fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3774 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

SAGLIKLI YASAM ÖNERILERI AGIZ VE DIS SAGLIGI

Dis ve dis eti hastaliklari ülkemizde ve dünyada en önemli saglik sorunlari arasindadir. Ancak hayati dogrudan tehdit etmedigi için gereken önem verilmemektedir.
Agiz sindirim kanalinin girisidir. Agizdaki olumsuzluklar dis sagliginin bozulmasina, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Agizla aldigimiz yiyecekler çignenip, tükürükle karistirilarak yutulmaya ve sindirime hazir hale getirilirler. Agiz ayni zamanda konusmaya yardim eder. Tat alma organi olan dilin; çigneme, yutma, konusma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadir.
Dislerin besinlerin parçalanmasi, ögütülmesi görevlerinin yani sira konusmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardir. Disleri eksilmis kisilerin bazi sesleri çikarabilmeleri zorlasir, çignemede ve/veya isirmada da zorluk olur. Dislerin gelisim süreci içerisinde ilk çikan süt disleri, daha sonra yerlerini kalici dislere birakir.
Agiz ve dis sagliginda en önemli iki hastalik dis çürükleri ve dis eti iltihaplanmalaridir. Dis eti hastaliklari kimi zaman dis yuvasinin bulundugu çene kemiginin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Dis sagliginin bozulmasi vücuttaki diger organlari da etkileyebilir. Disler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odagi haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapilarda önemli saglik sorunlarina yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklik edebilir.
Agizda ve dislerde yapisal ve islevsel herhangi bir bozuklugun olmamasi, agiz ve dislerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu “agiz ve dis sagligi”nin varligini gösterir.
1. Dis Çürümesi
Dis çürüklerinin olusmasinda üç temel etmen bulunmaktadir: Duyarli bir dis yüzeyi, mikroorganizmalar için elverisli yiyecek artiklari, bunlarin parçalanmasina ve asit olusumuna yol açacak mikroorganizmalarin varligi. Besinler içinde dis çürümesine en çok neden olanlar karbonhidratlar, yani kabaca, sekerli gidalardir.
Disler düzenli olarak firçalanir ve bakimlarina özen gösterilirse, mikroplar onlara zarar veremezler. Dis çürügü, diste oyuklar yaparak disin yapisini bozan ve kendi kendine iyilesmeyen bir hastaliktir.
Disler iyi temizlenmeyecek olursa, üzerinde besin artiklari ve mikroplar birikir. Agiz içerisindeki bakteriler yiyecek artiklarindaki sekerli maddeleri kullanarak onu saydam, yapiskan bir madde haline getirir ve disler üzerine yapismasini saglar. Bu birikintilere plak denir. Bu plaklar bakterilerin dis üzerinde tutunmalarini da kolaylastirirlar. Besinlerin tatlandirilmasi için kullanilan sekerli maddelerin içinde bulunan asit, dislere zarar verebilir, ancak bakterilerin kendileri de asit olusturabilmektedir. Asit dis minesinin erimesine neden olur. Böylece olusan erime bölgelerinden giren mikroplar kolayca alttaki yumusak dokuya ulasabilirler.
Asitler disin koruyucu tabakasi olan dis minesi üzerinde küçük delikçikler olusturur. Bu delikler giderek genisler ve küçük oyuklar haline gelir. Dis minesinin erimesinden sonra çürük hizla ilerler, alttaki tabakada genis ve derin bir oyuk meydana getirir. Dis çürügü dis özüne dogru ilerledikçe disler agrimaya baslar. Çürük daha da ilerlerse dis özü bölgesinde ve çene kemigi içerisinde cerahat olusmaya ve birikmeye baslar. Buna dis apsesi denir. Eger dis hekimi tarafindan daha baslangicinda tedavi edilmeyecek olursa çürük dis için daha zor, karmasik ve pahali tedaviler gerekebilir. Dis plagi, dis etlerinin önemli hastalik nedenlerinden biridir. Yemeklerden sonra dislerin firçalanmasi ve dis ipi kullanarak yemek artiklarinin çikarilmasi dislerin çürümesini, dis eti hastaliklarinin olusumunu ve ilerlemesini önler.
Dislerin agrimamasi saglikli oldugu anlamina gelmez. Dis agrisinin olmasi için dis çürügünün çok ilerlemis olmasi gerekir. Dis çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi için agri olusmasini beklemeden senede en az iki kez dis hekimine giderek dislerin muayene ettirilmesi gerekir. Dis hekimleri gerektiginde dislerin filmini çekerek gözle görünmeyen dis oyuklarini da belirleyebilirler.
Dis çürüklerinin erken dönemde taninmasi dislerin kaybedilmesini engelleyebilir veya en azindan geciktirebilir. Bu hem saglik açisindan, hem de sosyal ve ekonomik açidan önemli katkilar saglar. Agza takma dis takilmasina olan ihtiyaci azaltir. Hiçbir sey kendi dogal dislerimizin yerini tutamaz. Kalici dislerin erken dökülmesi beslenme sorunlarina neden olur. Dogal dislerin uzun süre dayanmasinda agiz ve dis bakiminin önemi çok büyüktür.
Dis sagligi açisindan sularla aldigimiz flor da çok önemlidir. Sularinda flor eksikligi olan yerlesim yerlerinde dis çürüklerinin orani çok artar. Bu nedenle florla ilgili olarak saglik kuruluslarinin önerilerine uyulmalidir.
2. Dis Eti Hastaliklari
Disin dis eti disinda görünen bölümü dis minesi denilen sert bir tabaka ile kaplanmistir. Bunun altinda daha yumusak bir yapi vardir. En içte ise dis özü vardir. Burada bol miktarda damar ve sinir bulunur. Dis gövdesi dis etine ve onun altindaki kemige girdigi bölümde daralir. Bu bölüme disin boyun bölümü denir. Çene kemigi içinde kalan bölümüne ise disin kök bölümü adi verilir. Dis kökü dis yuvasinda çene kemigine özel doku uzantilari ile sikica baglanmistir. Dis eti hastaliklari, dis çürükleri agiz kokusuna neden olabilir. Agiz kokusu oldugunda nedeni arastirilmalidir.
Dis eti hastaliklari en önemli dis sagligi sorunlari arasindadir. Agiz hijyeninin bozuklugu ile yakindan iliskilidir. Baslangiç döneminden itibaren dis etleri kolay kanar. Dis eti kanamalarinda dis hekimi muayenesi zorunludur. Dis etleri, dis yuvalari ve agiz tabanindaki iltihaplanmalar genel olarak dis eti hastaligi olarak bilinmektedir. Dis üzerindeki plaklar bunun en önemli nedenidir. Tedavi edilmeyen dis eti iltihaplari çene kemiginin de iltihaplanmasina ve zarar görmesine yol açabilir.
Dis çürügü, dis eti hastaliklari, sinüzit, bademcik iltihabi, solunum sistemi hastaliklari, sindirim sorunlari, agiz bakim yetersizligi agiz kokusuna neden olabilir. Bu hal, sosyal iliskileri de etkiler. Bazi metabolizma hastaliklari da agizda kendine özgü kokular yapabilir.
3. Dislerin Gelisim Bozukluklari
Agizda kapanma bozukluklarina neden olan dis düzensizlikleri dislerin çürümesini kolaylastirir ve daha erken dönemde dökülmesine yol açar. Düzensiz disler, alt ve üst çene arasindaki iliskinin bozulmasina neden olabilir. Çigneme ve temizleme güçlügü yaratirlar, kötü agiz kokusuna yol açarlar. Düzensiz dislerin en önemli nedeni süt dislerinin zamanindan önce yitirilmesi olabilir. Bunun sonucunda çikan kalici disler birbiri üzerine gelecek biçimde yerlesebilirler. Düzensiz disler konusma bozukluklarina ve görünüm bozukluklarina neden olabilir.
Sigara dislerde renk degisikligi yapar. Sigara içenlerin disleri kahverengimsi bir renk alir. Canliligini kaybetmis olan disler gri renkte görünür. Çocuklarda hatali olarak kullanilan bazi ilaçlar da dislerde renk degisikligine neden olabilir. Asiri derecede flor dislerin sararmasina neden olabilir.
Hamilelikte ve süt çocuklugu döneminde kullanilan antibiyotik vb. bazi ilaçlar dislerde kalici renk degisikliklerine neden olabilir. Bu nedenle hekim önerisi olmaksizin ilaç kullanilmamalidir.
4. Agiz ve Dis Sagligi Nasil Korunur?
Dis hastaliklari ve dis sagliginin korunmasi açisindan erken tani çok önemlidir. Bu nedenle yilda en az iki kez dis hekimine muayene olunmasi önerilir.
Dis çürümelerinin önlenmesinde sularda yeterli flor olmasi, düzenli olarak dislerin firçalanmasi, dis ipi kullanilmasi, asiri tatli ve sekerli yiyeceklerden olabildigince kaçinma bunlar yendiginde mutlaka dislerin firçalanmasi, dis hekimi kontrollerine gidilmesi temel uygulamalardir. Dis eti hastaliklarinin önlenmesinde de dis firçalama ve düzenli dis hekimi kontrolleri önemlidir.
Dislerde gelisim bozukluklari varsa erken dönemde özel dis hekimligi dallarinda uzmanlasmis birimlere basvurularak gerekli tedavi saglanmalidir.
Asiri asitli ve sekerli yiyecekler mikroorganizmalarin etkisini artirir. Disler sert cisimlerle karistirilmamali, findik, ceviz vb. kabuklu yiyecekler dislerle kirilmamalidir. Bunlar dis minesinin çatlamasina ve bakterilerin etkisinin artmasina neden olur. Dis minesinin koruyucu etkisi ortadan kalkar.
5. Dis Firçalama Teknigi
Dislerimizi korumanin en etkili yolu düzenli olarak firçalamaktir. Dis firçalamanin ilk adimi dogru firça seçimidir. En uygun firça naylon ve orta sertlikteki firçalardir. Agiz içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dislere rahat ulasabilme açisindan firçanin kafasinin fazla büyük olmamasi tercih edilir. Uygun firça seçildikten sonra disler en az günde iki kere düzenli olarak firçalanir. Dis macunu agza verdigi hosa giden koku ve his nedeniyle dis firçalanmasini kolaylastirir. Dis parlatma tozlari dis hekimi önerisi olmadikça kullanilmamalidir. Asiri kullanimlar dis sagligi açisindan zararlidir.
Dis firçalanmasinda firçanin durusu disindaki temel hareket aynidir: Firça dis eti çizgisine egimli olarak yerlestirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle disler firçalanir. Daha sonra firça, bir firça boyu kadar kaydirilarak firçalama sürdürülür.
1. Dis firçasi 45 derecelik açi yapacak biçimde tutulur ve dis eti hizasindan baslanarak agiz bosluguna dogru firçalamaya baslanir. Dis yüzeylerden baslayan firçalama sert darbeler halinde degil, yumusak ve daireler çizecek biçimde, ön dislerden arka dislere dogru yapilmalidir.
2. Daha sonra dislerin iç yüzeyleri ayni sekilde firçalanir. Bu islemde firça egik tutularak, dis etinden agiz bosluguna dogru hareket ettirilir.
3. Daha sonra dislerin çigneme yüzeyleri firça düz olarak ileri geri hareket ettirilerek firçalanir.
Firçalama isleminin en az iki-üç dakika sürmesi gerekir. Saglikli dis etleri firçalama sirasinda kanamaz.
Dis firçasi kisiye ait bir araçtir, baskalariyla paylasilmaz. Dis firçalari birkaç ayda bir, en geç alti ayda degistirilmelidir. Gerektiginde ara yüzlerin etkin olarak firçalanmasini saglamak üzere ara yüz firçalari kullanilir. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere dis hekimine basvurmak gereklidir.
6. Dis Ipi Kullanimi
Dis ipi, dis aralarinda kalan yiyecek artiklarinin uzaklastirilmasi açisindan çok yararli bir araçtir. Çok küçük yaslardan baslanarak uygun dis firçalama ve dis ipi kullanma tekniklerinin ögrenilmesi gerekmektedir.
Disler firçalandiktan sonra dis ve dis eti çizgisi ile disler arasinda kalan yemek artiklarinin temizlenmesi için dis ipi kullanilir. Bu artiklar en önemli çürük nedenlerindendir.
1. Otuz santimetre kadar dis ipi alinir. Dis ipinin bir bölümü bir elin orta parmagina diger
ucu da diger elin orta parmagina dolanir. Ipin bir bölümü ortada kalmalidir.
2. Ortada kalan ip bölümü isaret parmagi ile geriye dogru itilir.
3. Ip, disler arasindan geçirilir. Bu hareket sirasinda sert olunmamalidir. Ip dis etine kadar
indirildikten sonra agiz bosluguna dogru dis aralarini siyiracak biçimde indirilir. Bu
sirada dis etinin kesilmemesine özen gösterilmelidir.
4. Ayni uygulama diger bir parça ip alinarak alt disler için de tekrarlanir.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük