fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3581 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Sağlığınız için dedektiflik yapın hayatınızı uzatmaya başlayın!

Dedektif bir olayı çözebilmek için; nasıl ipuçlarını toplayıp kullanıyorsa, siz de sağlığınız için delil toplayıp soru sorun Cerrah seçerken neden anestezi uzmanıyla konuşmalısınız? Yazın neden üniversite hastanelerinden kaçmalısınız?

Prof. Dr. Mehmet Öz, akıllı bir hasta olabilmek için yapılması gerekenlerle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

* Neden 'Akıllı Hasta Kılavuzu'?
Hayatınızda önemli bir tıbbi komplikasyon olması şansı; 5'te 2'dir. Bu korkutucu ama aynı zamanda da doğru bir istatistiksel bilgi! Ve bunu en ileri teknolojiyi kullanan en iyi doktorların bile engellemesine imkan yok! Fakat yine de birçoğumuzun gerçekçi olmasa da böyle bir beklentisi var. Para hakkındaki bütün kararları, başkalarının onlar yerine almasına izin vermeyen veya bilinmedik bir seyahat acentesine seyahatlerinin her bir detayını ayarlaması için güvenmeyen onca insan; iş sağlığa gelince gönüllü olarak kendi kişisel güvenliklerinin bütün kontrolünü, sorgusuz sualsiz doktoruna bırakıyor. Biz doktorlar ve hemşireler, kalite ve güvenli bakım sağlamak için çok çalışıyoruz. Fakat bununla birlikte Tıp Enstitüsü'ne göre Amerika'da tıbbi hatalardan yılda nn bin ile 98 bin arasında ölüm gerçekleşiyor. Bunun ne kadar büyük bir problem olduğunu görüyorsunuz; tam olarak ölüm rakamını bile belirleyemiyoruz. Bu konudaki en iyimser rakamı bile ele alacak olursak, tıbbi hatalar, göğüs veya prostat kanserinden daha fazla ölüme neden olmaktadır. Öldürücü olmayan fakat zarar veren hatalar, tipik hastalar için sayı olarak yüzbinleri bulmaktadır. Halbuki bütün komplikasyonların yüzde 75'i önlenebilir niteliktedir. Teknolojide gerçekleşen şaşırtıcı gelişmelere rağmen huzursuz edici gerçek; 'sağlık sisteminin çok karmaşık hale gelmesi'dir. Artık sistemdeki herhangi bir insanın; bütün süreci güvendiği ve inandığı bir sağlık ortağı olmadığı sürece yürütmesine imkan yok.

* Akıllı hasta nasıl olunur?
En güvenli ve en iyi bakımı almanızı sağlayacak sadece tek bir kişi vardır. Ve bu da sizsiniz. Bunu dedektiflerin uyguladığı teknikler ve stratejilerden birçoğunu kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Dedektifler, bir vakayı çözmek için ipuçlarını ve olay yerindeki kişilerin bilgilerini nasıl kullanıyorlarsa, siz de sağlığınız için delil toplamalısınız. Sağlık sistemi içinde en iyi bakım ve tedaviyi nasıl alacağınızı araştırmalısınız. Bir kere doğru dahili bilgiye sahip olup, dedektiflik içgüdülerinizi geliştirdikten sonra elit bir güce sahip olacaksınız. Siz artık akıllı bir hastasınız. Bu sadece onursal bir paye değildir; akıllı bir hasta olmanız demek, 'zorlu bir sınavdan geçtiniz' demektir. Hastaların birçoğunun bilmediği şeyleri bileceksiniz. Niye bir kan bağı olmadığı halde, eşinizi sağlıkla ilgili geçmişinize dahil etmeniz gerektiğini ve neden her zaman doktorunuzun gün içindeki ilk hasta randevusunun size ait olması gerektiğini bileceksiniz. Bir cerrah seçmeden önce, hastanede kim ile muhakkak konuşmanız gerektiğini bileceksiniz (örneğin; anestezi uzmanı). Niye hastane odanızdaki televizyona ait uzaktan kumanda cihazına hiçbir zaman dokunmamanız gerektiğini de... Günümüzde akıllı bir hasta olmak önemlidir, hatta hayat kurtarır. Sağlık bakım kuruluşlarına ait ağlar, ameliyat programları ve karmaşık sigorta planlarıyla Dr. A'dan gelen röntgenlerin ameliyat C için Dr. B'ye zamanında ulaşacağını her zaman varsayamazsınız. Gerçekten de sağlık sisteminin karmaşıklığı içinde yolunu bulabilmenin en iyi şekli akıllı bir hasta olmaktır.

* Doktor nasıl seçilmeli?
Akıllı bir hasta olarak; birincil bakımı sağlayacak doktorunuzu akıllıca seçebilirsiniz ve aynı zamanda bilirsiniz ki bu vereceğiniz en önemli kararlardan bir tanesidir. Amerika'da doktorların sayısı gerekenden az olmasına rağmen, hala 700 bin doktor içinden seçim yapabilmek gerekiyor. Doktorların farklı geçmişlerini, bakıma yaklaşımlarını, uzmanlıklarını ve beceri seviyelerini hastanın değerlendirebilmesi gereklidir. Bunun için bir takım kriterler vardır. Hayatınızı kolaylaştıracak ve uzatacak pırlanta gibi bir doktor bulabilirsiniz. Ancak en çok bilinen bir isim bile, her zaman en iyi seçim olmayabilir. Bir doktorda neye bakmalı, nelere dikkat etmeli ve ona ne gibi sorular sormanız gerektiğini bilmelisiniz. İkinci ve bazen üçüncü kişilerden görüş almanın, ne kadar önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Bütün vakaların üçte biri tedavi planını ikinci bir fikirden sonra değiştirmektedir.

* İlaç tedavisini nasıl sorgularsınız?
Tahmin edilenlere göre her yıl ilaç tedavisindeki hatalardan dolayı 0n bin kişi ölüyor. Ve 1.3 milyon insan ise ciddi bir şekilde zarar görüyor. Akıllı hastalar, mümkün olan her yerde eczacılarına dört elle sarılırlar. Bilirler ki; bu insan ile ilişki oluşturmak, üstün bir birincil bakım doktoru bulmak demektir. Bir ilaç tedavisi verildiği zaman doktorunuza ve eczacınıza soru sormaktan çekinmeyin. Doğru ilaç tedavisini ve dozu aldığınızdan emin olun. İlaç reçetelerinizde nasıl para tasarrufu yapabilirsiniz bunu da araştırın. Yan etkilerini de iyice öğrenin.

* Alternatif tedavi yöntemlerini kullanmalı mı?
Amerikalılar, eczanede satılan vitaminlerden, omurga masajı ile tedavilere, akupunkturculara, şifalı bitki ile tedavilere, masaj tedavisi ve hipnoza kadar yılda 50 milyar doları tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemleri üzerine harcıyor. Her dört hastadan üçü, alternatif tedavi yöntemlerinin bir şeklini kullanmaktadır. Fakat sadece 5 kişiden bir tanesi bundan doktoruna bahsetmektedir; bu çok yanlıştır. Doktorların sizin yuttuğunuz, iğne olduğunuz, içinize çektiğiniz ve fiziksel bir unsur içeren şekilde tedavisini gördüğünüz her şeyden haberdar olmaları gerekir. Hastalar, alternatif terapileri güvenli ve etkin bir şekilde entegre edebilmek için, doktorları ile beraber nasıl çalışabileceklerini öğrenmelidir.

Bu diziyle akıllı hasta olacaksınız

New York Times gazetesinin 'En İyi Satanlar Listesi'nde birinci sırada yer alan 'Siz: Kullanma Kılavuzu' kitap dizisinin ikincisi çıktı. Siz: Akıllı Hasta (You: The Smart Patient), geçen hafta Amerika'daki raflarda yerini aldı. Şimdiden en çok satan kitaplar arasına girmeye aday. En iyi tedaviyi alabilmenin yollarını anlatan bu kitabı, ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz ve Dr. Michael F. Roizen hazırladı. Nisan ayında Beyaz Balina Yayınevi tarafından Türkçe'ye çevrilip yayınlanacak olan kitap, hastalara sağlıklarıyla ilgili nasıl hareket etmeleri gerektiğini anlatıyor; hayatınızı uzatacak doktoru nasıl bulacağınızı, doktorunuzun yaşının önemli olup olmadığını, çocuğunuz için en ideal doktoru nasıl seçmeniz gerektiğini gösteriyor. Kitabın yazarlarından Mehmet Öz, neden bir doktorun ilk randevusunu almanız gerektiğini ve cerrah seçerken neden anestezi uzmanıyla da görüşmeniz gerektiğini GÜNAYDIN okurlarına anlattı. En iyi hastaneyi nasıl seçersiniz, alternatif tedavi yöntemlerini akıllı hasta nasıl kullanır, ilaç reçetelerinizde nasıl para tasarrufu yapabilirsiniz ve ameliyattan önce cerrahınıza neler sormalısınız? Tüm bu soruların yanıtlarını bu dizide bulacaksınız... Hasta veya hasta yakını olarak haklarınızın ne olduğunu merak ediyorsanız, bunun için de 'Hasta Hakları' kitabının yazarı Prof. Dr. Tevfik Özlü sorularınızı yanıtlıyor. SSK'lı ama akıllı bir hasta olabilirsiniz, uygulama yöntemlerini öğrenmeniz gerekli. Dünya ile aynı anda Türkiye'nin de gündemine gelen 'Akıllı Hasta Olma Kılavuzu' sağlığınızı kurtaracak...

Hastane seçerkenneler yapılmalı?

Akıllı bir hasta, hastanede kalacağı süre için, tüm ayrıntıları gözden geçirmelidir. Hasta aynen bir savaş pilotunun göreve odaklandığı gibi, detayları göz önünde bulundurarak hastanede kalmaya hazırlanmalıdır. Kontrol edebilecek hiçbir şey şansa bırakılmamalı ve gerekli olmayan hiçbir risk kabul etmemelidir.

Yazın Üniversitelerden Uzak Durun

* En iyi cerrah nasıl bulunur?
Belli bir rahatsızlık için en iyi hastaneyi bulabilmek önemlidir. En iyi cerrahı bulmak için araştırma yapın. Uzmanların uzmanı için aramaya çıkmak, hastanelerde hemşire ve anestezi uzmanları arasında bir araştırma yapmak başlangıç için size iyi bir upucu verir. Cerrahınıza soracağınız soruların başında; Bu hastanede bu türde ameliyatlardan yılda kaç tane yapıldığı' gelmelidir. Bu prosedürü daha önce kaç kez gerçekleştirdiklerini dikkate alın. Ve onlara hastaların en sık karşılaştığı komplikasyonları da mutlaka sorun. Aynı zamanda eğitim ve üniversite hastanelerini seçmek istiyorsanız, avantajlarını ve dezavantajlarını gözden geçirin. Örneğin; temmuz ve ağustos aylarında yeni bir grup stajyer doktorun koridorları kapladığı bu hastanelere yatmaktan kaçının. Bırakın ilk önce onlar ortama alışsınlar.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/gny/sag101-20060306-200.html

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük