fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3985 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Doç.Dr. Tosun Tosun'la Röportaj!

Med. Dent.İmplantolog Serbest Diş Hekimi - İstanbul
Doç.Dr. Tosun Tosun ile  dişcilik ve diş sağlığı üzerine konuştuk. Bu keyifli sohbetten biz keyif aldık. Umarım sizde alırsınız…
Diş Hekimliği Dental Türk Röportajları
İsmail Yılmaz: Sn.Doç.Dr.Tosun Tosun önce sizi tanıyalım kaç senedir diş hekimisiniz sizinle kaç kişi çalışıyor?

Doç.Dr. Tosun Tosun: 1989 İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi mezunuyum, 19 yıllık mesleki tecrübem var; halen iki diş hekimi, iki yardımcı asistan, bir sekreter ve bir hizmetliden oluşan bir kadro ile birlikte çalışmaktayım.

İ: 'Gülüş tasarlamak' kavramının açılımı nedir?

T: Bu kavram, 90'lı yılların başında laminate veneer uygulamalarının tüm dünyada yaygınlaşması ile birlikte kullanılmaya başlanılmıştır. Uygulama gerekli olduğu hallerde dişeti düzenlemeleri (kuron boyu uzatma, gingivaplasti-gingivektomi) ve/veya ortodonti uygulamaları ile eksik dişlerin telafisi amaçlı implant uygulamalarını içeren preprotetik bir hazırlık dönemi ve akabinde laminate veneer ve/veya veneer uygulamalarınından oluşur. Amaç hasta gülümsediği zaman dişetlerinin gözükmediği, orta hatta göre simetrik, kesici kenarların gülme hattı ile uyumlu olduğu, harmonik formlarda ve genellikle açık renk tonlarında restorasyonlar gerçekleştirmektir. Araçlar ise yukarıda belirttiğim gibi öncesinde cerrahi yollar ile dişeti düzenlemeleri, ortodonti ile çapraşıklıkların (malpozisyon) düzeltilmesi ve eksik dişler var ise implant uygulanması, restoratif çalışmada ise laminate veya kuron-köprü uygulamalarıdır, ki bu aşamada malzeme olarak magnezyum oksit, aluminyum oksit ve zirkonyum oksit seramiklerin CAD/CAM sistemleri ile çalışılması giderek yaygınlaşmaktadır.

İ: Diyelim ki bir hasta gelip, “Ben Deniz Akkaya dişi ya da Tarkan dişi istiyorum “ dedi. Ne yaparsınız o zaman?

T: Herhangi bir diş formu isteği ile başvuran hastalarımıza make-up çalışması yaparak tasarlanan restorasyonun modelini ağızlarında bire bir görmelerini sağlarız. Make-up çalışmalar basit bir yöntem ile hastadan alınan ölçüden elde edilen alçı modelde özel mumlar veya akrilikler kullanılarak yapılan modelaj çalışmaları olup tedavi sonunda yapılacak proteze çok benzer görünüm verirler. Bu sayede daha çalışmanın başında hasta ağzında yapılacakları görme olanağına kavuşur. Moke-uo çalışmasının bir diğer yararı yapılacak protezde gerekli düzenlemelerin yapılmasına da müsaade etmesidir. Bu şekilde, eğer hasta moke-up’ta beğenmediği hususlar var ise hekim ile paylaşarak istediği diş modelini oluşturabilir.

İ: İmplant nedir? Korkalım mı implanttan, ağıza çivi çakıyor musunuz gerçekten? Ve herkese yapılabilir mi implant?

T: Diş implantları eksik dişler yerine çene kemiklerine yerleştirilen yapay köklerdir. İmplant tedavisinden korkulmasına gerek yoktur. Zir canlı kemik ile bütünleşmesi hedeflenen implantlar kemik hücrelerine çok nazik davranan bir cerrahi metodla yerleştirilirler. Burada altını çizmek istediğim husus implantların çakılmadıkları ama yerleştirildikleridir. Diş implantları diş eksikliği bulunan bir çok vakaya uygulanabilirler, ancak büyüme çağındaki gençler, kontrolsüz diabet, çene kemiklerine radyoterapi, fibröz displazi ve otoimmün hastalıkları bulunanlarda uygulanamazlar.

İ: Peki, çocuklardan bahsedelim mi biraz? Küçük çocuklarda diş çürümesi nelere bağlı olarak görülür?

T: Diş çürümesi çocuk veya erişkinlerde bakteri kökenlidir. Bakteri plağı oluşumunu takip eden demineralizasyon safhasının dentine penetre olmasıyla gelişen “caries” debtin tabakasındaki organik malzemeden beslenen bakterilerin hızla çoğalması ile Derin Dentin Çürüğüne dönüşür. Bu mekanizma her yaş için geçerli olmakla birlikte çocuklarda ağız hijyeninin tam olarak sağlanamaması, beslenme alışkanlıkları itibarı ile bakterilerin temel gıdaları olan polisakkaridlerden zengin şekerli mama ve şekerleme tipi gıdaların çocuklarca sıklıkla tüketilmesi, biberon ile beslenme sırasında polisakkaridden zengin besinlerin dişler üzerindeki bakteri plağı ile daha uzun süre temasta bulunması sebebi ile oluşan “biberon çürükleri”, diş fırçalamadan ve beslenme sonrası emzik kullanımının ağızda asit ortamı uzun süreli hale getirmesi ve bunun çürük riskini arttırması; yapısal açıdan süt dişlerinde mine tabakasının daha ince ve bakteriler için daha kolay aşılabilen bir katman olması, denin tubuluslarının daha geniş çaplı olmasının çürük ilerlemesini kolaylaştırması gibi dezavantajlar bulunmaktadır.

İ: Peki süt dişine dolgu yapılır mı?

T: Evet süt dişlerine dolgu yapılabilir ve hatta yapılmalıdır. Zira çürüyen ve ilerlemiş safhada çürük sebebi ile vaktinden önce çekilen süt dişleri çene kemiklerine büyümede rehberlik görevini yerine getiremezler ve diş dizisinde çapraşıklık ortaya çıkabilir. Bu nedenle süt dişleri düşme zamanları gelene kadar ağızda yer tutucu görevlerini ifa etmelidirler. Eğer vaktinden önce çekilmiş bir süt dişi var ise mutlaka sabit veya hareketli bir “yer tutucu protez” ile tedavi edilmelidir ki birey ilerde diş çapraşıklığı ve çene büyümesinde yapısal problemler yaşamasın.

İ: Çocuğun dişi çürüdüğünde nasılsa süt dişi, dolgu yaptırmaya gerek yok diyerek çektirmek doğru bir işlem midir?

T: Yukarıda da bahsettiğim gibi süt dişlerinin “yer tutucu” görevleri vardır ve bu sebeple normal şekilde düşmelerine kadar geçen süreçte sağlıklı olarak ağızda muhafaza edilmeleri gerekir. Eğer çürük var ise dolgu yapılmalıdır.

İ: Çocukları kaç yaşından itibaren diş hekimi kontrolüne ve diş temizliğine başlatmak lazım?

T: Bebeklerde diş fırçalama ve dişeti masajı şeklinde yapılacak günlük ağız bakım uygulamalarına ilk dişlerin sürmesiyle birlikte başlanmalıdır. Bu dönemde diş fırçası kullanımı oldukça zor olan bir uygulamadır. Diş temizliğinin diş fırçası yerine, sabah ve gece beslenmeleri sonrası, temiz nemli bir tülbent yada gazlı bezle yapılması yeterli olacaktır. Ebevynler bu yaşta diş temizliğinin zor ve gereksiz olduğu olduğu şeklinde bir kanıya sahiptir. Halbuki diş çürüğüne neden olan mikroorganizmalar ilk dişlerin sürmesiyle birlikte ağız boşluğuna yerleşirler. 1-1,5 yaş civarında kesici dişler tamamlandıktan sonra yumuşak, küçük başlı bir diş fırçası ile fırçalama yapılmalıdır. Üç yaşına kadar macunsuz fırçalama yapılmalıdır. Zira bebekler flor içeren macunları yutarlar ve bu da vücutta fazla flor birikimine yol açar. İki yaş civarında bir çocuk diş fırçasını kendi kullanıp fırçalama yapmak ister. Bu yaştaki bir çocuğun bilinçli fırçalama yapacak düzeyde motor fonksiyonlarının gelişmediği bilinmeli ve fırçalama sonrası bir de ebeveyn kendi fırçalamalıdır. Bu dönemde dişlerde yaygın çürükler oluşmuşsa miktarı az olmak koşuluyla (mercimek kadar) 1-1,5 yaşından itibaren florürlü diş macunu önerilebilir. Anne ve babaların çocuklarına örnek olmaları için, beraber diş fırçalamaları ve fırçalama süresini mümkün olduğunca uzun tutmaları önerilir. Özellikle şekerli gıdaların alınmasından hemen sonra dişlerin fırçalanması çürük oluşumunun önlenmesi açısından etkilidir. Diş fırçaları 3-4 ayda bir hijyen açısından ve fırça kıllarının deforme olmaları nedeniyle, yenisi ile değiştirilmelidir.
Özetle dişler sürmeye başladıktan sonra önce ebeveynler daha sonra yapabildikleri kadar çocuklar, üç yaşa kadar şayet yaygın çürük yok ise macunsuz, sonrasında macun ile fırçalama yapmalıdırlar.


İ: Yurt dışında çocuk odası uygulamaları çok yapılır. Diş hekimliği anlamında kendimizi yurt dışı ile kıyaslarsak neredeyiz?

T: Ülkemizde de yurtdışında olduğu gibi çok box’lı büyük diş hekimliği klinikleri hizmet vermeye başladı ve bunların birçoğunda çocuklara yönelik dekore edilmiş ve onların hoşça zaman geçirecekleri odalar mevcut. Ayrıca pedodonti alanında hizmet veren meslektaşlarımızın muayenehaneleri de bu konsepte göre dekore ediliyorlar.

İ: Sn. Hocam, sterilizasyon konusunu Hekimlikte ne kadar önemli?

T: Sterilizasyon her şeyden önce klinik ortamında çalışan hekim ve personelin sağlığı açısından çok önemlidir. Zira bulaşıcı ve viral hastalıklara en açık olan, temas yüzdesi ve dolayısı ile kontaminasyon riski en büyük grubu klinikte en çok zaman geçiren ve bir çok hasta ile temasta bulunan kişiler oluşturmaktadır. Bunun ötesinde tedavisi yapılan kişilerin çapraz infeksiyon riskini ortadan kaldırmak ve daha güvenli, sorunsuz tedaviler gerçekleştirmek açısından sterilizasyon şartlarına uyulmasında büyük fayda vardır. Bunun yanı sıra kullanılan tüm el aletleri ve türbin vs gibi döner başlıkları poşetlenip otoklavlanmış halde bulundurulan bir klinik hastalar nezdinde de steril çalışılan bir müessese olduğunu kanıtlayarak artı puan kazanacaktır.

İ: Sn.Hocam, hamile bayanları soralım. Bir kadın hamile kalmaya karar verdiyse önce bir ağız bakımı yaptırmalı mı?

T: Hamilelik süresince yaşanan hormonal değişiklikler dişetlerinin şişkin (ödemli) ve kanamalı (hiperemik) olmasına ve bu sebeple hamilenin dişetleri kanadığı için daha az fırçalama yapmasına ve daha az fırçalandiğı için de yukarıda sayılan bulguların daha da şiddetlenmesine yol açan tablolar sıklıkla görülmektedir. Dolayısı ile hamilelikte ağız sağlığı etkileyen unsurlar göz önünde bulundurularak öncesinde bir takım önlemlerin alınması tedavilerin hasta açısından daha kolay tolere edilmesi, hekimin daha etkin ve başarılı çalışması açılarından yararlıdır. Hamilelik süresince ağız-diş sağlığı açısından hafif tedaviler uygulanabilir. Bu tedavileri daha ziyade ikinci üç aylık periodda yapmak uygundur. Çünkü ilk üç aylık period bebek gelişiminin yoğun evresi olması bakımından ve son üç aylık periodda erken doğum riski bulunduğundan dental girişimde bulunmak tercih edilmemelidir. Hamilelik süresince röntgen sakıncalı olup bu da teşhis açısından sorun teşkil eder. Özetle hamilelik öncesinde ağız-diş sağlığı kontrolü ve gerekli tedavilerin yaptırılması yararlı bir uygulamadır.

İ: Hamileyken diş çürüdü diyelim, " artık doğum yapana kadar elleyemeyiz, çünkü ilaç falan kullanılamıyor" gibi yaygın bir inanış var, gerçek mi?

T: Hamilelik döneminde diş çürüklerine tercihen ikinci üç aylık periyodda müdahale edilir. Bu itibarla başlangıç haftalarında veya doğuma yakın dönemde saptanan çürükler anestezi yapılmadan döner başlıklar veya el aletleri ile temizlenip geçici dolgular ile idame ettirilir ve ikinci üç ayda ya da lohusalık döneminde rutin kurallara göre dolgu işlemine geçilir.

İ: Problemli ya da problemsiz bütün 20 yaş dişleri çekilmeli mi? "Dişini çekerken çenesi kırılmış-çıkmış" gibi sözler şehir efsanesi mi?

T: Bütün 20 yaş dişlerinin çekilmesi zorunluluğu gibi bir kural yoktur. Ancak ortodontist tarafından çapraşıklığa neden olacağı sebebiyle çekimi uygun görülen dişler; sık olarak iltihaplanan 20 yaş dişleri; karşı çenede karşılığı olmayan ve dolayısı ile çiğnemeye katkısı olmayıp bir öndeki dişi çürütme riski bulunan 20 yaş dişleri çekilebilirler.

İ: Bitirmeden önce eklemek istediğiniz bir şey var mı?

T: Diş hekimliğinde 80’li yıllar ile birlikte büyük teknolojik değişiklikler olmuştur. Dolayısı ile günümüzde her türlü ağız ve diş sağlığı sorununun mükemmel ve hasta açısından çok kolay şekilde giderilmesine olanak sağlayan metotlar bulunmaktadır. Neticede yaşam konforumuzu arttırmak ve daha sağlıklı bir yaşam için bu olanaklardan faydalanmalı ve erken teşhis ile daha basit tedavi olanağından yararlanmak için yılda iki kez diş hekimi kontrolüne gidilmesini öneririm.

İ: Çok şey öğrendiğimiz bir röportaj oldu. Çok teşekkür ediyorum vakit ayırdığınız için.

İsmail Yılmaz / Londra

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük