fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3567 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Diş Haber Turu 'İnternet Derleme'

Altta Diş Çekimi Üstte Erotik Şov
 Ek kazanç sağlamak isteyen dişçi, çözümü kız arkadaşına erotik şov yaptırmakta buldu...
İngiltere'de Victor Patacchiola isimli dişçinin, muayehanesinin üst katında kız arkadaşına erotik şovlar yaptırarak ek gelir sağladığı belirlendi. Hastalardan gelen şikayetler üzerine olayı araştıran gazetecilere de "iyi zaman geçirmeyi" vaadeden, Victor'un Tiny isimli kız arkadaşı ise iddiaları reddediyor. Üst katın masaj amaçlı kullanıldığını söyleyen Tiny, yasadışı hiçbirşey yapılmadığını da ekliyor. Oysa gazetecinin tanık oldukları anlatılanladan çok farklı. Genç kadının striptiz teklifinde bulunduğunu açıklayan gazeteci olayı polise taşıyacak.
 

İngiliz kızlara oral seks virüsü için aşı

ABD de yayınlan ve oral seks nedeniyle gelişen ağız kanserinin son 30 yılda üç katına çıktığına dair araştırma bilim adamlarını harekete geçirdi. İngiliz Diş Doktorları Vakfı , kansere neden olan papilloma virüsünün Ada da da artış gösterdiğini belirterek 12-23 yaş arasındaki tüm kızlara aşı yapılacağını duyurdu. İngiliz doktorlar, virüse karşı daha etkili sonuç alınabilmesi için erkeklerin aşılanabileceğini de belirtti.
 

Samsunlu doktorların Senegal çıkarması
Karadeniz'den Senegal'e uzanan sevgi, kardeşlik ve sağlık eli köprüsünün ikincisi nisan ayında gerçekleştirilecek. Sağlıklı Yaşamı Destekleme Derneği (SAYMER), Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Dairesi Başkanlığı (TİKA), Türkiye ve Senegal büyükelçileri işbirliğiyle ilkini geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği sağlık taramasının ikincisi için hazırlıklarını sürdürüyor. SAYMER Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ali Osman Katrancı, geçen yıl 14 doktor ve 2 hemşireyle Senegal'e gittiklerini anlatıyor. Katrancı, 10 günde 4 bin 370 hastayı muayene ettiklerini belirtirken, "Bu süre içinde 80 diş çekimi, 120 diş dolgusu, 50 küçük cerrahi müdahale gerçekleştirdik. Sağlık ekibimiz izinlerini bu iş için kullandı." dedi. Katrancı, sağlık ekibinin Senegal'e 2,5 ton ilaç götürdüğünü sözlerine ekledi.
 

Altın dişli kedi

ABD `nin Indianapolis eyaletinde yaşayan bir yaşındaki Sebestian adlı kedinin iki alt dişi altınla kaplandı. Sebestian `ın sahibi olan diş doktoru David Steele, altın kaplamaları kedisinin dişlerini güçlendirmek için taktığını belirterek, `15 dakika içinde harika bir sonuç aldım` dedi. Doktor Steele, Sebestian `nın gördüğü ilgiden ise çok memnun. Ancak Sebestian , yeni görünümünden pek hoşnut değil. Doktor Steele kaplamaları taktıktan sonra kedisinin kendisiyle 2 gün kadar `küs kaldığını` söyledi. Sebestian `ın tek dişi 900 dolar değerinde

En fazla İngiliz doktorlar alıyor

İNGİLTERE `DE doktorların diğer Avrupalı meslektaşlarına açık fark atarak Avrupa Birliği içerisinde en çok para kazanan sağlık uzmanı oldu. Maaşları son 4 yıl içerisinde yüzde 30 oranında artan İngiliz doktorlar, Fransız , Alman ve Danimarkalı meslektaşlarını geride bıraktı. İngiliz Tıp Birliği `nin hazırladığı rapora göre, İngiliz doktorlar yılda ortalama 94 bin sterlin (220 bin 900 YTL ) kazanıyor. Geçen 5 yıl içerisinde sağlık bütçesinde yer alan 3 milyar sterlin (7 milyar 50 milyon YTL ) tutarındaki doktor maaşları iki katına çıkartılarak 6 milyar sterline (14 milyar 100 milyon YTL ) ulaştı. Yeterli sayıda doktorun olmadığı İngiltere `de maaşlarda yaşanan bu artış beraberinde yeni sorunları da getirdi. Haftada 40 saat çalışan doktorların yüzde 80`i yeni maaşlarının getirdiği refah sayesinde erken emekli olmayı planlıyor. Bu durumda ise ülkedeki doktor sayısı açığı daha da artacak.
İşsiz kalan diş hekimleri çoğalıyor
Bir diş hekiminin öğrenimi için devletin ve ailesinin yaptığı masraf yaklaşık 75 bin doları buluyor. Ancak mezun olan diş hekimine iş olanağını oluşturulmadığı için işsizlik oranı diş hekimleri arasında büyüyor.

2004 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından açılan 47 kişilik diş hekimi kadrosuna 647 kişi, SSK ` nın açtığı 67 kişilik kadroya da 2183 diş hekiminin müracaat etmesi, durumu bir kez daha ortaya koyuyor. Türk Diş Hekimleri Birliği Başkanı Celal Yıldırım , ülkemizde 3650 kişiye bir diş hekiminin düştüğünü belirterek, bu sayının gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında yetersiz olarak yorumlanabileceğini ancak diş hekimliği hizmetlerine talep ile değerlendirildiğinde ülkemizde diş hekimi fazlalığı olduğunun anlaşılacağını söyledi. Gelişmiş ülkelerde bir yılda kişi başı diş hekimine gitme sayısı 5 iken ülkemizde bu sayının 0.7 olduğunu da anımsatan Yıldırım, ülkemizde diş hekimine gitmeyen ya da gidemeyen insanlar olduğunu vurguladı. TDB Başkanı Yıldırım ` Diş hekimlerinin coğrafik dağılımı da dengesizdir. İstanbul ` da bir diş hekimine 2010, İzmir ` de 2029, Tokat `ın Pazar ilçesinde 20295, Gaziantep ` in Nurdağ ilçesinde 38429, Şanlıurfa ` nın Viranşehir ilçesinde de 62526 kişi

Diş fırçanızı öğrenin

Atatürk Üniversitesi (A.Ü) Dişçilik Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç . Dr. Varol Çanakçı , diş ve ağız sağlığında, kullanılan diş fırçasının büyük önemi bulunduğunu belirterek, ağız ve çene yapısına uygun diş fırçasını öğrenmek için diş hekimine danışılması gerektiğini bildirdi.

Diş hekiminin tavsiyesi ile alınacak diş fırçasının sağlık açısından önemine dikkat çeken Çanakçı , şunları söyledi: `Diş ve ağız sağlığımız için ilk planda önemli olan kullanacağımız fırçadır. Ağız büyüklüğü, çene yapısı, diş eti durumlarına göre diş fırçası kullanmalıyız. Bilgisizce alıp kullanılan fırçalar, diş ve diş etlerine zarar vermektedir. Ağız ve diş sağlığımız için kullanabileceğimiz diş fırçasını mutlaka diş hekimine danışarak, öğrenmeliyiz.

Diş Macunu Reklamları Abartılı

Diş ve ağız sağlığı için diş macunun yardımcı bir malzeme olduğunu belirten Çanakçı , diş macunu reklamlarının abartılı olduğunu kaydetti.
Televizyonlarda yayınlanan diş macunu reklamlarında, dişlerin kökünü bile koruduğu şeklinde abartılı ifadelerin kullanıldığına işaret eden Çanakçı , şöyle devam etti: `Ağız ve diş sağlığı için fırçalamanın önemi büyük. Fırçalamada kullanılan macun ise sadece yardımcı bir malzeme. Diş macunu reklamlarında abartılı tanıtımlar halkımızı yanıltıyor ve diş sağlığında macunu öne çıkarıyor. Diş ve ağız sağlığı için önemli olan ağız, çene ve diş etine uygun fırçanın kullanımıdır.

Yeditepe`de üst düzey diş hekimliği eğitimi

Yeditepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi `nin verdiği eğitimin Avrupa standartlarında olduğu kabul edildi. Avrupa Diş Hekimliği Birliği (ADEE) Yeditepe Diş Hekimliği Fakültesi `ni denetleyerek, verdiği egitimin Avrupa standartlarında olduğunu açıkladı. ADEE, fakültenin aynı zamanda Avrupa `nın bu alanda eğitim veren en iyi kurumlarından biri olduğu tespitini de yaptı. Yeditepe Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Sandallı verdikleri eğitimi denetlemeleri için ADEE`ye başvurduklarını dile getirdi. Sandallı, 14-16 Ocak arasında İngiltere , İsveç , İtalya , İskoçya ve Hollanda `dan gelen 5 profesörden oluşan denetim ekibinin İstanbul `a geldiğini söyledi. Raporun yayımlanmasından sonra Avrupa `nın değişik ülkelerinden öğrencilerin Yeditepe `de bir yıl eğitim görmek isin başvuru yaptığını söyleyen Sandallı, ABD Diş Hekimleri Birliği `ne de diploma denkliği için başvuracaklarını söyledi.

Kola ve portakal suyu diş minesine zarar veriyor

Jena Üniversitesi `nde görevli Klaus Jandt, `Bir içecek ne kadar asitliyse diş minesi o kadar yumuşardiyerek, asitli olduğu halde kalsiyum ve fosfat içeren içeceklerin daha az zararlı olduğunu söyledi. Jandt başkanlığındaki ekip ve İngiltere `deki Bristol Üniversitesi `nde görevli bilim adamları, ilk kez çok hassas bir ölçüm metodu kullandılar. Bilim adamları, bu hassas ölçüm sayesinde, hekimin göremediği diş minesindeki erozyonun tespit edildiğini kaydettiler. Ölçüm, yarıçapı bir saç kılından bin kez daha ince olan bir ucun asitli içecek içildikten 2 dakika sonra diş minesine bastırılmasıyla yapıldı.

Diş hekimi olmayınca çözümü kendi buldu
İngiltere`de bir kişi, güçlü bir yapıştırıcıyla kendi dolgusunu yaptı.

55 yaşındaki Gordon Cook , taşındığı için her zaman gittiği diş hekiminin numarasını kaybetti. Yeni taşındığı yerde diş hekimlerinin tümünün özel muayenehanesinin olduğu gören Cook , çareyi güçlü bir yapıştırıcıyla dişine dolgu yapmakta buldu.
`Biryerlerde güçlü yapıştırıcının deriyi yapıştırmak için tıpta kullanıldığını okumuştum, bunu denedim`` diyen Cook , ``Farklı markaları denedim ancak şu an kullandığım Industrial Super Glue en iyisi`` diye konuştu.

Cook , yapıştırıcıyı kullanırken çok dikkat edilmesi gerektiğini de belirterek ``Ağzınız yapışıp kalmasın diye çok fazla kullanmamalısınız`` dedi. Bu yöntemle 3 yıldan fazla süre idare etmeyi başaran Cook , bu yöntemle 2 ay boyunca dolusunu yerinde tutabilmiş. Her 2 ayda bir yeniden yapıştırıcı kullanmış.

Ingiltere-Türkiye arasında sağlıkta 3 işbirliği

Sağlık Bakanı Recep Akdağ , İngiltere Sağlık Bakanı Alan Johnson ile aile hekimliği, sağlık personeline verime dayalı ek ödeme yapılması ve kamu-özel sektör işbirliğiyle sağlık işletmeleri kurulması konularında ortak çalışmak yolunda mutabakat sağladıklarını bildirdi.
Londra da üç gün süren temaslarının ardından Türkiye ye dönmeden önce basın toplantısı düzenleyen Akdağ , Johnson ile resmi görüşmelerde bulunmak, tecrübeleri paylaşmak ve sistemi yerinde incelemek üzere bu ülkeye geldiklerini söyledi.
Gezisinde kendisine Sağlık Komisyonu üyeleri Erzurum milletvekili Muzaffer Gülyurt , Trabzon milletvekili Süleyman Yunusoğlu ve Rize milletvekili Lütfü Çırakoğlu ile Isparta milletvekili Mehmet Sait Dilek ve Bakanlık bürokratlarının eşlik ettiğini kaydeden Akdağ , ilk olarak İngiltere Sağlık Bakanlığının ekonomik işlerden sorumlu danışmanı Donald Franklin ile görüştüklerini, kendisinden İngiltere de yapılan sağlık reformları hakkında bilgi aldıklarını söyledi.

Bütçe Artırımı

Daha sonra Sağlık Bakanı Alan Johnson ile bir görüşme yaptıklarını belirten Akdağ , bu görüşmede iki ülke sağlık sistemlerinin sorunları üzerinde durduklarını anlattı. Johnson un ülkesinde sağlık alanındaki reformlara yönelik çalışmaları özetlediğini kaydeden Akdağ , İngiltere de köklü aile hekimliği sistemi bulunduğunu, ancak hastane alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını, bu sıkıntıların giderilmesi için reformcu tedbirler alındığını belirtti.

İki ülkenin bakanları olarak sağlık personeline verime dayalı ek ödenek verilmesi için ortak çalışma yapılması üzerinde durduklarını ifade eden Akdağ , daha sonra Ulusal Hasta Güvenliği Sistemi Başkanı Martin Fletcher ile de sistem üzerinde karşılıklı görüş alışverişinde bulunduklarını bildirdi.
Akdağ , dün de İngiltere deki hükümetle işbirliği yapan BUPA adlı sigorta kurumunun yetkilileriyle bir araya geldiklerini, daha sonra Royal College Londra Hastanesi nde ayakta tedavi, yatan hastalar ve laboratuvarlar ile ilgili incelemelerde bulunduklarını söyledi.
Royal College in Aile Hekimliği ile ilgili yetkilisi Frank Dobss ile bu konuda ortak çalışma kararı alındığını belirten Akdağ , İngiltere nin Avrupa da bu sistemi uygulayan ilk ülke olduğunu hatırlattı.
 

Aile Hekimliği
Sağlık Bakanı Akdağ , bütün bu görüşmeler sırasında en önemli gelişmenin, İngiltere Sağlık Bakanı ile birlikte aile hekimliği, verime dayalı ek ödenek ve kamu-özel teşebbüs işbirliğiyle yeni sağlık kuruluşlarının açılması gibi konularda ortak çalışmalar yapma konusunda aldıkları karar olduğunu vurguladı.
İki ülkenin sağlık bakanlıkları bürokrat ve yetkililerinden oluşturulacak çalışma komisyonlarının bu işbirliğinin ayrıntıları üzerinde duracaklarını bildiren Akdağ , görüşme sırasında ayrıca Johnson a, İngiltere nin Türkiye nin terör örgütü PKK ile mücadelesi ve AB üyelik süreci gibi konularda verdiği desteğe teşekkür ettiğini ifade etti.
Akdağ , bir soru üzerine, İngiltere den Türkiye ye tedavi için yapılacak ziyaretler konusunun ağırlıklı olarak ele alınmadığını, ancak zaten diş, göz ve ortopedi gibi alanlarda halihazırda bu ülkeden Türkiye ye bir akışın bulunduğunu belirtti. Akdağ , daha fala İngiliz hastanın Türkiye ye gelmesinin önündeki en büyük engelin doktor sıkıntısı olduğuna işaret ederken, yabancı doktorların Türkiye de çalışmasının önündeki yasal engeli kaldırmaya hazırlandıklarını bildirdi.
İkinci sorunun ise Türkçe bilen doktor sayısının azlığı olduğunu belirten Akdağ , özel sektörün bu alandaki çabalarının önemine işaret ederken, önümüzdeki yıllarda Türkiye ye gelen yabancı hasta sayısının artacağına inandıklarını söyledi.


Karşılaştırma
Akdağ , Türkiye deki devlet hastaneleriyle İngiltere de ziyaret ettiği hastaneyi karşılaştırması istendiğinde de, İngiltere de aile hekimliği sistemi bulunduğu için hastanelere Türkiye deki kadar büyük bir yüklenme olmadığına dikkat çekti.
Ancak İngiltere de de hastanelerdeki odaların ağırlıklı olarak koğuş tipinde olduğunu belirten Akdağ , Türkiye de yeni yapılan hastanelerde ve eski olup da yenilenen bütün sağlık kuruluşlarında bir ya da iki kişilik banyolu odalar düzenlenmesine çalıştıklarını anlattı.
Akdağ , bir diğer farkı da, İngiltere de servis yönetimlerinin hemşirelerin elinde olması, Türkiye de ise servis yönetimlerinin ağırlıklı olarak doktorlara bırakılmasının oluşturduğunu belirtti.
Akdağ , bu konuda da yeni yasal düzenleme hazırlığı içinde olduklarını ifade etti.
Bakan Akdağ ve beraberindekiler öğleden sonra Türkiye ye dönüyor.
Türk hekim Amerika'nın en iyileri arasına girdi
Diş Hekimi Ahmet Utku Ozan'ın buluşu 'otomatik kanal tedavisi sistemi' ile tek seansta diş dolgusu yapılabiliyor. Ozan, buluşu ile ABD'de en iyi diş hekimleri listesine girdi. Amerika'da yaşayan Ahmet Utku Ozan, geliştirdiği otomatik kanal tedavisi sistemiyle 'en iyi 100 diş hekimi' arasına girmeyi başardı.
 
Amerika'daki 167 bin doktor arasından seçilen 33 yaşındaki Ozan, aynı zamanda başarı listesinin en genç ismi. Ozan'ı zirveye taşıyan buluşu ise ilginç. Uyguladığı yöntem sayesinde kanal tedavisi için 3-4 seans doktora gitmeye gerek kalmıyor. Yarım saat veya 45 dakikada bütün işlemi bitiren Ozan, yöntem için kullandığı cihazı da kendi geliştirip, patentini almış. Genç diş hekimi dünyanın değişik ülkelerinde verdiği seminerlerde de büyük beğeni topluyor. Derslere, "Ankara Gazi Üniversitesi mezunuyum. Birazdan dinleyeceğiniz ders sonunda Doğu'da da bilimin ve ilmin çok ileri gidebileceğini ispatlayacağım." sözleriyle başlıyor. Seminer sonunda tebrik yağmuruna tutuluyor.

Ahmet Utku Ozan'ın kariyer hikayesi de dikkat çekici. New York'ta düzenlenen kongrede sunum yapmaya hazırlanan bir doktorun babasının ölmesi, Ozan için dönüm noktası olmuş. Zor görev kendisine kalmış. Ozan, 9 saat süren seminer sonunda diş hekimlerinin gözdesi haline gelmiş. Ardından kariyer basamaklarını koşarak çıkmaya başlamış. O günden sonra Amerika'nın bütün eyaletlerinden ders teklifleri alan Ozan, şimdi Dominik Cumhuriyeti'nden Kanada'ya kadar 25'e yakın ülkede geliştirdiği tedavi yöntemlerini anlatıyor. Ozan İstanbul'da katıldığı muayenehane malzemeleriyle ilgili fuarda, sevindirici bir haber daha aldı. Başarılı doktor, New York eyaletinin 2007-2008 yılları arasında en iyi endodonti (kanal tedavisi) konuşmacısı seçildi.

Amerika'da bir diş hekiminin diplomasının geçerliliğini koruyabilmesi için 'akredite diş hekiminden' her yıl en az 35 saat ders alması şart. Bu sebeple akredite diş hekimliği önemli bir unvan kabul ediliyor. Ozan, ABD genelinde kanal tedavisi konusunda akredite 6 doktordan birisi. Yedi yıl boyunca eğitim merkezlerinde ders veren Ozan, 2 ay önce kurduğu Maxsimum Dental isimli enstitüde derslerine devam ediyor. Bugüne kadar 9 binin üzerinde diş hekimine uygulamalı eğitim veren Ozan, diş hekimliği dergilerinde de makaleler yazıyor.

Kanal tedavisinde önemli bir buluş
Genç diş hekimi Ozan'ın buluşu olan otomatik kanal tedavi cihazı, önce diş kökünün uzunluğunu hesaplıyor. Ardından buna göre genişletme ve ultrasonik temizlik işlemine geçiliyor. Süpürge ve vakumla yapılan ıslak-kuru temizlik, diş içindeki bakterileri temizliyor. Daha sonra otomatik dolgu işlemi başlıyor. Cihaza 'Akıllı kutu' adını veren Ozan, "Bu yöntemle doktorların başarı oranı yüzde 50'den yüzde 98'e çıktı." diyor. Bu sistemle diş tedavisi sonrası oluşabilen apse, şişme, ağrı, kırılma gibi olumsuzlukların yaşanmadığını anlatan Ozan, bir seansta tamamlanan kanal tedavisi ile çekilebilecek bir dişin 15-20 sene daha ağızda kalabildiğini vurguluyor. Diş hekimlerinin 'iyi öğrenmeden' mezun olduğunu savunan Ozan, bunu, teşhis, metot ve yöntemlerin sürekli değişmesine bağlıyor.

Geliştirdiği cihazları önce diş hekimleri için materyal üreten firmalara anlatan Ozan, 5 bin dolar maliyet çıkarılması karşısında, cihazları kendisi üretmeye başlamış. Ozan, patentini aldığı cihazları bin dolardan satıyor.


İngiltere'de "tedavi edilebilir" 17 bin kişi öldü

İngiltere'de sağlık sistemine yapılan 34 milyar sterlin'lik dev yatırıma rağmen sistemde hiçbir düzelme olmadığı, ülkede bir yılda 17 bin kişinin ''tedavi edilebilir'' hastalıklardan öldüğü açıklandı.
Sadece 2004 yılında 17 bin 157 kişinin "tedavi edilmesi imkan dahilinde olan" hastalıklar yüzünden öldüğüne dikkat çeken "Vergi Mükellefleri İttifakı" adlı sivil toplum kuruluşu, İngiltere'nin bu alanda Avrupa'daki diğer ülkelerden çok daha kötü durumda olduğuna dikkat çekti.

Araştırmacılar, "tedavi edilebilir" hastalıklar arasında bazı kanser türleri ve vakaları, şeker, grip, bazı kalp rahatsızlıkları ve bazı enfeksiyon hastalıklarının bulunduğunu bildirdi.
Araştırmacılar, 1999'dan bu yana sağlık sistemine yapılan yatırımların ise hastanelerin ve hastanelerde yapılan tedavinin kalitesini artırmaya yönelik olmaktan ziyade sağlık personeline verilen daha yüksek maaşlara ve daha çok yönetici çalıştırılması çabasına harcandığını belirtti.


İngilizler diş tedavisi için Türkiye'ye geliyor

Papatya Bengisu tarafından Pzt, 05/19/2008 - 11:46 tarihinde gönderildi.
İngiltere'de birçok standart tedavi için binlerce sterlin ödeyen hastaların diş tedavisi için yurtdışına gittiği bildirildi. The İndependent gazetesi, İngiliz hastaları tedavi için gittiği ülkeler arasında Türkiye'nin de bulunduğunu belirtirken İngiltere'de 200 sterline mal olan kanal tedavisinin Türkiye'de 50 sterline yapıldığına dikkat çekti. En pahalı tedavi olan diş yapımının İngiltere'de ortalama 2 bin pounda mal olduğu belirtilirken bu tedavinin fiyatının ise Türkiye'de 570 sterlin olduğu kaydedildi.
İngiliz The İndependent gazetesi, ingiliz hastalarının giderek artan bir biçiminde tedavi için yurt dışına gittiklerini belirtirken diş tedavisi için yurt dışına giden İngilizlerin binlence sterlin tassarruf ettiklerine işaret etti. Gazete, "Hava yolculuğu masrafı, deniz aşırı konaklama rağmen rekor sayıda insan, Birleşik Kraliyet dışında tedavi olmayı seçiyor. Asya'yı seçenlerin sayısı da giderek artıyor" dedi.


Ağız kanserine dikkat!
Özellikle sigara, alkol kullanan, tütün çiğneyen kişilerde görülen ağız kanseri, her altı ayda bir yapılan iki dakikalık diş kontrolleri ile önlenebiliyor.

İngiliz diş hekimleri, İngilterede her beş saatte bir kişinin bu hastalıktan öldüğüne dikkat çekiyorlar.

İngiltere Diş Hekimleri Birliği, her beş saatte bir kişinin ağız kanserinden öldüğü İngilterede söz konusu kanserin en tehlikeli türlerden biri haline geldiği uyarısında bulundu. Sadece iki dakikalık bir dişçi ziyaretiyle yapılacak kontrol sayesinde hastalığın erken teşhisinin mümkün olabildiğine dikkati çeken Birlik, halkı rutin diş kontrollerini ihmal etmemesi yolunda da uyardı. Hastalığa yakalananların yüzde 50sinin en fazla beş yıl yaşayabildiğini, bu anlamda ağız kanserinin en öldürücü kanser türlerinden biri olarak sayılabileceğini de kaydeden Diş Hekimleri Birliği, diş hekiminin gerçekleştireceği bir yumuşak doku testiyle hastalığın teşhisinin mümkün olduğuna dikkati çekti.
İngilterede yetişkinlerin yüzde 46sının yaşamı boyunca yumuşak doku testi yaptırmadığını da hatırlatan Birlik, özellikle sigara ve alkol kullananlarla tütün çiğneyen bazı ırkların mensuplarının en önemli risk grubunu oluşturduğunu bildirdi.
Hastalığın ileri safhalarında farkedilmesi halinde, dilin büyük bölümünün alınmasından başka çare kalmayacağına işaret eden uzmanlar, bunun hastayı konuşamaz ve yemek yiyemez hale getirdiğini kaydetti. Bu arada sigara kullanımının hastalık riskini büyük ölçüde artıran bir unsur olmakla birlikte sigaranın bırakılmasının hemen ardından bu riskin düşmeye başladığına da dikkat çekildi.
 

Daily Mail gazetesindeki habere göre
Birmingham, Edinburgh, Manchester ve Sheffield üniversitelerinde görevli bilim adamları, elektrikli diş fırçaları konusunda son 40 yılda yapılan 300den fazla araştırmayı değerlendirdiler.
Manchester Üniversitesinde görevli diş hekimi Prof. Bill Shaw, bugün piyasada bulunan elektrikli diş fırçalarının eski modellerden ya da manuel fırçalardan daha iyi olmadığını belirterek, elektrikli diş fırçalarının manuel olanlardan daha kötü de olmadığını söyledi. Shaw, “Çoğu insan, elektrikli diş fırçalarının daha etkili olduğunu düşünmekte yanılıyordedi.
İngiliz Diş Hekimliği Komitesinin başkanı Gordon Watkins, “Önemli olan diş fırçasını doğru kullanmaktır. Elektrikli veya değil, diş fırçası dişlerin bütün köşe ve yarıklarına ulaşmalı ve diş etinin hemen altı iyice fırçalanmalıdırdedi.
Bilim adamları, elektrikli diş fırçalarından sadece her iki yöne dönenlerden daha iyi sonuç alınabileceğini belirterek, bu fırçaların daha kolay kullanıldığı için çocuk ya da hasta gibi başkasının dişlerini fırçalarken kolaylık sağlayabileceğini kaydettiler.
 

İngiliz kızı diş macunu mu öldürdü?
İngiltere'de, 19 yaşındaki Francesca Sannanın diş macununun alerjik etkisi nedeniyle yaşamını yitirdiği iddia edildi.
Ülkenin Lancashire bölgesinde meydana gelen olayda, Francesca Sanna, her sabah olduğu gibi banyoda dişlerini fırçalamaya başladı. Genç kız, dişlerini fırçaladıktan bir süre sonra rahatsızlanarak komaya girdi. Anne ve babası tarafından en yakın hastaneye kaldırılan Sanna, yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Sanna'nın ‘akut anafilaktik de denilen, ölümcül ajerjik reaksiyon sonucu yaşamını yitirmiş olabileceği öne sürüldü. Diş macununun üretici firmasından yapılan açıklamada ise, “Francescanın ailesi, ürünü yıllardır kullandıklarını ve herhangi bir sorun yaşamadıklarını söyledi'' denildi.
Londranın tanınmış diş doktolarından Ali Yıldırım, Sanna örneğinde olduğu gibi, diş macununun ölümcül alerjik reaksiyonlarına pek sık rastlanmadığını söyledi. Bütün diş macunlarında florid bulunduğunu vurgulayan Dr. Yıldırım, şunları söyledi:
“Her diş macunu üreticisi, çürüklere, damaklardaki kemik erimelerine, diş eti kanamalarına ve diş kemiğindeki erimelere karşı kendi diş macunlarını diğer firmalardan farklı kılabilmek için değişik maddeler ekliyor. Her şirket kendi ürettiği ürünün daha etkili olduğunu öne sürüyor. Bu ürünlerin piyasaya sürülmeden önce yan etkileri iyi araştırılmalı. Yeni kullanılan maddelerin test edilmesi gerekir.''


İngilterede yapılan bir araştırma, çocukların diş sağlığına yönelik en büyük tehditlerin başında şekerli meyve sularının geldiğini ortaya koydu.

Aileler dikkat etmeli!

Diş hekimleri, çocuklarının diş sağlığını korumak isteyen aileleri uyarıyor: Çocuklarınıza günde bir bardaktan fazla meyve suyu içirmeyin, mümkünse süt ve suyu tercih edin. İngilterede 10 binden fazla çocuğun ebeveynleriyle yapılan araştırma, çocukların yaklaşık yüzde 30unun günde bir bardaktan fazla meyve suyu tükettiğini gösterdi.

Ama İngiliz uzmanlar, bunun çocukların diş sağlığı için tehlikeli olduğunu belirtiyor. Zira, diğer meyve suları gibi organik olanlar da çok fazla şeker içeriyor. Üstelik, light yani az şekerli meyve suları da asit içerdiklerinden diş minesine zarar veriyor.

Uzmanlar, bu konuda alınabilecek önlemleri şöyle sıralıyor:
• Çocukların, meyve sularını öğünlerle birlikte içmelerine özen gösterin.
• Meyve sularını suyla karıştırarak yoğunluğunu azaltmayı deneyin.
• Çocukların günde bir bardaktan fazla meyve suyu içmemelerine özen gösterin.
• Çocuklarınız meyve suyu içtikten sonra 30 dakika boyunca dişlerini fırçalanmasın. Zira bu içeceklerdeki şeker, diş minesinde kısa süreli bir yumuşamaya yol açıp fırçadan kolayca zarar görmesine neden oluyor. Meyve suyu yerine süt ve suyu tercih edin.
Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor.
Kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor.
Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram olarak gerçekleşiyor.
Türk Standardları Enstitüsü (TSE) yayın organı 'Standard'ın son sayısında BANAT Fırça ve Plastik Sanayi AŞ. Genel Müdürü Önder Kaya'nın diş ve ağız sağlığı konusundaki yazısına yer verildi.
Söz konusu yazıya göre, 70 milyon nüfusa sahip Türkiye'de 40 milyon kişi hiç diş fırçalamıyor. AC Nielsen'in raporlarına göre 1 yıllık diş fırça satış rakamının 30 milyon adet olduğu belirtiliyor.
Ancak en az 60 milyon potansiyel diş fırça kullanıcısının yılda minimum 3 kez fırça değiştirmesi gerektiği düşünülürse, bu rakamın 180 milyon civarında olması gerekiyor. Diş fırça kullanım oranı yüzde 16.67 gibi düşük bir oranda seyrediyor.
Türkiye'de kişi başına düşen diş macunu tüketimi yılda 80-85 gram arasında değişiyor. Bu rakam İngiltere'de 480 gram, İtalya'da 270 gram ve İspanya'da 155 gram. Yine araştırma sonuçlarına göre evlerin yüzde 70'inde diş macunu bulunmuyor.

Türkiyede dört kişiye bir diş fırçası düşüyor
Diş fırça kullanım adetlerine göre bakıldığında Türkiye'de bir kişi bir diş fırçasını ortalama 2 yıl kullanıyor.
Oysa, diş fırçalarının 3 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. İngiltere'de bir kişi yılda 2.4 diş fırçası, İsveç'te 2.5 diş fırçası kullanırken, Türkiye'de 4 kişiye bir diş fırçası düşüyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği araştırmasına göre; Türkiye'de 6 yaş grubunda süt dişlerinde yüzde 83 oranında; 12-13 yaşlarında her 100 yüz çocuktan 83'ünün ağızında; 30-34 yaş grubunda her 100 kişiden 97'sinin ağızında çürük bulunuyor.

Türkiyede sadece otuzdört bin kişi diş ipi kullanıyor.
Diş fırçalama alışkanlıkları ile ilgili diğer istatistiki bilgiler şöyle:

Türkiye'de yılda 100 bin makara diş ipi kullanılıyor. Bu da sadece 34 bin kişinin diş ipi kullandığını gösteriyor.
Nüfusun yüzde 40'ı dişlerini ara sıra, yüzde 26'sı günde 2-3 kez fırçalıyor.
Nüfusun yüzde 10'u diş hekimine hiç gitmezken, yüzde 43'ü ise 1 yıldan beri diş hekimine gitmiyor. Oysa ki, gelişmiş ülkelerde yılda 2 kez diş hekimine gidiliyor.
Türkiye'de 20 bin civarında diş hekimi bulunuyor.
Türkiye'de 3 bin 250 kişiye bir diş hekimi düşüyor.
Diş hekimliği hizmetlerinin yüzde 70'i özel muayenehanelerde veriliyor.
Türkiye'de 16 devlet, 2 özel olmak üzere 18 dişhekimliği fakültesi bulunuyor.


Ağız ve diş sağlığı atağı

Balıkesir'e ağız ve diş sağlığı hastanesi kurulacağı ve hastanenin birkaç ay gibi kısa sürede tamamlanıp hizmete açılacağı bildirildi

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çalışkan, Balıkesir genelindeki sağlık kuruluşlarında personel sıkıntısı yaşamadıklarını söyledi. İl Sağlık Müdürü Çalışkan, Balıkesir'de aile hekimliğine geçiş ile birlikte 175 civarında uzman personelin alınacağını, açılacak bu kontenjanın yeterli olacağını bildirdi.

112 Acil Yardım istasyonlarının da son derece verimli çalıştıklarını kaydeden Mehmet Çalışkan, "112 ekibimizdeki tüm arkadaşlarımız çok iyi çalışıyorlar. Hepsinden çok memnunum. Her an hareket halinde olan 22 adet ambulansımız mevcut. Ayrıca, geçen yaz aylarından itibaren Marmara Adası'nda görevli 1 adet de deniz ambulansımız var. Erdek'te yeni bir sağlık ocağının temelini attık, yakında hizmete girecek" dedi.

Çalışkan, "Balıkesir'in çok büyük bir ihtiyacını karşılayacak" dediği ağız ve diş sağlığı hastanesinin şubat ayında tamamlanıp hizmete açmak için çabaladıklarını kaydetti. Balıkesir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin Atatürk Sağlık Meslek Lisesi binasının bir bölümü ya da Atatürk Devlet Hastanesine ait lojmanlara konuşlandırılacağı öğrenildi.
 

Uşakta Yeni Ağız Ve Diş Sağlığı Bölümü Açılıyor

Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Devlet Hastanesi Ağız ve Diş Polikniliğinin yeni hizmet binasına taşınacağını ve yarından itibaren Pazartesi gününe kadar hizmet veremeyeceğini bildirdi.


Uşak İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Taşçı, Devlet Hastanesi Ağız ve Diş Polikniliğinin yeni hizmet binasına taşınacağını ve yarından itibaren Pazartesi gününe kadar hizmet veremeyeceğini bildirdi.
İl Sağlık Müdürlüğü, ağız ve diş Sağlığı hizmetlerinin daha iyi yürütülmesi amacıyla Devlet Hastanesi bünyesinde bulunan Ağız ve Diş Sağlığı bölümünü TOKİde bulunan yeni hizmet binasına taşıyor. Taşınma işlemi nedeniyle Ağız ve Diş Sağlığı Polikniliğinin hizmet vermeyeceğini söyleyen Dr. Ali Taşçı, vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi. Ali Taşçı, ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin bu süre içerisinde sağlık ocaklarında verileceğini ifade ederek, “ Sağlık hizmetlerinin kalitesini arttırmak için uygulanan dönüşüm kapsamında yenilikler yapıyoruz. Ağız ve Diş Sağlığı hizmetleri bundan sonra yeni hizmet binasında daha kaliteli olarak yürütülecek. TOKİdeki yeni hizmet binasında açılacak bölüm Devlet Hastanesinden bağımsız olarak çalışacak. 25 Şubat tarihinden itibaren fiilen hizmete başlayacak ve bağımsız başhekim ataması yapacağız.Ağız ve diş sağlığında 20 birimle hizmet vereceğizdedi.
 

İl Sağlık Müdüründen Uyarı

Mardin'de Ruhsatsız Olarak Çalışan Diş Hekimlerine ve Güzellik Merkezlerine Karşı Vatandaşları Uyaran İl Sağlık Müdürü Sait Avar, Ruhsat Almadan ve Sağlıksız Ortamda Açılan Bu İşyerlerinin Hijyen Bakımından Yeterince Donanımlı Olmadığını Söyledi.
 
Mardin'de ruhsatsız olarak çalışan diş hekimlerine ve güzellik merkezlerine karşı vatandaşları uyaran İl Sağlık Müdürü Sait Avar, ruhsat almadan ve sağlıksız ortamda açılan bu işyerlerinin hijyen bakımından yeterince donanımlı olmadığını söyledi.
Vatandaşların sahte diş hekimlerine ucuz hizmet verdikleri için gittiğine dikkati çeken Dr. Avar, "Ama ucuz hizmetle uygun olmayan tıbbi müdahale yapılabilir. Çünkü bir kanal dolgu ve protezin uygulanmasının bazı kriterleri vardır. Sahte diş hekimleri, ucuza getirebilmek için kanserojen içeren maddeleri rahatlıkla kullanabilirler.
Diş hekimi, hizmetleri çok hijyenik ortamda verilmelidir. Bu yapılmadığında ise sahte diş hekimi hastaya çok rahatlıkla HIV, hepatit virüsü, tifo, tüberküloz gibi hastalıklar
bulaştırabilir. Hastanın 'Ben ucuza hizmet alıyorum' şeklindeki yaklaşımı doğru değildir, çünkü kendisini büyük riske sokmaktadır" dedi. Ülkemizde diş hekimliği sorununun bir halk sağlığı sorunu olduğunu ifade eden Dr. Avar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bunun temel nedeni de hastalık bulaşmasıdır. Tıbbi hizmet alınırken hepatit virüsü bulaşmasının yüzde 90'ı, sahte diş hekimlerinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde bugüne kadar diş hekimine gitmemiş yüzde 12.5'lik bir nüfus var. Yüzde 50'si ise 2 yıl süresince uğramamış. Yılda bir kez diş hekimine mutlaka gidilmelidir'' diye konuştu.
 

Aile hekimliği uygulaması 55 'il'e çıkıyor

Sağlık Bakanlığı'nın, ilk olarak 6 ilde pilot olarak uygulama başladığı ve şu an 20 ilde uygulanan aile hekimliğini 55 ile çıkaracağı belirtildi.

Aile hekimliğinin Samsun'da uygulamaya girişinin 1. yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikler kapsamında Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Koray Ayberk, Samsun Toplum Sağlığı Merkezleri'nden 342 doktorun aile hekimliği uygulamalarını inceledi.

Vali Vekili Raif Özener, İl Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu'nun da katıldığı programlarda vatandaşlar ve hekimlerle görüşülerek sistemin düzgün işleyip işlemediği, memnuniyet oranları tespit edilmeye çalışıldı. Vatandaşlar genel olarak uygulamalardan memnun olduğu dile getirirken, sıkıntı çektikleri sağlık sisteminin düzene girdiğini belirtti.

Ülke genelinde aile hekimliği uygulamasının başarıyla sürdüğünü belirten Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Koray Ayberk, aile hekimliği uygulamasının şu an 20 ilde uygulandığını, genel anlamda bir sorun bulunmadığını belirtti. 2008 yılı içinde aile hekimliği uygulamasının 35 ilde daha uygulanmasına karar verildiğini ifade eden Ayberk, "Toplam 55 ilde aile hekimliği uygulanmaya başlanacak. Uygulamanın bir bölümü 2009 yılı başında da geçebilir. Yeni düzenlemeyle illerin 3'te birinde, nüfusun
ise yarısı bu sistemden yararlanmış olacak" dedi.

Toplum sağlığı merkezleri sorumlu hekimleriyle yapılan görüşme sonrasında merkezlerin hizmet verdiği binalardaki kiraların yüksek olduğu, bunun sıkıntı oluşturduğu belirlendi. Sağlık Müdürü Mustafa Kasapoğlu, konunun çözümü için girişimlerin yapılması talimatı verdi. Heyet, Çiftlik, Fatih ve 3 No'lu Toplum Sağlığı Merkezleri'nde incelemelerde bulundu.

Giresun'da sahte diş hekimi uyarısı
İl Sağlık Müdürlüğü, sahte diş hekimlere karşı vatandaşın dikkatli olmalarını istedi.
İl Sağlık Müdürlüğü, sahte diş hekimlere karşı vatandaşın dikkatli olmalarını istedi.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, ağız ve diş sağlığı alanında diplomasız ve eğitim almamış kişilerin faaliyet gösterdiklerine dikkat çekildi. Açıklamada, sahte diş hekimlerinin yanlış uygulamalar yaptıkları vurgulanarak "Bunun sonucunda da kişilerin ağız ve diş sağlığının bozulmakta, oluşabilecek komplikasyonların bilinmediği için hastaların hayatları tehlikeye atılmaktadır.

Hepatit, AIDS başka olmak üzere birçok hastalıkların insalara bulaşmasına neden olmaktadırlar" denildi.
Sahte diş hekimliği yapan kişilerin İl Sağlık Müdürlüğü ve Diş Hekimleri Odası'nca ciddiyetle takip edildiği aktarılarak, Giresun halkından sahte diş hekimliği yapan kişilerin ihbar edilmesi istenildi.
 

Kırıkkale Üniversitesi ile Ağrı Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize
Edilen ağız ve diş sağlığı taraması kampanyası Ağrı'nın Patnos ilçesinde yapıldı. İlçe stadyumunda yapılan programda Patnos'ta eğitim gören 2 bin 300 öğrencinin dişleri koruyucu jel ile fırçalandı ve tüm öğrencilere diş fırçası hediye edildi.

Proje yöneticisi Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Türksel Dülergil, Türkiye'de bilinenlerin tersine ilköğretim çağındaki çocukların sağlık problemlerinin başında diş problemlerinin geldiğini belirtti. Diş sağlığından dolayı ölüm vakalarının görülmemesinden, diş sağlığının ölümcül bir hastalık olmamasından dolayı diş sağlığının üzerinde durulmadığını belirten
Dülgerli, "Her yıl diş ve ağız sağlığı için yüksek meblağların harcandığını biliyoruz. Diş çürüğünün engellenmesi amacıyla jel uygulaması bu büyüklükte bir katılımla ülkemizde ilk defa uygulanmaktadır." dedi. Dülgerli programın amacının, belli dönemlerde çocuğa jel sürdürerek hem dişlerini fırçalamayı hatırlatmak, hem de jel içindeki florür sayesinde dişleri korumak olduğunu kaydetti. Bu çalışmanın bundan bir buçuk yıl önce
Kırıkkale'de yapıldığını söyleyen Dülgerli, ağız ve diş sağlığı etkinliğinin önümüzdeki eylül ayı itibariyle Türkiye'nin birçok ilinde de uygulanacağını belirtti.

Programa katılan ve bizzat yerinde incelemelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Bilgili ise, bu programla öğrencilerin diş sağlığına verdikleri önemi gösterdiklerinin altını çizerek, "Böylece halkımıza da diş sağlığının önemini anlatmaya çalıştık. Kısmet olursa önümüzdeki günlerde ağız ve diş sağlığı ile alakalı tüm ilimizi kapsayacak bir program yapmayı düşünüyoruz." dedi.
Hedeflerinin 2 bin 300 öğrenciye ağız ve diş sağlığı taraması yapmak olduğunu vurgulaya Dr. Bilgili, önümüzdeki günlerde bu sayıyı 5 bin 500'e çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca Dr. Bilgili bu tür çalışmaların sayısını arttırarak ildeki vatandaşları sağlık konusunda hem bilgilendireceklerini hem de sağlık taramalarının yapacaklarının müjdesini verdi.

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Türksel Dülergil tarafından organize edilen organizasyona İl Sağlık Müdürü Ali Bilgili, Ağrı Ağız ve Diş Sağlığı Şube Müdürü Yasemin Türk, Patnos Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hikmetullah Yiğit, Patnos Devlet Hastanesi Diş Hekimi Yeşim Mengeş, birçok doktor ve Sağlık görevlileri öğretmenler ve öğrencileri katıldı.


Diş beyazlatıcıları çamaşır suyu gibi
Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Arzu Demircioğlu, diş beyazlatıcı ürünlere karşı uyardı.

EDAD'ın Antalya'da düzenlediği konferansta bir konuşma yapan Dr. Demircioğlu, market ve eczanelerde satılan diş beyazlatma ürünlerinin hidrojen peroksit içerdiğini belirterek, "Bu ürünleri kullananlar bilmeden diş ve diş etlerine çamaşır suyu sürmüş oluyor. Diş etlerine sızma, diş dökülmesine yol açabilecek süreci başlatabilir. Ayrıca bu ürünler diş minesine de çok zararlı" dedi.

Dr. Demircioğlu uzun süre beyazlatıcı ürünler kullanan bir hastasının başından geçenleri anlattı:

"Hastamda yoğun bir diş hassasiyeti başlamıştı. Nefes alırken bile dişlerine temas eden hava nedeniyle rahatsız oluyordu. Hatta vücudunda herhangi bir yere dokunulduğunda bile bunu dişinde hissediyordu. Hastam uzun süreli florid tedavisi sonucunda eski haline dönebildi. Ama bu süreç hem uzun sürdü ve hem de masraflı oldu."
 

Yeni neslin dişi çürük!
Türk Diş Hekimleri Birliği verilerine göre, Türkiyede 12 yaşındaki çocukların yüzde 84ünün dişlerinde çürük ve dişeti problemleri bulunuyor.

Bursa - Diş Dostu Derneği Genel Sekreteri Selda Alemdar Dinçer, diş çürüklerinin önemli ve önlenebilen bir hastalık olduğunu söyledi. Dünya Sağlık Örgütünün (WHO), 2015 yılı için dünya genelinde problemli dişler için belirlediği oransal hedefin 12 yaş grubu çocuklarda ortalama 3 problemli diş olduğunu ifade eden Dinçer, yine WHO verilerine göre, problemli diş sayısı ortalamasının İngilterede 0.9, İspanyada 1.1, Belçikada 1.1, Fransada 1.9, Yunanistanda 2.2, Türkiyede ise 5-6 olduğunu vurguladı.

WHOnun tüm dünyada problemli dişler için verdiği 2015 yılı hedefini, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin şimdiden yakaladığını belirten Dinçer, şöyle konuştu:
“Türk Diş Hekimleri Birliği verilerine göre, Türkiyede 12 yaş grubunda nüfusun yüzde 84ünün dişlerinde 5 ya da 6 çürük bulunuyor. Çocuklar ilk süt dişlerini çıkardıklarında, ağız sağlığı bakımına başlanmalı. Araştırmalara baktığımız zaman 2-7 yaş arasındaki çocukların sadece yüzde 18.8inin diş hekimine gitmiş olduğunu görmekteyiz. Yine 2-7 yaş grubu çocuklar arasında dişlerini günde 1 kez fırçalayanların oranı yüzde 19.9 iken, hiç fırçalamayanların oranı yüzde 40 civarındadır. Diş sağlığını tam anlamıyla yaygınlaştırmada, okul ortamında çocuklarımızı bilinçlendirmek büyük önem taşıyor. Koruyucu bakım, yani çocuklara florid uygulamalar yapılması, yüksek risk grubunda olan çocuklara ise ek olarak yüzey örtücü uygulanması, çocukları diş çürüğünden korumaktadır. İsviçre ve İskandinav ülkelerinde okullarda bir diş hekimi bulunmaktadır. Ayrıca, aileler çocuklarına koruyucu uygulama yaptırmak zorundadır.”

Kişi başına düşen diş macunu kullanımı
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri arasında sağlık harcamalarına en az bütçeyi Türkiyenin ayırdığını, bunun yanı sıra AB ülkeleri arasında da ağız ve diş sağlığı bakımından iyi bir durumda olunmadığını anlatan Dinçer, Türkiyede yıllık diş macunu kullanım oranının kişi başına halen 75 gram düzeyinde gerçekleştiğini, İskandinav ülkelerinde ise bu rakamın 400 grama ulaştığını bildirdi.

Dernek olarak Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, sağlık işleri müdürlükleri ve il milli eğitim müdürlüklerinin destekleriyle bir proje hazırladıklarını belirten Dinçer, proje kapsamında 2006-2007 döneminde 5 bin 380 çocuğa koruyucu anlamda florid jel uygulaması yaptıklarını kaydetti.

Bu yıl da toplam 10 bin çocuğu aynı uygulamasından geçirmeyi planladıklarını ifade eden Dinçer, 3 yıl sürecek proje sonucunda çocuklardaki diş çürüklerinde yüzde 70lere varan iyileşme beklediklerini sözlerine ekledi.
 

Şırnakta düzenlenen Diş Hekimi Nurullah Kadırhan satranç turnuvasına her yaştan vatandaş katıldı.
Turnuvada yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde yaklaşık 150 kişi yarışıyor. Bu yıl Atatürkün Anma Gençlik ve Spor bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde yapılan Diş Hekimi Nurullah Kadırhan Satranç Turnuvasının geleneksel hale getirilerek önümüzdeki yıllarda da devam edeceği belirtildi.

Diş Hekimi Nurullah Kadırhan anısına düzenlenen satranç turnuvasına her yaştan vatandaşın katıldığını belirten Türkiye Satranç Federasyonu Şırnak İl Temsilcisi vekili Ercan Mutlu “Şırnaka satrancı sevdiren Diş Hekimi Nurullah Kadırhanın adını yaşatmak için düzenlediğimiz satranç turnuvasını her yıl geleneksel hale getirerek devam ettirmek istiyoruz. Bu yıl 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor bayramı etkinlikleri çerçevesinde düzenledik. Fakat önümüzdeki yıllarda yaz tatiline denk getirip daha çok kişinin katılmasını sağlayacağız. Şuanda esnafından tutun Öğretmenine doktorundan tutun öğrencisine kadar yaklaşık 150 kişi; yıldızlar, gençler ve büyükler kategorisinde yarışıyor. Puanlama; tüm dünyada kullanılan İsviçre göre yapıldı.”dedi.

Satranç yarışmasında dereceye girenlere 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor bayramı kutlamalarında ödüllerin verileceğini söyleyen Ercan Mutlu “Turnuva da ilk dörtte girenlere madalya ve Profesyonel satranç takımı hediye edilecek. 5 – 6 – 7 ve 8e girenlerde Diş Hekimi Nurullah Kadırhanın yakınları tarafından değişik hediyeler verilecektir.”diye ifade etti.

Satranç turnuvasına gençlerin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Mutlu “Şırnakta gençlerin eğitimine ve kültürel gelişimlerine önem veren Nurullah hocamızın anısına düzenlediğimiz turnuvada gençlerimizin katılımı oldukça fazladır. Geleneksel hale getirmek artık bizden çok bu gençlerimize düşüyor. Bu konuda gençlerimizin de üstlerine düşeni yapacaklarından hiç kuşkum yok.”diye konuştu.

Turnuvaya katılan gençlerde Satrançla Diş hekimi Nurullah Kadırhan sayesinde tanıştıklarını belirterek, Turnuvanın onun anısına düzenlendiği için çok büyük bir anlam taşıdığını söylediler.

Şırnak Satranç Merkezini kurmaya çalıştıklarını söyleyen Türkiye Satranç Federasyonu Şırnak İl Temsilcisi vekili Ercan Mutlu “Satranç merkezinin kurulması için hazırlıklarımıza yaklaşık 2 – 3 hafta önce başladık. Buraya da değerli hocamız Nurullah Kadırhanın ismini vereceğiz. Ayrıca Turnuvanın düzenlenmesine Dr. Mithat Gökay ve Hüriyyet İlköğretim Okulu Müdür Kaner Özsoy katkıda bulundular. ”dedi.
 

II. Türkçe Diş Hekimliği Terimleri Bilgi Şöleni, TDK işbirliği ile gerçekleşti.

Yürütülmekte olan diş hekimliği terimlerinin Türkçeleştirilmesi ve bir sözlük hazırlanması çalışmalarıyla ilgili olarak 1-2 Mayıs 2008 tarihlerinde Türk Dil Kurumu ve Gazi Üniversitesi iş birliğiyle “I. Meslek Yayımcılığı ve II. Türkçe Diş Hekimliği Terimleri Bilgi Şölenidüzenlendi. Bilgi şöleninde 2005 yılında çalışmalarına başlayan Diş Hekimliği Terimleri Çalışma Grubunun, gelinen aşamayı kamuoyuyla paylaşması ve etkinlik aracılığıyla terim çalışmalarına ilişkin bir tartışma ortamı oluşturulması hedeflendi.

Şölenden önemli anlar;

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç Diş hekimliği terimlerinin Türkçeleştirilmesi çalışmaları bir ulus olarak kendi dilimizi kullanmamızı sağlayacağı için olduğu kadar düşünce üretme çalışmalarımızın başarıya ulaşabilmesi anlamında da çok önemlidir diyerek tamamladı.

Türkçe Diş Hekimliği Terimleri Çalışma Grubu Başkanı ve Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel
Dünden Bugüne Türkçe Diş Hekimleri Yayınlarısergisinin açılışı yapılarak “Türkçe Diş Hekimliği Terimleri Açık Oturumu”na geçildi.

Prof. Dr. Hüma Ömürlü Diş Hekimliği Terimleri Karşılıklar Kılavuzu”nun bilgi şöleninde dağıtılması ve Genel Ağa koyulması ile geri bildirimler beklediklerini bu sayede sağlanacak katılım ile karşılıklar ve tanımların yeniden gözden geçirileceğini belirtti.

Vatan Bir'in notu Öncelikle böyle bir çalışmanın şölenini geç duyduğumuz için üzgünüz (böyle bir çalışma gurubunun keşke bir web sitesi olsa), değerli hocalarımızın yapmış olduğu açıklamalar bizi hem gururlandırıyor hem de yüreklendiriyor. VatanBir nasıl katkı sağlar dersek, çalışma grubunun başkanı Çukurova Üniversitesinde görevli, Adana il temsilcimiz bu değerli hocamızla görüşüp ortak çalışma içine girmemizi sağlayacaktır. Genel ağdan yararlanma aşamasında desteğimiz ve sponsorluklarımızı dile getireceğiz.
 

Türk toplumu dişçiye gitmiyor
Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, Türk toplumunun genelde diş hekimine gitmediğini, bunun sebeplerinin ise ekonomik, kültürel ve korku gibi etkenlerden kaynaklandığını söyledi.

Türkiye'de yılda bir kez dahi diş hekimine gitmeyenlerin nüfusa oranının yüzde 47.11 olduğunu belirten İlker, "Türkiye nüfusunun yarısı bir kere bile diş hekimine gitmiyor. Bunun yanında diş hekimine hayatı boyunca gitmeyenlerin oranı ise yüzde 12.5'dir. Yani, 8,5 milyon insan diş hekimine hiç gitmemiş. Türkiye'de insanların diş hekimine gitme sıklığı yılda 0,7'dir. Yani bir insan yılda bir kere dahi diş hekimine gitmemiş. Gelişmiş ülkelerde bir kişi yılda 5 defa gidiyor" dedi.

Türkiye'de bir diş hekimine düşen nüfus sayısının 3 bin 428 olduğunu dile getiren İlker, oranın bölgelere ve illere göre değiştiğini, Samsun'da ise bir diş hekimine bin 500 kişi düştüğünü kaydetti. Türkiye genelinde özelde 14 bin diş hekimi çalıştığını belirten İlker, "Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Diş Hekimleri Birliği'ne göre bir diş hekiminin günde bakacağı hasta sayısı 14-16 civarındadır. Ancak Türkiye'de özel çalışan hekimler günlük ortalama 4-5 kişiyi muayene ediyor. Özelde çalışan diş hekimleri boş oturuyor, çalışmıyor. Diş hekimliği fakülteleri hızlı bir şekilde açılmaya başladı. Türkiye'de diş hekimlerinin sayısı 21 bini bulurken, her sene hekimlerin sayısı hızla artmaya başladı. Türkiye'de genç diş hekimleri oluştu. Türkiye'de diş hekimlerinin yüzde 67'si, 21 ile 45 yaş arasındadır" diye konuştu.

Mesleklerinde ucuz iş gücü piyasası oluşmaya başladığının altını çizen İlker, hekimlerin hastanelerde işçi olarak cüzi miktarda çalıştığını ifade etti. İlker, 2008 yılı içerisinde Samsun, Ordu, Sinop, Amasya illerinden 40'a yakın diş hekiminin iş yerini kapattığını ve yaklaşık 45 hekimin ise iş yeri açtığını, açanın da açmayanın da pişman olduğunu söyledi
 

Çarşaflı öğrenci 'diş hastası' çıktı!
Doğan Medyasının gündemi sarsan (!) bir haberi daha yalanlandı.
İki gün boyunca manşetten verilen, 'Çarşaf üniversiteye girdi' haberindeki çarşaflı kadın öğrenci değilmiş...

Dopan Medya Grubu'na ait televgizyonlarla birlikte başta Hürriyet, Milliyet ve Vatan'ın iki gün boyunca, "Çarşaflı üniversiteye girdi" ve "Çarşaf Üniversite kapısında" şeklindeki haber yalan çıktı. Konya Selçuk Üniversitesi'nde başörtüsü yasağının yeniden uygulanması sebebiyle yapılan protesto gösterisinde yer alan, çarşafa benzer elbise giyen kadının, Doğan Medya Grubu'nda yer alan haberlerde olduğu gibi öğrenci değil, Diş Hekimliği Fakültesi'ne tedavi olmak için gelen bir vatandaş olduğu ortaya çıktı.

Anayasa'nın ilgili maddelerinde yapılan değişikliğin ardından YÖK'ten yollanan yazı ile, kılık kıyafet serbestliği uygulanmasını başlatan Selçuk Üniversitesi'nin bu kararından geri adım atmasını protesto eden 70 kişilik öğrenci grubunun arasında 'kara çarşaflı' bir öğrencinin de bulunduğu öne sürülmüştü.
Doğan Medya Grubuna'na bağlı olan gazete ve televizyonalra yayınlanan bu haberden sonra Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü, bir açıklama yaparak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. SÜ Alaeddin Keykubat Kampüsü'nde görevli koruma güvenlik şefleri Oğuz Ateş ve Halil Çalış'ın hazırladığı tutanakta, söz konusu çarşaflı bayanın öğrenci değil, üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi'nde muayene olmak için gelen Zeliha Bektaş isimli vatandaş olduğu belirtiliyor.
Tutanakta, eylem sırasında tramvaydan inen çarşaflı kişinin yapılan kimlik kontrolünde öğrenci olmadığı ve Diş Hekimliği Fakültesi'nde saat 14.30'da randevusunun bulunduğu kaydediliyor.

Doğan Medya Grubu ise haberi iki gün boyunca böyle vermişti:


Vatan: Kara çarşaf üniversitede

"Konya Selçuk Üniversitesi'nde kara çarşaflı öğrencilerin bu şekilde derslere girdikleri iddia edildi.

Cuma gününe kadar türbanlı öğrencilerin alındığı tek üniversite olan Selçuk Üniversitesi'nde bu sabah türban yasaklandı. Ancak öğrenciler arasında öyle biri vardı ki kara çarşafıyla dikkat çekti. Kara çarşaflı öğrencilerin bu sabaha kadar bu şekilde derslere girdikleri iddia edildi...."

Hürriyet: Konyada kara çarşaflı kızlar üniversite kapısında

"...Yaklaşık 70 kişilik türbanlı bir grup, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampusu önünde türban yasağına tepki göstererek basın açıklaması yaptı. Grubun içinde kara çarşafa benzeyen bir kıyafetle bulunan bir öğrenci dikkat çekti. Basın mensuplarının görüntü aldığını fark eden öğrenci kendisini gizlemeye çalıştı. Yanında bulunan başı açık bir öğrenci de eli ile arkadaşının görünmesini engelemek istedi. Kara çarşafa benzeyen bir kıyafetle grubun içinde yer alan öğrenci, ardından basın mensuplarının yanına gelerek tepki gösterdi. Protesto gösterisine katılan Hukuk Fakültesi öğrencisi oldukları öğrenilen iki öğrenci de basın mensuplarını görüntü almasına tepki gösterdi..."

Milliyet: Kara çarşaf üniversite kapısında!

"Türbanın serbest bırakıldığı Selçuk Üniversitesi'nde bu sabahtan itibaren yasak tekrar ugulanmaya başladı. Kararı protesto eden öğrenciler arasında bulunan kara çarşaflı bir öğrenci dikkat çekti

Kara  Çarşaf

Yaklaşık 70 kişilik türbanlı bir grup, Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Kampusu önünde türban yasağına tepki göstererek basın açıklaması yaptı. Grubun içinde kara çarşafa benzeyen bir kıyafetle bulunan bir öğrenci dikkat çekti. Basın mensuplarının görüntü aldığını fark eden öğrenci kendisini gizlemeye çalıştı. Yanında bulunan başı açık bir öğrenci de eli ile arkadaşının görünmesini engelemek istedi. Kara çarşafa benzeyen bir kıyafetle grubun içinde yer alan öğrenci, ardından basın mensuplarının yanına gelerek tepki gösterdi. Protesto gösterisine katılan Hukuk Fakültesi öğrencisi oldukları öğrenilen iki öğrenci de basın mensuplarını görüntü almasına tepki gösterdi."
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan raporda,
Mart 2008 itibariyle toplam 103 bin 177 hekimin aktif olarak çalıştığı Türkiye'de, 100 bin kişiye düşen uzman hekim sayısının AB üyesi ülkeler ortalamasının yarısından daha az olduğu belirtildi.
Raporda, “Ülkemizdeki tıp fakültelerinde şu anda öğrenci sayısının çok daha üstünde öğrenci yetiştirebilecek öğretim üyesi mevcutturdenildi.
YÖK, DPT ve Sağlık Bakanlığının Türkiye'deki sağlık çalışanı ihtiyacının belirlenmesini sağlamak ve buna göre verimli hizmet sunabilmek için ortaklaşa hazırladığı “Türkiye Sağlık İnsangücü Durum Raporuyayınlandı.

Rapor, Türkiye'deki hekim, diş hekimi ve eczacıların durumundan, hemşire, ebe ve sağlık memuru durumlarına kadar pek çok sağlık çalışanına ilişkin istatistiki bilgileri içeriyor. Rapora göre, mart 2008 itibariyle Türkiye'de 59 bin 357'si Sağlık Bakanlığında, 24 bin 492'si üniversitelerde ve 19 bin 328'i de özel kurumlarda olmak üzere toplam 103 bin 177 hekim aktif olarak çalışıyor.

100 bin kişiye düşen uzman hekim sayısının Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ortalamasının yarısından daha az olduğunun belirtildiği raporda, “Türkiye'de, AB üyesi ülkelerde 100 bin kişiye düşen hekim sayısı karşılaştırıldığında, bu sayının AB ülke ortalamasında 338, Türkiye'de ise 146 olduğu görülmektedirdeniliyor.

Raporda, 1986-1987 öğretim yılında tıp fakültesi sayısının 21, yeni kayıt yaptırmış öğrenci sayısının 5 bin 99 olduğu ve bir öğretim üyesine yaklaşık 15 öğrencinin düştüğü belirtildi. 2006-2007 öğretim yılında tıp doktorluğu düzeyinde eğitim veren fakülte sayısının 47'ye, öğretim üyesi sayısının 8 bin 512'ye ulaştığı, yeni kayıt yaptıran öğrenci sayısının 5 bin 117 olduğu ve öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının da 4'e düştüğü ifade edildi.

Raporda, şunlar kaydedildi:
“Yani, fiziki altyapımız ve eğitim kadromuz artarken öğrenci sayımız göreceli olarak azalmıştır. Bunun yanında bazı Avrupa ülkelerindeki tıp fakültelerine öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarını da incelersek, ülkemizdeki rakamın bu Avrupa ülkelerinin çok daha gerisinde olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Sonuç olarak, ülkemizdeki tıp fakültelerinde şu anda öğrenci sayısının çok daha üstünde öğrenci yetiştirebilecek öğretim üyesi mevcuttur.”
Raporda, Türkiye'deki öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısının Avrupa Birliği ülkeleriyle karşılaştırılmasına da yer verildi.

Buna göre, Türkiye'deki öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı Almanya, İspanya, İtalya, Fransa, Slovakya, Slovenya, Finlandiya ve Danimarka gibi Avrupa üyesi ülkelerden daha düşük.

Aktif çalışan pratisyen hekim en az Tunceli de
Rapora göre, Mart 2008 sonu itibariyle Türkiye'de 27 bin 135'i Sağlık Bakanlığında, 129'u üniversitelerde ve 3 bin 398'i özel kurumlarda olmak üzere 30 bin 662 aktif çalışan pratisyen hekim bulunuyor.

Türkiye'de aktif olarak çalışan pratisyen hekimlerin dağılımına göre en çok pratisyen hekim 3 bin 602 ile İstanbul'da çalışıyor. İzmir'de 2 bin 307, Ankara'da ise 1992 pratisyen hekim çalışıyor. En az pratisyen hekim ise 38 pratisyen hekimle Tunceli'de bulunuyor. Ardahan'da 41, Kilis'te ise 56 pratisyen hekim aktif olarak görev yapıyor.

TUS için ayrılan kontenjanlar
Rapora göre, 1999-2007 yılları arasında tıp fakültelerine, Sağlık Bakanlığı eğitim hastanelerine, Adli Tıp Kurumuna ve GATA'ya toplam 47 bin 17 TUS kontenjanı ayrıldı.
Kurumlara ayrılan TUS kontenjanlarında 1992 yılından 2002 yılına kadar düzenli bir artış olduğu belirtilirken, 2003 yılında bir önceki yıla göre azalma olduğu, 2004 yılında ise ani bir artış görüldüğü kaydedildi.

2006-2007 yılları arasında 4 bin 899 öğrenci mezun olurken, tıpta uzmanlık eğitimi için 6 bin 386 kontenjan ayrılırken, 5 bin 262 kişi atandı.
2007 yılında en çok kontenjan 722 kontenjan ile “anesteziyoloji ve reanimasyonbranşına ayrılırken, en az kontenjan ise 2 kontenjan ile “hava ve uzay hekimliğiile “ sualtı hekimliği ve hiperbarik tıpbranşlarına ayrıldı.

En çok uzman hekim İstanbul'da
Türkiye'de mart 2008 itibariyle Sağlık Bakanlığında 24 bin 27, üniversitelerde 10 bin 871 ve özel kurumlarda 15 bin 930 olmak üzere toplam 50 bin 828 uzman doktor aktif olarak çalışıyor. 01.01.1966 ve 14.12.2007 tarihleri arasında diploması tescil edilen uzman hekim sayısı ise 67 bin 312.
En çok uzman hekimin bulunduğu ilk üç il sıralamasında, 11 bin 660 uzman hekimle İstanbul birinci, 7 bin 110 uzman hekimle Ankara ikinci, 4 bin 614 uzman hekimle İzmir üçüncü sırada yer alıyor.
29 uzman hekimin çalıştığı Tunceli, en az uzman hekimin görev yaptığı il durumunda. Tunceli'yi 30 uzman hekimle Ardahan, 33 uzman hekimle Bayburt izliyor.
En fazla eczacı 3 büyük ilde
Türkiye'de en fazla eczacı 3 büyük ilde bulunuyor. İstanbul'da 4 bin 846, Ankara'da 2 bin 84, İzmir'de ise bin 741 eczacı serbest çalışıyor.
1983-1984 öğretim yılında 8 olan diş hekimliği fakültesi sayısı 2006-2007 öğretim yılında 24'e ulaştı. Halen 18'inde eğitim verilen bu fakültelerde bir öğretim üyesine yaklaşık 4 öğrenci düşüyor.
Bu yılın mart ayı itibariyle ülkede 17 bin 750 diş hekimi aktif olarak çalışıyor. Bunların 11 bin 956'sı serbest, 5 bin 158'i Sağlık Bakanlığına, 636'sı ise üniversitelere bağlı (öğretim üyeleri dahil değil) olarak hizmet veriyor.
En fazla diş hekimi sırasıyla İstanbul (3 bin 971), Ankara (2 bin 179) ve İzmir'de (bin 533) çalışıyor.
En az diş hekiminin bulunduğu iller ise sırasıyla Bayburt (6), Kilis (10), Ardahan (10) ve Hakkari (10).
Türkiye ile Avrupa ülkelerinin durumunun da karşılaştırıldığı rapora göre, Türkiye'de 100 bin kişiye 25.10, Avrupa Bölgesinde 50.39, AB üyesi ülkelerde ise 62.50 diş hekimi düşüyor.
Eczacılık fakülteleri ve öğrenci sayıları
1983-1984 öğretim yılında 7 olan eczacılık fakültesi sayısı, 2006-2007 öğretim yılında 14'e ulaştı. Bunların 12'sinde eğitimin verildiği eczacılık fakültelerinde bir öğretim elemanına 5.5 öğrenci düşüyor.
Bu yılın mart ayı itibariyle ülkede 24 bin 515 eczacı aktif olarak çalışıyor.
Eczacıların 23 bin 175'i serbest, bin 178'i Sağlık Bakanlığına, 162'si de üniversitelere bağlı olarak (öğretim üyeleri dahil değil) görev yapıyor.

En fazla eczacı 3 büyük ilde bulunuyor. İstanbul'daki 5 bin 10 eczacının 4 bin 846'sı, Ankara'daki 2 bin 301 eczacının 2 bin 84'ü, İzmir'deki bin 862 eczacının ise bin 741'i serbest çalışıyor. En az eczacı ise sırasıyla Tunceli (2), Ardahan (17) ve Bayburt'ta (18) bulunuyor. Rapora göre, Tunceli'de serbest çalışan eczacı bulunmuyor.
Türkiye'de 100 bin kişiye 34.70, Avrupa bölgesinde 51.42, AB üyesi ülkelerde ise 77.89 eczacı düşüyor.

Hemşire durumu
1983-1984 öğretim yılında 4 olan hemşire yetiştiren eğitim kuruluşu sayısı, 2006-2007 öğretim yılında 12'ye ulaştı.
Bu yılın mart ayı itibariyle Türkiye'de 92 bin 509 hemşire aktif olarak çalışıyor. 67 bin 226'sı Sağlık Bakanlığında, 11 bin 378'i üniversitelerde, 13 bin 905'i de özel kurumlarda görev yapıyor. Raporda, Türkiye'de 100 bin kişiye düşen hemşire sayısının AB üyesi ülkeler ortalamasına göre de, Avrupa Bölgesindeki ülkeler ortalamasına göre de oldukça düşük olduğu belirtilirken, ''Bu açığı giderebilmek için Türkiye'de ebeler hemşirelerin görevini yapmaktadırlar'' ifadesi kullanılıyor.

Türkiye'de 2008 mart ayı itibariyle 42 bin 567'si Sağlık Bakanlığında, 3 bin 231'i özel kurumlarda, 374'ü de üniversitelerde olmak üzere toplam 46 bin 172 ebe aktif olarak çalışıyor. Raporda, Türkiye'de 100 bin kişiye düşen ebe sayısının, hem AB üyesi ülkeler ortalamasından, hem de Avrupa bölgesindeki ülkeler ortalamasından daha fazla olduğu belirtiliyor.

Diğer sağlık personelinin durumu
Türkiye'de 2006-2007 öğretim yılında yükseköğretim düzeyinde sağlık memurluğu eğitimi gören toplam öğrenci sayısı 3 bin 733.
Orta öğretim ve yükseköğretim düzeyinde sağlık personelinin de yetiştirildiği belirtilen rapora göre, 1968-2007 yılları arasında sağlık meslek liselerinden toplam 236 bin 746 kişi mezun oldu. Türkiye'de 4 bin 747 tekniker, 53 bin 307 sağlık teknisyeni ve 29 bin 3 diğer sağlık personeli olmak üzere 87 bin 57 personel çalışıyor.

Sağlık Bakanlığında 62 bin 546, üniversitelerde 6 bin 380 ve özelde ise 18 bin 131 sağlık teknikeri, sağlık teknisyeni ile diğer sağlık personeli görev yapıyor.

Sağlık personeli yetiştirilmesi
Raporun sonuç bölümünde ise şunlar kaydedildi:
“Ülkemizde geleceğe yönelik yapılacak sağlık insan gücü planlamasında kullanılan yöntemler en kısa sürede belirlenmeli, ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ortak dil ve yöntem kullanmalı, başarısızlığa götürülebilecek nedenler iyi değerlendirilmeli. Kısa, orta ve uzun vadeli bir planlama yapılmalıdır.

Ülkemizde, sağlık personelindeki nicelik olarak yetersizlikler raporda da çok net olarak görülmekte ve bunun giderilebilmesi için sağlık personeli yetiştirilmesi yönünde atılacak adımların zaman geçirilmeden başlatılması gerekmektedir. Bunun için de konunun tüm paydaşları bir araya gelerek çalışmalıdırlar.


Diş tedavisinde hasta turizmi
Hospitadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin açılışı Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ’ın da hazır bulunduğu açılış törenine, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstanbul İl Sağlık Müdürü Mehmet Bakar, SGK İstanbul İl Müdürü Mustafa Kuruca, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Öcalan ve geniş bir davetli topluluğu katıldı. Sağlık Yayıncılık

Hedefimiz Sağlık Turizmi ile Türkiye’ye Hasta Getirmek
Açılış sonrası Sağlık Dergisi Muhabiri Yasemin Nuhoğlu’na açıklamalarda bulunan Hospitadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Mesul Müdürü Diş Hekimi Selçuk Özbölük, birinci hedeflerinin sağlık turizmi ile Türkiye’ye hasta getirebilmek olduğunu söyledi. Dr. Özbölük şöyle devam etti: “Başta Fransa, Hollanda ve Danimarka’dan olmak üzere geçen ay 30 civarında yabancı hasta girişimiz oldu. Bizim hedefimiz bunu ayda 150-200 gibi bir sayıya çekebilmek. Bunu sağlamak adına yurtdışındaki yabancı televizyonlar ve yurtdışına yayın yapan Türk televizyonları aracılığı ile reklam ve bilgilendirici advertorial yayınlatmaya başladık. Bu çabalarımızın sonucu olarak çok ciddi geri dönüşümler olmaya başladı”.

Yabancı Sigorta Şirketi ile Anlaşma Yaptık
Yurtdışında diş yaptırma maliyetinin Türkiye’deki fiyatların yaklaşık 8 katı olduğuna dikkat çeken Dr. Özbölük, artık bu ülkelerdeki sigorta şirketlerinin de hastalarını Türkiye’ye yönlendirdiğini belirtti. Hospitadent Ağız ve Diş Sağlığı Merkez olarak Hollanda sigorta şirketi Avis ile anlaşma imzaladıklarını kaydeden Özbölük, “Bu onlar içinde muazzam bir kazanç. Çünkü bizim 200 Euro’ya mal etiğimiz bir kaplama, orada yaklaşık 1500 Euro. Bunun dışında bizim yurtdışında yaşayan 6-7 milyon civarında gurbetçi vatandaşımız var. Bu insanlar tedavilerini yaptırmak için Türkiye’ye geliyorlar. Bu noktada biz de onlara yardımcı oluyoruzdedi.

Engellilerin Diş Tedavileri İçin Özel Donanımlara Sahip Bir Klinik Ortam Olması Gerekli
Türkiye’de engelli vatandaşların diş sağlığı alma konusunda zorluklar yaşadığı belirten Dr. Özbölük, “Engellilerin diş tedavileri için özel donanımlara sahip bir klinik ortamı olması hem hastanın rahatı hem de hekimlik hizmetinin en iyi şekilde sunulabilmesi için önemlidirşeklinde konuştu. Sağlık merkezinin bünyesinde engelli vatandaşların bu hizmeti alabilmeleri için her türlü imkanın sağlandığını söyleyen Dr. Özbölük şöyle devam etti: “Hastanın tedavi göreceği diş hekimi koltuğunun engelli hastamızın rahatlıkla koltuğa yerleşmesini sağlaması birinci şarttır. Bu amaçla hasta koltuğunun hareketli olması gerekli aksamlara sahip olması hastanın koltuğa rahatlıkla yerleşmesini ve kendini daha işlem başlamadan güvende hissetmesini sağlayacaktır. Tekerlekli sandalye kullanıcılarına özel rampalardan, bina içi geniş asansörlere ve WC içi özel düzenlemelerine kadar hastanın her ihtiyacının rahatlıkla sağlanması gerekmektedir. Genel anestezi altında yapılacak zihinsel engelli hastanın diş tedavisinde genel anestezi ve reanimasyon uzmanı, bu tedavilerde deneyimli bir diş hekimi, bir hekim asistanı ve bir ameliyathane teknisyeninin ameliyathane ekibinde bulunması gerekir. Eğer engelli hastamız çocuk ise mutlaka pedodonti uzmanının klinik muayenesinden geçmelidir ve pedogojik formasyona sahip pedodonti uzmanı eşliğinde tedaviye devam edilmelidir. ”
Sağlık merkezleri bünyesinde bütün bu imkanların mevcut olduğunun söyleyen Dr. Özbölük: “Özellikle zihinsel engelli hastalarda en küçük bir diş tedavi hizmeti bile genel anestezi altında ameliyathane ortamında bir ekip ile geçekleştirilmek zorunda olduğu için tedavi oldukça zor ve zaman zaman da hayli pahalı olabilmektedir. Oysa koruyucu diş hekimliği çok daha basit ve ekonomiktir”. dedi

Enfeksiyon Korkumuz Yok
Olası enfeksiyon vakalarını önleme noktasında son derece rahat olduklarının söyleyen Dr. Özbölük sözlerine şöyle devam etti: “ Hastane açılırken enfeksiyon olaylarını engellemek için uyulması gereken bazı kriterler gerekli. Biz ISO 9001: 2000 belgesi sahibi olduğumuz için belli dönemlerde kalibrasyon yapma zorunluluğumuz var. Zaten eğer kalibrasyon yaptırmazsanız ISO belgeniz iptal olur. ”
Hepatit mikrobunun en çok korsan olarak tabir edilen muayenehanelerden ve berberlerden bulaştığına dikkat çeken Dr. Özbölük, çıkan yeni yasa ile artık korsan muayenehanecilere çok ciddi hapis cezalarının geldiğini ve bu tür sağlıksız muayeneciği önleme noktasın da çok etkili olduğunu belitti.

Artık İnsanlar Alanlarında Özelleşmiş Yerlere Gitmek İstiyor.
İstanbul’daki en büyük 3 ağız ve diş sağlığı merkezinden birisi oldukları belirten Dr. Özbölük: “Giderek yaygınlaşan sağlık merkezleri halk tarafından da tercih edilir hale gelmiştir. Artık insanlar alanlarında özelleşmiş yerlere gitmek istiyor. Biz bu talebin farkındaydık. İstanbul’da 3 tane özel ağız ve diş sağlığı merkezi var. Devletin ise sadece Okmeydanı’nda sadece bir tane var. Hem kamuda çalışmış hem de muayenecilik yapmış biri olarak insanlardaki bu beklentinin farkındaydım. dedi.

Sevk İçin Aranan 120 Gün Şartı 90 Güne Düştü
Gelen yeni yönetmelik ile Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından sevk için aranan 120 gün şartının 90 güne düşürüldüğünü belirten Dr. Özbölük: “ Eğer size 90 gün içinde gün veremiyorlarsa sevk etmek zorundalar. Çocuklarda bu süre 45 gün. Engellilik durumları % 40’ ın üzerinde olan hastalardan ise süre şartı aranmaksızın sevk edilmek zorunda. Bu vatandaşlarımız tedavi bedelini ödüyor ama 45 gün içerisinde devlet bu parayı ona geri ödüyor”.

Diş Hekimlerinin Bir Araya Gelip Kurumsallaşması Gerekir
Türkiye’de diş sağlığı ile ilgili yapının çok dağınık olduğunu kaydeden Dr. Özbölük, bu sebeple devletin bu hizmeti özel sektörden almasının zorluğuna dikkat çekti. Dr. Özbölük şunları kaydetti. “Devletin kendisi yılda 300 milyon muayene gerçekleştirdi. Özel sektörde ise 35 milyon muayene gerçekleşti. Yani devlet özel sektörün 10 katı çalışıyor. Özel sektörün yapısındaki dağınıklık ve takibinin zorluğu nedeniyle devlet özel sektörden hizmet almaya çekiniyor. Bu yüzden diş hekimlerinin bir araya gelip kurumsallaşması gerekir. Böylece özel sektörün takibi kolaylaşır ve devletin hizmet almasına olanak sağlanır”.

Bu Ülkede Yeterince Pratisyen Hekim Var
Türkiye’de ki uzman doktor açığının yurtdışından hekim getirilerek kapatılamayacağını iddia eden Dr Özbölük şöyle devam etti: “ Benim ülkemin insanlarının %80’i birinci basamak sağlık hizmeti alıyordu. Ama şimdi herkesi özel hastanelere ikinci ve üçüncü basamağa sevk ediyoruz. Ondan sonra diyoruz ki hekim açığı var. Bu ülkede yeterince pratisyen hekim var. Hekim açığı ancak aile hekimliği ve sağlık ocakları yaygınlaştırarak ve hastaların %80’ini birinci basamak sağlık hizmetinde bitirmek ile mümkün”.

60 Yılda 1000 Saat Diş Fırçalıyoruz
Günde ortalama iki dakika diş fırçalayan birinin altmış yılda bin saatini diş fırçalayarak geçirdiğinin altını çizen Dr. Özbölük, bu sebeple seçilen diş fırçasının son derece yumuşak ve seçilecek diş macununun kremsi ve partikülsüz olması gerektiğini vurguladı.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük