fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 719 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Dünya dişçilikte kullanılan civa ihtiva eden amalgam uygulamasını sorguluyor.

İngiltere basınında yer alan haberde diş restorelerinde amalgam dolgu 'civa' kullanılan milyonlarca insanın sağlığının tehlike altında olduğunu yazdı.
Civa kadınlara depresyon yapiyor ve daha çok diş teknisyenleri ve laboratuvar çalisanlari ile diş hekimleri etkileniyor .
Hamile Kadinlarda ayrica bebek için tehlike oluşturup bebek gelisimini engelliyor.

Bununla birlikte amalgam, halen pek çok diş hekimliği kliniğinde yüksek kullanım oranlarına sahiptir.

Dişçilikte kullanılan Civa ihtiva eden Amalgam dolguların insanlar üzerindeki başlıca tehlikeleri;

Amalgam dolgu restorasyonlardan salınan civanın, vücut üzerinde bir takım olumsuz etkilere neden olabileceği ve hastalar ve diş hekimleri için potansiyel risk oluşturarak; çoklu doku sertlesmeşi , yorgunluğa , kısırlığa , yüksek kan basıncına ,merkezi sinir sisteminin bozulmasına,kilo kaybı,çarpıntı titreme, gastrointestinal bozukluklar, likenoid lezyonlar, teratojenik etkiler, Multipl-Sklerozis ve Alzheimer Hastalığı gibi hastalıklara yol açabileceği belirtiliyor.

Ülkemizde yapılan araştırmalarda, amalgam dolgulardan salınan civanın, hastalar için hayati risk oluşturabilecek yüksek seviyelerden çok daha düşük dozlarda olduğu gösterilmiş. Diş hekimliği personeli için ise civa, toksite riskine sahiptir, ancak dental kliniklerde civa hijyenine titizlikle dikkat edildiği takdirde, bu riskin tamamiyle önlenebileceği bildirilmektedir.

Amerikan diş hekimliği kuruluşu FDA ise  amalgam dolguların kurallarını yeniden gözden geçirip sınırlama koyulmasını yada kaldırılmasını değerlendiriyor.
Norveç ve Danimarka geçtiğimiz yıllarda yasakladı.İsveç son elli sene içersinde yüzde 90 kesti. Finlandiya ve Japonyada ağırlıklı olarak kısıtlama getirdi.
İngilteredede kullanımı günümüzde zaten çok yaygın degil
Dental amalgam, diş hekimliğinde kullanılan en eski dolgu maddelerinden biri olan, ve estetik olmayan bir materyaldir.
1940`lı yıllarda amalgam dolgu civanın (mercury) nin rusyaya girmesine rus bilim adamları tarafından o tarihte karşı çıkılmıştı. Edinilen bilgiye göre rusyada kullanılmamaktadır.

Civa (Hg) : Hakkında Genel Bilgi
Çok eski çağlardan beri insanlığın bildiği bir met al olan civa oda sıcaklığında sıvı durumda (Terg: - 38.89 °C) bulunan met allerden bir tanesidir.

14.06 g/cm3 yoğunluğu ile ağır met aller grubunun bir üyesi olan civa periyodik cetvelin 2B grubunda bulunan bir geçiş elementidir. Yerkabuğunda ortalama 0.08 ppm oranında bulunan civa deniz suyunda 3 x 10-5 ppm civarında bulunmaktadır.

Doğal civa içeriği havada 0.005 , 0.06 ng/m3; bitkilerde 0.001  0.3 µg/g (genelde < 0.01 µg/g) seviyelerindedir. 
Civa endüstride gerek met alik olarak gerekse organik ve inorganik civa bileşikleri olarak termometrelerde, bazı met allerin üretim proseslerinde, ilaç sanayinde, diş tedavilerinde dolgu malzemesi olarak, laboratuvar uygulamalarında, boya sanayin de ve kağıt sanayin de kullanılmaktadır.

Ancak günümüzde civa Atmosferik Civa Dağılımı[kg/km2/m3] kullanımı gerek met alik formunun ve gerekse bileşiklerinin flora ve fauna için çok zehirli olmasından dolayı azaltılmaktadır ve bazı endüstri kollarında kullanımı yasaklanmıştır.


Civa yüksek buhar basıncı nedeni ile oda sıcaklığında bile kısmen buharlaşabilen bir met aldir.Fosil yakıtların yanması, madencilik sektöründe civa içeren kayaçların kırılması, civa üretimi esnasında ve katı atık depo sahalarının sızma, atık pillerin rastgele atılması, diş hekimliğinde kullanılan amalgam dolgular ve evde kullanılan civa içeren aletlerin kırılması sonucunda içerdikleri civanın ortalığa yayılması civanın insan faaliyetleri sonucunda havada ve suda ki oranlarının yükselmesine neden olmaktadır.

Bir diğer önemli kirletici kaynak metilcivadır.Suya karışan civanın bakteriler ve organizmalar tarafından metilcivaya çevirilmesi ile meydana gelir. Planktonlar, onları yiyen küçük balıklar ve midyeler ve küçük balıklarla beslenen büyük balıklar ve deniz memelileri ile besin zincirine karışır.

Civa ile ilgilli endüstri kollarında, civa içeren atıkların bulunduğu sahalarda, termik santrallerde çalışanlar ve bu tür tesislerin yakınlarında oturanlar ile civa konsantrasyonu yüksek sularda yaşayan deniz canlılarını sıklıkla tüketen (Deniz canlıların vücudundaki civa konsantrasyonu 1 ppm den yüksek ise yenmesi sakınca yaratmaktadır.) kişilerin bünyesindeki civa miktarları tehlikeli sınırlar üzerine çıkabilir.

Bunların dışında bireysel olaylar ile vücuda civa alımına evde kırılan termometre-barometre türü aletlerden yayılan civanın gerek soluma yolu ve gerekse vücutta bulunan açık yaralar ya da oral yollarla alınması ile diş tedavisi için yaptırılan amalgam dolgular (hastalar hassasiyet sınırlarına gelmemişler ise amalgam dolguların kullanılmasında sağlık açısında bir tehlike bulunmamaktadır) neden olabilir.Sinir sisteminin civa bileşiklerine karşı çok yüksek hassasiyeti vardır. Bunun yanında vücuda alınan civanın beyin ve böbrekler üzerinde de ağır tahribatlar yarattığı yapılan çalışmalar ile tespit edilmiştir.

Farklı civa bileşiklerinin sinir sistemi, böbrekler ve beyin üzerinde farklı etkileri vardır ki bunların nedeni vücuda alınan civanın met alik, organik veya inorganik bileşik olmasına göre vücut içerisinde izleyeceği yol farklılık göstermektedir. met alik ve metil civa vücuda alındığında kana karışarak beyine kadar gider ve beyinde akümüle olur.Buna karşın inorganik civa bileşiklerinin alınması durumunda bu bileşikler beyine gidemezler, ancak bunlarda böbreklerde akümüle olarak böbreklerin çalışmasını engellerler. Kısa süre yüksek dozlarda maruz kalınması durumunda civanın ciğerler, ağız ve boğaz ile solunum yollarında hasar yarattığı tespit edilmiştir.

Bunun yanında civa konsantrasyonun vücutta yükselmesi, tansiyon yükselmesine, kalp krizine, derilerde kızarlık ve yararların oluşması ile gözlerin zarar görmesine neden olabilir.

Örneğin, 1950 lerde Japonya daki Minamata Körfezinin, endüstriyel civa atıklarıyla zehirlenmesiyle, bu sularda 5 ila 15 ppm arasında Hg değerleri ölçülmüş olup bu değerlerin olması gereken değerlerin 20 katı civarında olduğu tespit edilmiştir. Bölgedeki kirlenme tespit edilene kadar civarda yaşayan pek çok kişide ciddi sinir sistemi rahatsızlıkları, koma hali hatta ölümler dahi gözlemlenmiştir.

Günümüzde ise pek çok balık zehirli olacak veya problem teşkil edecek seviyelerde Hg içermemektedir. Irak ta tarım alanlarında metilciva içerikli ilaç kullanılması ve tohumların besin maddesi olarak tüketilmesiyle pek çok ölüm vakası olmuştur.

Civa: vücuttaki farklı kimyasal türlerinin etkileri ve etkileşimleri Civa ve bileşiklerinin insan sağlığına etkileri amaçla yapılan çalışmalarda civa ve bileşiklerinin soluma, oral yollarla ve deri teması ile vücuda alınması durumunda insanlar üzerinde meydana gelen tahribatlar tespit edilmiştir.Solunum yoluyla vücuda alınan civanın ilk etkileri yukarıda da belirtildiği gibi sinir sisteminde görülür. met alik ve organik civa bileşiklerinin buharının 1-1.5 mg/kg miktarında 3-4 ay solunması durumda etkinin ani kalp durması, kalp krizi ve kan basıncının ani yükselmesine bağlı ölümlerle sonuçlandığı tespit edilmiştir.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde genellikle kısa sürelerde hayvanların ölümü ile sonuçlanmıştır. Kaza sonucu ortama yayılan 30-40 mg/m3 gibi yüksek konsantrasyonların yarım günlük çalışma süresinde solunması durumunda göğüs ağrısı, nefes almada güçlük, solunum yollarında kasılma gibi etkiler ortaya çıkar. Keza civa buharının solunması insanların kas yapılarında, sindirim sisteminde, böbreklerde, deride ağrıların ve hastalıkların ortaya çıkmasını tetikler.

Oral yolla civa alınması durumunda (civa, civaklorür ve metilciva) 10-60 mg/kg oranlar insanlar için ölümcül olmaktadır.

Civa kontaminasyonu yüksek yiyeceklerin aşırı tüketimi durumunda tansiyon problemleri, kalp krizi ve taşikardi gibi kalp ile ilgili rahatsızlıklara rastlanmaktadır.

Civa içeren ilaçların yada insanlar üzerinde olumlu etkisi olduğu düşünülen civa içeren kimyasalların deriye sürekli sürülmesi durumunda birkaç ay içerisinde ölümle sonuçlanacak etkiler ortaya çıkabilir. Elbetteki deriden civa alınması durumunda ağır deri ve cilt hastalıkları meydana gelmektedir.
Tipik TLV/TWA (eşik limit değeri/zaman ağırlıklı ortalama) değeri 0.05 mg/m3 dür.İnsanlarda soluma yoluyla alındığında en düşük bildirilen toksik konsantrasyonu (TCL) 150 µg/m3 dür.

DentalTurk Haber / İsmail YILMAZ / Londra

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük