fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3763 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Dr. Murat Özgür Ulu İle Diş sağlığı üstüne yaptığımız röportaj;

Dr. Murat Özgür Ulu: Endodonti - Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi - TC. Sağlık Bakanlığı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Tedavi Kliniği - Bolu

İsmail Yılmaz: Murat Bey, önce sizi tanıyalım kaç senedir diş hekimisiniz sizinle kaç kişi çalışıyor?

Murat Özgür Ulu: 2000 yılında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldum. Aynı yıl Ankara Üniversitesinde Diş Hastalıkları ve Tedavisi ABD'nda doktoraya başladım.2005 yılında Ankara Üniversitesi Endodonti ABD'nda Araştırma Görevlisi olarak çalışmam sona erdi. Uzmanlığı takiben 3 yıldır Bolu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde çalışmaktayım. 100’ e yakın arkadaşla birlikte çalışmaktayım.

İ: “Gülüş tasarlamak” kavramının açılımı nedir?

M: Gülüş tasarlamak, son yılların yükselen değeri olarak karşımıza çıkar. Kulağa hoş gelse de ben bu kavramda eksiklik olduğunu düşünüyorum. Şahsi düşünceme göre: mümkün olduğunca ‘doğal gülüş tasarlamak’ bence daha değerli. Herkesi bir robot misali yapay ürünler ile birbirine benzetmek bence hoş değil. Kimi insana gummy-smile (diş etlerinin gülerken gözükmesi)yakışırken kimisine de diastema (dişlerin arası açık) farklı bir görüntü katıyor. Herkesin dolgun dudağa tavşan dişlere ihtiyacı yok. Ayrıca bu tür değişiklikler her zaman yapay malzeme ile yapıldığı için insanın sağlam doğal yapısının bozulması ve yerinin limitli yapay malzemeler ile doldurulması benim düşünce yapıma uygun değil. Ancak gereken bir tedavinin geciktirilmesine de karşıyım. Çünkü bugün küçük bir müdahale ve yapay malzeme ile çözülebilecek estetik ve fonksiyonel sorun bir süre sonra daha büyük tedavilere gereksinim göstere biliyor. Buna da konservatif yaklaşım diyebiliriz.

İ: Diyelim ki bir hasta gelip, “Ben Deniz Akkaya dişi ya da Tarkan dişi istiyorum “ dedi. Ne yaparsınız o zaman?


M: Bu tip istekler çok sık başımıza geliyor. Bu tip durumlarda, ilk sorum, manken veya şarkıcı olmak istiyor musun? Çünkü bu tip göz önünde bulunan insanların daha güzel bir görünüme ihtiyacı varken gündelik hayatta fonksiyon-estetik dengesinin neresinde bulunduğu önemli. Günümüz teknolojileri ile az çok her şeyi gerçekleştirmek mümkün. Fakat bir önceki soruda söylediğim gibi bu kadar yapay malzeme kullanmaya değer mi?

İ: İmplant nedir? Korkalım mı implanttan, ağıza çivi çakıyor musunuz gerçekten? Ve herkese yapılabilir mi implant?

M: İmplant korkulacak bir şey değil. Çok farklı tipleri bulunan implantlara ilk olarak ‘endodontik implantlar’ ile başlamıştım. Zaman içerisinde birçok farklı tip ve marka yerleştirdim. Bence çok faydalı, başarılı ve alternatifleri içerisinde doğala en yakın ürünler implantlar.

İ: Peki, çocuklardan bahsedelim mi biraz? Küçük çocuklarda diş çürümesi nelere bağlı olarak görülür?


M: Bunun birçok sebebi olabilir ancak bence en önemlisi ebeveynin ilgisi. Anne konuya ilgi ile yaklaşıp diş temizliğiyle detaylı alakadar oluyorsa olayın temeli atılmış anlamına geldiğini düşünüyorum.

İ: Peki süt dişine dolgu yapılır mı? İ: Çocuğun dişi çürüdüğünde nasılsa süt dişi, dolgu yaptırmaya gerek yok diyerek çektirmek doğru bir işlem midir?

M: Niye yapılmasın? 6-7 yıl kullanılacak bir arabaya nasılsa atacağım diye bakım yapmıyorsanız o dişlere de tedavi yaptırmazsınız.

İ: Çocukları kaç yaşından itibaren diş hekimi kontrolüne ve diş temizliğine başlatmak lazım?

M: Dişleri çıktıktan sonra bu işleme başlanabilir.

İ: Yurt dışında çocuk odası uygulamaları çok yapılır. Diş hekimliği anlamında kendimizi yurt dışı ile kıyaslarsak neredeyiz?

M: Ülkemizde de bu tip uygulamalar var. Hatta hastanemiz bünyesinde de bulunmakta.

İ: Murat Bey sterilizasyon konusunu Hekimlikte ne kadar önemli?
Olayın özü sterilizasyondur. Vücut üstünde yapılacak her tür müdahalede mutlak sterilizasyon gerekir. Bu konunun şakaya gelir bir yanı yoktur. İhmal edilemez.

İ: Murat Bey hamile bayanları soralım. Bir kadın hamile kalmaya karar verdiyse önce bir ağız bakımı yaptırmalı mı?

M: Hamileliliğin belli dönemlerinde bazı tedavi ve ilaçların kullanımı ciddi riskler oluşturabildiği için mümkün olduğunca bu 40 haftalık periyotta sıkıntı yaşanmaması için önceden gereken tedbirler uygulanmalıdır. Ayrıca tüp bebek tedavilerinden önce de diş tedavilerinin tamamlanmış olmasına kadın-doğum uzmanı arkadaşlar dikkat etmektedirler.

İ: Hamileyken diş çürüdü diyelim, " artık doğum yapana kadar elleyemeyiz, çünkü ilaç falan kullanılamıyor" gibi yaygın bir inanış var, gerçek mi?

M: A,b ve c sınıfı ilaçlar ve risk tablosu bulunmakta. Riski en düşük tedavi kadın-doğum uzmanı konsültasyonu ile uygulanabilir.

İ: Problemli yada problemsiz bütün 20 yaş dişleri çekilmeli mi? "Dişini çekerken çenesi kırılmış-çıkmış" gibi sözler şehir efsanesi mi?

M: Benim kendi görüşüme göre, durduk yere ameliyat olmak her zaman problem. Apendix vücutta kullanılmıyor diye herkesi ameliyat etmek kadar anlamsız olduğunu düşünüyorum.

İ: Bitirmeden önce eklemek istediğiniz bir şey var mı?

M: Herkesin mümkün olduğu kadar kendi dişlerini korumasını öneriyorum. Çünkü hiç bir yapay materyal doğalın yerine geçemez. Tedavi ihtiyacınız var ise mümkün olduğunca erken müdahale ettirerek ağzınızdaki yapay oluşumların miktarını düşürtebilirsiniz.

İ: Çok şey öğrendiğimiz bir röportaj oldu. Çok teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.

M: Ufak dahi olsa bir yararım olduysa çok mutlu olurum. Ben teşekkür ederim.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük