum. 94 Yılında aldığım teklif üzerine Mısırın başkenti Kahire ye gittim burada 1998 yılına kadar kaldım. Başkent Kahire’de İlk olarak American Dental Center de Exper Diş Teknisyenleği, Mısır İskenderiye'de, Profesör Dr. Wahib G. Moussa ile WM Dental Center’da Sabit protezlerde full blok köprü ağırlıklı implant üst yapılarda klinikal teknisyeni olarak çalıştım. Burada bulunduğum sürece bir çok implant operasyonuna katılma şansım oldu. Kahirenin El Maadi semtinde Dr. Khaled Zekry ile birlikte part time “Art” seramist olarak çalıştım.
1998 yılında Türkiye’ye döndüm ve birikimimle tekrar işletmeci olarak iş kurdum muayenehane ve laboratuar birlikte işletip 2001 krizine kadar sürdürdüm. Aldığım teklif üzerine geçici olarak Arnavutluğa geçtim kısa bir müddet vekaleten yaptığım çalışma sonrası aldığım teklif üzerine Kosova’nın başkenti Priştina’da kendi işimi kurup ekibimle 2005 yılına kadar sürdürdüm. Oldukça yoğun çalışma temposu ve aktif faaliyetler geçen yıllar olduğunu söyleyebilirim. Burada Diş teknisyenliği sertifikalı kursları düzenleyip aylık ve üç aylık eğitimler verdim. Kursların ve laboratuar işletmenin yanı sıra, diş malzemesi ve dental ticarete de atıldım.
C: Yurtdışında hangi yıllar arasında nerelerde kaldınız, ne üzerine çalıştınız? Yurtdışına gitme kararınızda en fazla ne etkili oldu?
İ: Aşağı yukarı gittiğim ülkelerde kalma süre ortalamalarım 5 yıl gibi oluyor. 94-98 arası Kahire / İskenderiye şehirleri 2000 Arnavutluk / Tiran 2001-2005 Kosova / Prishtina 2005 sonrası İngiltere / Londra. ABD’nin iş kurma planlarım arasında olduğunu söyleyebilirim. Avrupa düşünecek olan Türk diş teknisyeni arkadaşlara strateji bakımından Belçika’yı önerebilirim.
Yurt dışına çıkış kararım tamamen tesadüf sonucu oldu bundaki en büyük karar nedenim sanırım özel hayatımın işteki kadar başarılı olmamasından kaynaklandı.
Gazetede bir ilana başvurarak elemeleri kazanmamla birlikte, kendimi Kahire de hava alanında kaybolmuş bir şekilde buldum. Uçak rötarlı olduğu için bir karışıklık olmuş ve beni karşılamaya gelenler bulamamıştı. Bir geceyi üniversiteli arkadaşların yardımı ile onların misafiri olarak geçirdim ve ertesi gün gelip beni aldılar.
Almanya Belçika gibi Avrupa şehirlerinde gidip piyasa araştırmaları yaptım. Sırbistan dahil tüm Balkan ülkelerini gezdim. İngiltere internetten takip ettiğim bir yerdi. Netten izlediğimiz haberlerden ilk olarak bir Türkün insan hakları mahkemesinde Ankara anlaşması davasını kazanması bize cesaret verdi. Hiç zorlanmadan bir hafta içerisinde iş yerimizi devrederek kısa bir İstanbul tatili sonrası, İngiltere`ye havadan indiğimi söyleyebilirimJ
İngiltere için söyleyebileceğim, teklif almadan, davet edilmeden geldiğim tek yerdi ve bütün tecrübeme rağmen oldukça stresli ve çok zor olduğunu söyleyebilirim. İlk anda maddi birikiminin olması sayesinde; Londra’nın büyük bir metropol olması ve Avrupa birliği vatandaşı olmamamızın getirdiği bir çok zorluğa rağmen bir şekilde başardık.
İngiltere’ye gelişimde hiçbir zaman yoğun bir çalışma temposu ve parayı hedefimde koymadım. Bu şekilde de götürüyorum.
C: Çalışmak için yurtdışına gitmeye karar vermenizi sağlayan ne oldu?
İ: Planlı bir şey değildi açıkçası. Tamamen anlık özel nedenlerden dolayı alınmış bir karardı.
C: Sosyal hayatınız nasıldı?
İ: Sosyal hayatımın her zaman güzel olduğunu buna önem verdiğimi söyleyebilirim. Fakat hiçbir zaman gideyim de şurda şöyle güzel bir tatil keyif yapayım dinleneyim gibi bir düşüncem olmadı.
C: Değişik ülkelerde aldığınız tecrübeleri bugünkü iş yaşamınıza ve kişiliğinize nasıl bir etkisi olduğunu düşünüyorsunuz?
İ: Her ülkedeki ağız yapılarının ve çalışma sistemlerinin bu kadar farklı olabileceğini görmesem inanmazdım. Bazı çalışma sistemleri pratiklik anlamında size oldukça kısa yollar figürler ve estetik anlayışı verebiliyor. Değişik ülkelerdeki bu görgümün benim üzerimdeki etkisi tabii olarak yaratıcılık anlamında diş protez laboratuarcılığı endikasyonlarında güçlü bir görüş anlayışı sağladı. Şunu kesinlikle söyleyebilirim ki diş protez dizaynı hem kurallı hem kuralsız bir meslektir. Yetişecek olan yeni neslin bunu göz önünde bulundurması gerekmektedir.
El sanatlarının diğer alanlarında olduğu gibi İngiltere’de ilk Türk diş protez laboratuarcılığı hizmeti veren bir Türk olarak biz Türk diş teknisyenlerinin el becerileri bakımından atalarımızın genlerinden gelen el becerilerine sahip olduğunu düşünüyorum. Diğer ülkelerin sistem ve tekniklerine kısa zamanda adapte olacağımıza inanıyorum.
C: Bu deneyimlerinizin, kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?
İ: Diş Protez laboratuarcılığı yönetimi kriz önlemleri çalışma sistemleri konusundaki tecrübelerimle yönetim anlamında ve laboratuvar içi diğer sorun ve problemlerin erken teşhis ve çözümleri üzerine yeteneklerim gelişti.
Diş hekimleri ile iletişim tekniği ve diş laboratuar hizmetlerinde marketing konusunda gelişmiş yöntemleri görüp uygulama şansım oldu.
Meslek yaşantım boyunca hiç iş arama sorunum olmadı. Türkiye içi ve dışında teklifler üzerine transferlerimi gerçekleştirdim.
UK Birleşik Krallıkta diş teknisyenlerinin tıpkı Türkiye deki diş hekimleri gibi sürekli eğitime tabi olmak durumundadırlar.
Diğer Dental çalışanlar gibi (Dental Nurse, Klinikal diş teknisyenleri, Dental hijyenistler vs.) gibi diş teknisyenleri de 5 yıl içersinde kendi branşlarıyla ilgili 150 saatlik ders görmek ve sertifika almak zorundalar.
C: Sizce İngiltere’de yaşamanın sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?
İ: Diş teknisyenliği mesleği olarak İngiltere çalışma sistemi ve Dental terminoloji öncelikli kazanımlarım oldu. Değişik kültürlerde birçok insanı ve diş teknisyenini burada görebilirsiniz.
İngiltere’de yaşamın bana daha çok sosyal ve düşünsel anlamda kazanımları oluyor.
İngiltere yaşıyorsanız dünyanın herhangi bir köşesindeki bir olay sizi ilgilendirebiliyor.
Bu ülkede bilimselliğe daha fazla önem verip çok daha hızlı bilgi ve düşünce yüklenmek durumunda kalıyorsunuz. Bilimsellik derken kastım İşletmecilikten tutun teknik malzeme kullanımından materyallerin fiziksel özellikleri bakım laboratuar hijyeni vs aklınıza gelebilecek her konuyu demek istedim.
C: Eklemek istediğiniz diğer hususlar?
İ: Tabi ki eklemek istediğim oldukça şey var mesleğe başlama tarihine bakılınca çeyrek yüzyılı dolu dolu devirdiğim görülebiliyor. Meslek yaşantıma alaylı olarak başladım çünkü o yıllarda diş protez teknisyenliği üniversiteleri henüz kurulmamıştı buna rağmen akademik bilgi ve bunun önemine her zaman değer verdim bunu da her zaman üniversiteler ile iç içe olmama borçluyum.
Her meslekte olması gerektiği gibi bugüne kadar işimi severek ve inanarak yaptım.
Her zaman söylediğim bir söz vardır bana iki kişi getirseler bunlardan biri çok yetenekli diğeri yeteneksiz olsa, fakat yeteneksiz olanın içinde meslek sevgisi olursa ben asistan, yardımcı olarak, içinde meslek sevgisi olanı tercih ederim.
İyi bir teknisyen olmak kadar iyi bir usta olmakta önemlidir. İyi bir usta olmak içinde iyi bir öğretmen olabilmek gerekir. Buda diş teknisyenlerine diş ustalarına yüklenen ayrı bir gerekliliktir. Diş teknisyenleri alaylı olsun, akademik olsun meslek hayatına başlamada ve devamında aynı çizgiyi izlemektedir. Bunlar çıraklık, kalfalık ve ustalık sürecidir. Her işte olduğu gibi ustalık için de bir takım aşamalar gerekir okul staj sonrası kalfalık laboratuarla da çalışarak öğrenimle gelişir.
Diş anatomi ve morfolojisinin bir norm ve kitabı olmasına rağmen ustalık master kavramı farklı bir durumdur. Benim anladığım şekilde diş teknisyenliği Master Ustalık diş teknisyenin ustalarından yada okulda öğrendiği ile sınırlı olunmuyor. Okul veya deneyimler sonrası kendi stilini ortaya koyduğu an o diş teknisyeni usta olabilir. Kısaca kendi eskiz stil ve farklılıklar sonucunda usta unvanı alınabilir. Diş teknisyeni kalfa isterse bunu gördüğü ustaların stillerinden sentez olarak ortaya koyabilir.
Ben kalfalık dönemlerinde iyi bir ustanın işini görmek öğrenmek için yarı fiyatına yanına girip seve seve çalıştığım oldu. Bunu yaparken de teknolojik yeni bir malzeme çıktı diyelim aynı figürleri teknoloji ile birleştirilip güncellik ve değişime önem verip piyasa yeniliklerini takip ettim.
Meslek yaşamımda altın metal estampa dediğimiz, kaynaklı çakma kronlarla başlayıp diş ölçülerinin alçılarla alındığı, plastik köprülerin muflalarda yapıldığı ilk biodent fırınların, ilk porselen fırınların çıktığı zamanları düşününce çok kısa bir zamanda dişçilik sektörünün ne kadar hızlı geliştiğini görebilirsiniz. Günümüzde metal free sistemler, 3d cadcam kronlar yapılıyor ve çok hızlı bir değişimi dünyada olduğu gibi diş protez sanayinde de görebiliyoruz.
Son olarak; Mesleki deneyim ve tecrübelerin limitinin olmadığını düşünüyor bunun önündeki tek engelin kişinin kendisi olabileceğine inanıyorum. Meslektaşlarımla proje fikir alış verişine açık olduğumu DentalTurk site forumlarını bu iletişim amacına yönelik oluşturduğumu hatırlatmak isterim.
Uzun bir sohbet oldu ama gerek bu mesleğe girmek isteyenler, gerekse mesleğin içindekiler için hayli yararlı oldu. Teşekkür ederiz…

Cep Tv Londra

www.ceptv.co.uk

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük