fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3808 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Hayata 'diş' geçiren adam

Diş hekimi Galip Gürel'i rallici kimliğiyle tanıyoruz. Ama yüzmede Türkiye rekorları, sutopu şampiyonlukları, evindeki stüdyosu ve 'bestseller' bilim kitabıyla, aslında çok daha fazlası...
Galip Gürel bir diş hekimi. Dinç, güler yüzlü, enerjik, yorulmayan insanlardan. Tanıyanı, bileni çok, Türkiye'de diş hekimliği denince akla ilk gelen isimlerden biri, dünya çapında çalışmaları takip edilen bir bilim insanı. Dokuz dilde yayımlanan ve Amerika, Almanya, İtalya gibi ülkelerde aylarca 'best seller' olan, 'Science and Art of Porcelain Laminate Veneers' adlı bir tıbbi kitabın yazarı. Şimdi, 'Next Level in Advanced Dental Aesthetics, Future Technologies' isimli ikinci kitabını yazma hazırlığında. Dahası var, Türkiye'de gerçekleştirilen Avrupa'daki en büyük, dünyada ise ikinci büyük estetik diş hekimliği kongresini (EDAT) düzenliyor ve başkanlığını yapıyor, hem Türkiye'de hem de Amerika'da üniversitelerde dersler veriyor.
Çok başka alanlarda da başarıları var: 1987'deki Camel Trophy'de şampiyon, Paris-Dakar Rallisi'nde 410 araç içinde 37'nci oldu. Aynı zamanda usta bir golfçü, üniversite yıllarının rekortmen yüzücüsü, 1970'lerin sonlarında, 10 yıl üst üste şampiyon olan Yüzme İhtisas Sutopu takımının yenilmez kaptanı... Magazinci jargonunda ve birçok mecrada 'sosyetenin ve ünlülerin diş hekimi' olarak tanınıyor. 1958 doğumlu başarılı diş hekimi, bu tanımlamadan daha fazlası; o bir 'urban cool'!
Üniversite yıllarınız da böyle hareketli mi geçti?
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Diş Hekimliği Bölümü'nde okudum. Sonra da iki sene Amerika'da Kentucky'de protezle ilgili eğitimimi sürdürdüm, ardından buraya geldim. Kentucky'deki yükseklisans programına girmek için iki sene beklemem gerekiyordu, vakit kaybetmek istemedim, programı dışarıdan bitirdim. Hem öğrencilere asistanlık yaptım, hem de tüm yükseklisans programını bitirdim. Bu arada Amerika'da çalışma hakkı tanıyan sınavları verdim.
Çocukluktan beri mi diş hekimi olmak istiyordunuz?
Çocukluktan beri başka bir şey istemedim. Çok şanslıyım diye düşünüyorum, bu amaç doğrultusunda sonuna kadar gelip, hiç sevmeyeceğim bir mesleği de seçmiş olabilirdim. Ama yaptığım işi çok seviyorum. Her gün daha da seviyorum, öyle bir problemim var! Benim annemle babam da diş hekimi.
Neden Türkiye'de çalışmayı seçtiniz?
Aklımda öğrencilik yıllarından beri vardı bu. 1984 yılında okulu bitirdim, ülkeme döndüm, askerliğimi yaptım, hemen muayenehanemi açtım ve çalışmaya başladım. Şimdiki tempom eskisinden daha farklı tabii, 10-12 sene önce sadece muayenehanede çalışmayı tercih ederken şimdi konferanslar ve üniversitelerde verdiğim dersler de ağırlıklı durumda. Hafta içi hastalarıma bakıyorum, hafta sonu da ders veriyorum.
Hangi üniversitelerle çalışıyorsunuz?
Yeditepe Üniversitesi'nde part time, New York Üniversitesi'nde de aşağı yukarı her ay bir tam gün ders veriyorum. Yaklaşık yedi-sekiz senedir bu böyle devam ediyor. Bu arada Yeditepe Üniversitesi'nde o eskiden içimde kalan 'resmi' yükseklisansı da yaptım protez üzerine. Şimdi hayatım muayenehanede ve üniversite ve konferanslarda ders vererek geçiyor. Dışarıda ders verme olayı o kadar arttı ki, geçen sene eylülle haziran arasında sadece iki hafta sonu Türkiye'deydim, her hafta sonu bir yerde konferansım vardı. Bu tempo hem güzel, hem de yorucu çünkü hep en başarılı doktorlara konferans veriyorsunuz. Dolayısıyla estetikte yenilikler üzerine kendinizi hep güncellemeniz gerekiyor.
Kitabınız tüm dünyada, konusunda en çok başvurulan kitaplardan biri oldu. Nasıl başladı hikâyesi?
Diş hekimliği üzerine çeşitli yayınlar çıkaran Quintessence şirketinin sahibi ofisime gelerek çalışmalarımı altı-yedi yıldır takip ettiğini, bütün konferanslarımı dinlediğini ve artık bir kitap yazma vaktimin geldiğini söyledi. Ben de 'Bir tane makale yazmaya bile üşenirim, kitap hiç yazamam' diye düşünüyordum o zamanlar. Neticede bir eser bırakmak lazım fakat bildiklerimi nasıl kâğıda dökeceğimi bilemiyordum. Bana birtakım ipuçları verdi. Ondan sonra ben de ona bir karşı teklifte bulundum, diş doktorluğu üzerine çeşitli makaleler içeren ve güncel bilgiler bulunduran Quintessence dergisinin Türkçe olarak da çıkarılması karşılığında, onun teklifini kabul ettim. Şimdi yabancı Quintessence'daki en önemli makaleleri ve Türkiye'deki diş hekimlerinin çalışmalarını yayınladığımız bir dergimiz var. İlk kitabım böyle güzel bir oluşuma da sebep oldu, bundan ötürü çok mutluyum.
Geçmişte spor alanında da başarılarınız olduğunu biliyoruz, onlardan biraz bahseder misiniz?
1970-1976 senelerinde Galatasaray'da yüzdüm, 50'nin üstünde Türkiye rekorum var. 1975-1986 yıllarında, üniversite ve sonrasında Yüzme İhtisas'ta sutopu oynadım. 10 sene hiç yenilmeden üst üste şampiyon olduk ve o dönem 10 kez A Milli Takım kaptanlığı yaptım. Öyle bir dönem geçti, ondan sonra Camel Trophy dönemi başladı. Sonra Paris-Dakar yaptık, ardından Paris-Dakar'la aynı ayar bir yarışta dünya altıncısı olduk ki bu, bence en büyük başarımızdır.
Hepsine rahatça vakit ayırabiliyor musunuz?
Hayata çok şey sığdırayım diye bir çabam yok, bu kendiliğinden oluyor.
Sporun bana verdiği disiplinin çok etkili olduğunu düşünüyorum. Hayatınızı sizin istediğiniz şekilde düzenlediğiniz zaman, inanın her şeye vakit var. Hobilere veya spora vakit ayırmayınca hayat ya çok işkolik bir tempoda devam ediyor, ya da iş yapmadan yayılarak geçiyor. Yaratıcılık da tamamen kayboluyor.
Spor dışında başka ilgi alanlarınız da var mı?
Evet, çok boş vaktim yok ama yaratmaya özen gösteriyorum. Evimdeki stüdyomda her gün geliştirmeye çalıştığım müzik arşivimle kendi çapımda DJ'lik yapıyorum.

'Urban Cool' doktorlar
Serdar Önal: Daha çok model ve fotoğrafçı kimlikleriyle tanınan Serdar Önal aslında bir tıp doktoru. Fakat o bütün bu kimliklerini İstanbul'da bırakıp eşi eski manken Merve İldeniz'le birlikte Bodrum'a yerleşti. İşi dolayısıyla ancak ayın 15 gününü Bodrum'da geçirebilen Serdar Önal, metropol yaşantısından bir süre olsa da kopabildiği için çok şanslı.
Burada çiftlik hayatı yaşamaktan ve sadece kızı Leyla'nın babası olmaktan da son derece memnun!
Mehmet Öz: Dünyaca tanınan Türk tıp doktoru Mehmet Öz, 1960, New York doğumlu. Harvard Üniversitesi mezunu ve mesleğinde sayısız ödül sahibi olan Öz, yoğun meslek yaşamına rağmen yorulmayan bir bünyeye sahip. Vücuduna çok iyi baktığını söylüyor. Bunu düzenli olarak spor yapmasına bağlıyor, her gün muhakkak yoga yaptığını da ekliyor.
M. KARAKARTAL

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük