fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 521 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Lifli gıdalar dişleri ve dişetini güçlendiriyor...

 Diş çürüğünün en önemli nedenlerinden biri olan yanlış beslenme alışkanlığı bir yandan zararlı besinlerin dişte yarattığı hasarları artırırken diğer yandan tükürüğün kalitesini ve savunma gücünü düşürerek ağız hijyenini bozuyor.
Beslenme uzmanları hem genel sağlık hem de diş sağlığı açısından az miktarda küçük moleküllü karbonhidrat içeren, liften zengin besin maddelerini öneriyorlar.Uzmanlar,genel sağlık açısından güne yayılmış küçük öğünlerin yararlı olduğunu ancak diş sağlığı açısından güvenli öğün miktarının fluorlu diş macunuyla iyi bir ağız temizliği sağlanması koşuluyla 6 'yı geçmemesi gerektiği vurgulanıyor. Bu öneri dişleri çürüklere karşı korumada hayati rol oynayan tükürüğün işlevini yerine getirmesi açısından da tekrarlanıyor. Tükürük dişlere temas eder etmez fosfor ve kalsiyum açığa çıkarıyor. Bu mineraller diş minesine nüfus ederek dişin tükürükte bulunan silisyumla onarılmasını sağlıyor. Yine tükürükte bulunan ve tampon vazifesi gören maddeler ağızda yiyeceklerle alınan bakterileri nötralize ederek ağızdaki ve diş yüzeyindeki asit seviyesini düşürüyor. Öğünler arasında en az 2-3 saat bırakılması ve sık sık atıştırılmaması da uzmanların önerileri arasında. Böylece tükürüğün dişlerdeki onarımına zaman tanınmış oluyor. Öğünler arkasından, dişlerin fırçalanma olasılığı bulunmadığı durumlarda, 20 dakika süreyle şekersiz ya da tatlandırılmış sakız çiğnenmesini de öneren uzmanlar, tükürük miktarını arttıran bu işlemin dişlerin korunmasında olumlu etki yaptığına inanıyor.
Şekerin gün boyunca ağız boşluğu içinde bulunma süresinin çürük oluşumunda en önemli etken olduğuna dikkat çeken uzmanlar çok az miktardaki şekerin (örneğin 15 miligramın bile bakteri plağı (dişteki) içerisinde önemli asit oluşumuna yol açtığına dikkat çekiyorlar.
Şekerin nişastalı ve unlu ürünlerin içinde alınmasının ise özellikle sakıncalı olduğuna değinen uzmanlar ara öğünlerde yenen çürük yapıcı besinlerin içerdiği şeker miktarlarını şöyle sıralıyorlar:
 
Besin maddeleri/ Şeker miktarı(100 gramdaki)
Bonbon 90
Çukulata 60
Dondurma 20
Kek 20
Ekmek (dilim) üstü
Bal 75
Marmelat 60
Şokella 50-60
Meyve suları 10-20
Meyve
Muz 18
Meyve konserveleri 16-44
Kuru meyveler 40-60
Kolalı içecekler 8-11
Domates ketcabı 28-30
Uzmanlar asit içeren besin maddeleri ve içeceklerin de diş sert dokularına zarar verdiğini hatırlatarak böylesi gıdalardaki asitin diş minelerinde demieneralizasyona yol açtığını söylüyorlar. Tükürük tükrük bezlerinden fışkırdığında pH'I yani asit oranı nötr değerlerdedir (ortalama 6.7) Uyarılmış tükürüğün pH'I ise 7.3 civarındadır. Tükürüğün asit miktarı gün içinde değişimler gösterir. Tükürük salgısının cinsini, bileşimini miktarını ağız boşluğundaki çeşitli reseptörler ve koku siniri belirler. PH'ın diş sert dokusu olan mine için kritik değerler olarak kabul edilen 5-5.5'a yaklaşması halinde mine dış yüzeyinden tükürük içine kalsiyum iyonlarının geçtiği biliniyor. Bu da diş minelerinde demineralizasyon yani diş çürüğüne yol açıyor.
İşte diş sert dokularında erozyona yol açabilecek içecekler ve asit değerleri yani pH'ları
İçecek pH değeri
Limon suyu 2.0
Kola 2,5
Portakal suyu 3,5
Elma suyu 3,5
Süt(yağlı) 4.4
Soda 5.2

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük