fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3574 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Formula 1 Grand Prix Istanbul Turkey

İstanbul Formula 1 pisti resmi proje sitesi
http://www.formula1-istanbul.com

Formula 1 Turkish Grand Prix
The Istanbul Racing Circuit is located on the Asian side of Istanbul, 6 km from the junction of Kurtkoy on the north side of TEM Motorway, linking Istanbul to Ankara . The Istanbul Racing Circuit is close to the newly constructed Sabiha Gokcen Istanbul Airport . In addition to easy access from TEM Motorway and the airport, the site is located within the green belt surrounded by forest and cultivated green fields. The area is clean of any pollution and pleasantly attractive for outdoor activities.

 

 

 

 

 

TÜRKİYE GRAND PRIX 19,20,21.08.2005

YILLARIN RÜYASI GERÇEK OLUYOR

Türkiye'de ilk kez düzenlenecek olan Formula 1 yarışı için İstanbul'a gelin.

İstanbul Kurtköy'de inşa edilen F1 pistimizin ev sahipliği yapacağı bu ilk Formula 1 yarışı 21.Ağustos.2005 tarihinde düzenlenecek.

1950 yılında başlayan ve her yıl dünyanın 20'ye yakın ülkesini ziyaret eden bu organizasyon bundan böyle ülkemize de uğrayacak. Dünyanın en büyük motorspor organizasyonu Formula 1 için tribündeki yerinizi alın ve TV yayınlarıyla milyonlarca insana ulaşan bu gösteriyi yerinde izleme fırsatını yakalayın.

 

Pist Bilgileri  
 Pistin adı İstanbul Otodrom
 Pist uzunluğu 5300 m
 Tur sayısı 57
 Karakteri: Sezonun 14. yarışına ev sahipliği yapan İstanbul Otodrom Pisti 2005 yılı içerisinde Türkiye'de ilk defa Formula 1 heyacanı yaşanacak

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

İlk Türk F1 Pilotu Jason Tahincioğlu

 

21 Ağustos'ta bir ilk daha

19 - 21 Ağustos 2005 tarihleri arasında İstanbul Speed Park'ta yapılacak olan sezonun 14. yarışı, birçok yönden ilklere sahne olacak. Bu ilklerin belki de en büyüğü ise halen Formula Renault British şampiyonasında yarışan Türk pilot Jason Tahincioğlu'nun yarıştan önce Jordan EJ15'le bir gösteri turu atacak olması.

Jason Tahincioğlu ve Can Artam

Şu anda F1 pilotluğuna en yakın iki Türk olan Jason Tahincioğlu ve Can Artam arasında Tahincioğlu bir adım öne geçti gibi görünüyor.

Colin Kolles: "Bu, Jason için unutulmaz bir tecrübe olacak"

Jordan yönetim direktörü Colin Kolles gelecek pazar günü yapılacak gösteri sürüşüyle ilgili şöyle konuştu: "Yeteneğini Formula Renault British serisinde kanıtlamış genç, parlak ve hızlı bir pilot olan Jason'a böyle büyük fırsat verdiğimiz için çok mutluyum. Formula 1 aracı süren ilk Türk olmak, özellikle kendi seyircisinin önünde ve yepyeni bir pistte, asla unutamayacağı bir tecrübe olacak."

Jason: "Kendi seyircimin önünde sürmek inanılmaz bir olay"

Bir Formula 1 aracını süren ilk Türk olacak olan Jason Tahincioğlu ise gösteri sürüşünden önce kendisine araca alışması için antrenman turları ayarlayan Jordan takımına teşekkür ederek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Formula 1 araçlarının çok etkileyici olduğunu düşünürdüm ama bir kez sürdükten sonra bunun daha önce sürdüğüm hiçbir araca benzemediğini anladım. Birkaç turun artından hızlanma ve frene alışıyorsunuz ama ne olursa olsun yapmanız gereken şey elinizden gelenin en iyisini yapmak. Bir Formula 1 aracı kullanan ilk Türk olmanın heyecanı bir yana, olaya profesyonelce yaklaşmaya çalışıyor ve mühendis ve mekanikerlerle iletişim kuruyorum. Kendi seyircimin önünde bir Formula 1 aracı sürmek inanılmaz bir şey, sonuçta kendi pistlerinde bir Türk pilot görmek Türkiye'deki Formula 1 izleyicilerinin en büyük hayali."

 

 

 

 

 

 

F1 TURKEY > F1 Teknik, Formula 1 Tekniği

F1 Motorları

Genel Bakış:

-Mühendislik yanı:

F1 motorları makine ve metalurji mühendislerinin çalışma alanına giren oldukça kompleks yapılı makinelerdir. Bu makinelerde genelde değişik metal çözümleri kullanılır. Bunlardan bazıları: Alüminyum, Lityum, Berilyum (yasaklandı ama kullanılıyordu), İridyum, Titanyum, Magnezyum ve diğer metal alaşımları.. Makine mühendisliği kısmını ise teknik özelliklerde zaten açıklıyorum.

-Çalışma prensibi:


Bu motorlar atmosferik prensiple çalışmaktadır. Yani herhangi bir özel besleyici (turbo charger gibi) kullanılmaz. Bir zamanlar (1980’lerin ortalarında) turbo şarjlı motorlar kullanılıyordu ve bu makineler sahip oldukları müthiş besleme (ekstra basınç) sayesinde sıralama turları modunda 1000hp’i aşan güçler üretebiliyordu. Bugün ise turbo aksamı atmosferik motorlara uygulanamıyor ancak teknolojinin bu motorlara son derece iyi adaptasyonu sonucunda ortaya 900hp’i aşan güçler ortaya çıkıyor.. Ve bu güç tamamen atmosferik bir motordan elde ediliyor, en şanslı günde bile motor kapağından giren hava basıncı 1.2 bar kadar oluyor ki bu rakam çok ama çok az.

-Güç sınırı:

2005 kuralları gelmeden önce F1 motorları 920 hp civarı güç üretebiliyorlardı. Ancak kurallardan sonra şu an için bu limit 825-875 aralığına çekilmiş durumda. Ancak bu motorlar kısa sürede 2004 yılındaki güç barajına ulaşacaklar ancak yine bir zayıflama olacak bunun nedeni FIA’nın 2006’da V8 motorları kullanmak istemesi.

-Teknik özellikler ve ilginç veriler:

* Silindir sayısı-şekli:10 silindir,V biçiminde,V açısı 90-110 derece arasında.
* Hacim:3000cc:3 litre,10 silindirden silindir başına 0.3 lt.
* Güç:750-875 hp arası(tahmini)
* Max.motor devri:18500 d/dak.
* Debriyaj paketi büyüklüğü: Çapı 10 cm’den daha küçük yani bir hamburger kadar.
* Transmisyon ağırlığı: 30kg civarı

-88 Mclaren motoru ve 04 Ferrari motoru karşılaştırması:

* Hacim:1600cc-3000cc
* Silindir sayısı-şekli:V6-V10
* Güç: 680hp’e-920hp.
* Turbo basıncı: 2.5bar’a 0 bar.
* Motor devri: 12500d/dak’a 19200d/dak.
* Ağırlık: 054 fazladan dört silindire ve iki kat hacme sahip olmasına rağmen 88’in 1.5’luk V6’sından ciddi oranda daha küçük ve daha hafif.

-Atmosferik motor, 900hp?

Atmosferik bir motordan 900hp çıkarabilmek gerçekten yetenek ve farklı düşünceler isteyen bir iştir. Bu motorların nasıl bu kadar kuvvetli olduklarını açıklayalım: İlk olarak bu motorlar gerçekten diğer yarış motorlarından hatta ve hatta gündelik motorlardan bile çok daha farklı yöntemlerle üretilirler.

Bu yöntemleri basitçe sıralamak gerekirse;
-Piston kolları özel alaşımlardan yapıldığı için çok daha hafiftir ancak daha narindir.
-Pistonlarda aynı şekilde özel alaşımlardan yapılır, kimyasal işlemlerden geçirilerek mukavemeti arttırılır, sıcağa ve fiziksel darbelere karşı olan direnci artar.
-Pistonlar boyca çok kısadır
-V açıları değişiktir
-Subap sistemleri oldukça farklıdır
-Volan ve krank mili de çok hafiftir.
-Yani bu motorlarda hafiflik daha fazla güç sağlar.

Belki de dünyada en çok zorlanan makinelerdendir F1 motorları.18000d/dak’da değiştirilen vitesler, ani devir oynamaları,.ok uzun süre tam gaz gitme gibi. Hangi birimiz arabamızla tam gaz gidiyoruz ki? Mutlaka birşeyler oluyor ve ayağını gazdan çekmek zorunda kalıyorsun.(gerçi arada istisnalar olabilir)

-F1 motorlarında devir barajı nedir? Bu alanda rekorlar kimlere aittir?

Önceleri 16000-17000d/dak çevirebilen motorlar bana çok güçlü, çok kuvvetli, erişilmez gelirdi ancak günler geçtikçe bu rakamlar yukarı doğru çıkıyor. Hele hele 2004 sezonunu gördüyseniz bunu daha iyi anlayabilirsiniz. Şu sıralar Ferrari en dayanıklı motorları Mercedes ise en dayanıksızları üretmek alanında gayet başarılı olmuş durumdalar.Ama ikisi aralarında kapışa dursun BMW hakikaten çok iyi motorlar ortaya çıkarıyor. Tamam belki Ferrari’nin ki kadar dayanıklı değil ama optimuma yakın motorlar üretiyorlar. 2000 yılında BMW pistlere döndüğünden beri sürekli marjını geliştiriyor. Her zaman Williams sürücülerine düzlükte en hızlı olma şansı verdiler, tabi onlar bu avantajı değerlendirebildiler mi? Orası tartışılır.. (Juan Pablo’nun bir sıralama seansı sonrasında otomobildeki pakete olduğu gibi “kahrolası” deyip uzaklaştığını biliyorum) Her neyse BMW P83, P84, P85 çok iyi motorlar ancak BMW motorlarından en çok anılmaya değer olanı P82 ve P82’nin sıralama versiyonu yani 2002’de kullanılan motorlar. Juan Pablo bu motor ve FW24 şasisiyle 2002 yılında, İtalya’nın Monza pistinde sıralama turlarında Variante Ascari’den sonra Parabolica’ya doğru uzanan düzlükte 19026 d/dak çevirmeyi başarmıştı. Ki bu bir rekordu ve aynı zamanda atılan tur tarihin en hızlı turuydu.

Diğer bir rekor ise 2004 Çin Grand Prix’inde J.Villeneuve’den geldi. Villeneuve sıralama turlarında bir viraj çıkışında gaza oturdu ve ekrandaki 20000d/dak’a dayanıverdi. Belki daha fazla çevirmiş olabilir ancak o devir zannediyorum şu ana kadar çevrilmiş en yüksek F1 motor devri. Renault motoru güçsüz diye bilinir padokta, ancak çevirdiği devir gerçekten doğruysa o zaman çok etkileyici bir hal alır olay. Ancak ben bunun doğru olabileceğine inanmıyorum,niçin? Çünkü viraj çıkışında gaza oturup devri arttırıyor ve büyük ihtimalle vites çubuğunu çekmeyi unutuyor ve motoru 20000 d/dak’yı aşmayı beceriyor. Ama gerçekse, bir düşünsenize, elinizin altında bir mil var ve o mil saniyede 333 kere dönüyor.

-Motorları dayanıklılaştırma problemi

Yeni çıkan kurallarla takımlar motorları dayanıklılaştırmakta güçlük çekiyorlar. Kimisi yönetmelikteki gri renkli boşluklardan fayda etmek istiyor, kimi ise işini doğru-dürüst yaparak etiğe uygun davranıyor. Peki daha dayanıklı motor üretmek için hangi yöntemler kullanılıyor?

* Mikrofüzyon teknolojisi.
* Yanma odasında uzatmalar.
* Piston-Segman kalınlığının arttırılması.
* Silindir kafalarının kuvvetlendirilmesi.
* Geniş sidepod ve dik radyatör kullanılması.
* Egzos çıkışlarında özel materyaller kullanılması.
* Aero’dan fedakarlık yaparak motor kapağına yarıklar açmak ya da sıcak hava çıkışı için sidepodların üstüne bacaların konulması.
* Daha kuvvetli materyallerin kullanılması.

-Motorların yanma sebepleri:

Aslında bir motorun iflas etmesinin bir çok sebebi vardır. Sırlarsak;

1- Vites değişimlerinde motor devrini aşırı arttırmak.
2- Su soğutmasında problemler.
3- Yanlış sıkılan valfler.
4- Rölantide ve kalkış anında fazladan oynayacaktım.
5- Zamansız vites değişimi.
6- Yanlış ayar.
7- Egzosta kırılma ya da çatlamalar vb..

Motorlar patlama aşamasına yakınken silkeleme, tekleme mi yapar diyorsunuz? Yanılıyorsunuz, çünkü F1 motorları anlattığım gibi oldukça kompleks ve farklı aletler. Lafı uzatmadan bir motor patlamadan önce nasıl tepki verir onu söyleyeyim: Bir motor patlamaya yakınken anormal denecek kadar fazla devir çevirir. Düzlükteyseniz her zaman çıktığınızdan daha fazla hıza çıkarabilirsiniz,ardından bir tıkırtı gelir ve bum. Araba gaz pedalı komutlarını algılamamaya başlar, trrrt stop! Kafanızı çevirip aynadan baktığınızda göreceğiniz ise arka kısımdaki beyaz dumanlar..

Schumacher 'Sabırsızlanıyorum'

Son Dünya şampiyonu Michael Schumacher deneyimi ile Türkiye Grand Prix'sinde iyi bir derece alarak podyuma çıkabileceğini söyledi. 7 kez dünya şampiyonu olan pilot kendisine inandığını ve yeni yapılan yarışlarda başarılı olduğunu söyleyerek Türkiye GP'den umutlu olduğunu belirtti.

İstanbul Park hakkında detaylı bilgisi olmadığını söyleyen Alman pilot pistin ufak tefek tepeciklerden oluştuğunu ve bazı bölümlerde hızlı ve uzun virajların bulunduğunu söyledi. Kendi Web sitesinde start anının çok önemli olaylara sebep olacağını söyleyen Ferrari pilotu Pazar günkü büyük yarışın büyük bir heyecana neden olacağının altını çizerek yarışın startı için sabırsızlandığının ifade etti.

Üç haftalık arada tatilini Norveç’te arkadaşları ile geçiren Alman pilotun, bu arada bol bol motosikletle turlar attığı söyleniyor.

McLaren Mercedes İstanbul Park için sabırsızlanıyor

İstanbul, Türkiye Grand Prix'inin ilk kez yapılacak olması ve ilginç İstanbul Park pisti nedeniyle bütün takımların heyecan ve sabırsızlıkla beklediği bir hafta sonuna sahne olacak. Yarışı sabırsızlıkla bekleyen takımlardan bir taneside McLaren Mercedes. İstanbul Park'ın eğimli ve teknik yapısı McLaren ekibini geçtiğimiz haftalarda oldukça yomuşa benziyor. Takım pilotları ve teknik yöneticiler ülkemizde yapılacak sezonun 14. yarışını yorumladılar.

Kimi Raikkonen: "Macaristan'da kazandığım zafer, gerçekten benim için harika bir sonuçtu. İstanbul Park'ı şimdiye kadar hiç görmedim. Bu hafta sonu ilk kez pisti göreceğim. Grafiklerden görebildiğim kadarıyla mücadele için güzel bir pist; uzun ve kısa virajlar, uzun düzlükler, gerçekten güzel bir pist. Orada iyi bir yarış çıkarmamızı umuyorum. Hem Türk Formula 1 severlere hem de ekran başındakilere iyi bir yarış izlettirmek istiyorum."
Juan Pablo Montoya: "Yeni dizayn edilmiş pistlerde yarışmak çok hoşuma gidiyor. Malezya ve Shangay pistlerinde de bu hissi yaşamıştım. Artık Türkiye GP’ye odaklandım. Aracımdan çok umutluyum beni podyuma çıkaracağını umuyorum. Perşembe günü piste gittiğimizde mühendisler oturup pistin teknik özelliklerini inceleyeceğiz. Fren noktaları ve diğer detayları gözden geçireceğiz. Aslında yavaş sayılabilecek bir pist en yüksek hız 320 KM. En uzun düzlük ise sadece 700 metre. Fakat yol tutuşu etkileyebilecek etkenleri de göz önünde bulundurmalıyız."
Pedro de la Rosa: "Geçmiş yıllarda İstanbul Park’ı ziyaret etme fırsatı bulmuştum. O zaman pistin son yapım aşaması devam ediyordu. Gerçekten harika bir pist olarak gözüküyor. Özellikle faklı virajları var. Yarışda ki en büyük handikap kimsenin elinde yarış datalarının olmaması. Özellikle Michelin’in seçeceği lastik çok önemli. Cuma günü yarışın kilit günü olacaktır."

Martin Whitmarsh, CEO: "Macaristan Gp’sinin ardından takım elamanları Türkiye GP’si için inanılmaz bir çalışmaya girişti. CFD sistemi kullanılarak pistin özellikleri çıkarılmaya çalışıldı. Bildiğiniz gibi pistle ilgili elimizde her hangi bir data yok. Cuma günkü antremanların ardından Dela Rosa’nın da yardımlarıyla Set up işlemlerini hazırlamayı planlıyoruz. Cuma günü lastik seçimini yapacağız. Herkes bu kısa tatilin ardından tekrardan şampiyonluk için savaşmaya başlayacak."
Norbert Haug, Mercedes-Benz Motorsportları Başkanı: "Önümüzde ki Türkiye Grand Prix’si artık sona yaklaşırken önemli basamaklardan bir tanesi. İstanbul Park gerçekten farklı dizayn edilmiş bir pist. Pist Nurburging Nordschleife ve Spa’nın karışımına ek parçalarla eklenmiş güzel bir yarış alanı. Köşeler gerçekten farklı downforceları içeriyor. Gerçekten pilotlar için ve mühendisler için harika bir yarışma alanı. En iyi dengeyi sağlamak için verilecek çaba gerçekten çok ilginç görüntülere sahne olacak."

'Henüz hiçbir şey bitmedi'

Bu sözler İstanbul Park öncesi Finlandiyalı pilot Kimi Raikkonen'e ait. Alman Bild gazetesine açıklamalarda bulunan Mclaren Mercedes pilotu artık şansının dönebileceğine inandığını ve bu saatten sonra daha iyi şeyler yapması gerektiğini söyledi.

Renault takımının sezon başından bu yana iyi yarışlar çıkarttığını söyleyen Finli pilot "Eğer Renault şampiyonluğu kazanırsa kazanmışlardır ve olay kapanır. Gerçekten onlarda çok iyi bir takım" diyerek insanların birbirlerinin başarılarına saygı göstermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Williams Gelecek Sezon Cosworth V8'leri Kullanacak
 
Uzun süredir Williams'la anlaşamayan BMW'nin Sabuer'i satın alarak Williams'la gelecek sezondan itibaren rakip olacağının kesinleşmesi üzerine uzun süredir konuşulan Williams - Cosworth birlikteliği dün Williams takımından gelen bir açıklamayla kesinleşti.

Yapılan açıklamada, birçok takımın V8 motorlarla hemen hemen hiç tecrübesi bulunmuyorken, Cosworth'ün V8 konusunda lider üreticilerden biri olduğuna dikkat çekildi

Takım Linkleri

Ferrari
www.ferrari.com

McLaren - Mercedes
www.mclaren.com

BMW - Williams F1
www.bmw.williamsf1.com

Benetton Renault
www.benettonf1.com

British American Racing
www.britishamericanracing.com

Jordan Honda
www.jordangp.com

Arrows Grand Prix
www.orangearrows.com

Sauber Petronas
www.sauber.ch

Jaguar Racing
www.jaguar-racing.com

Minardi
www.minardi.it

Prost Grand Prix
www.prostgp.com

Diğer Linkler

www.f1.com
www.f1.ae
www.mobil1-motorsport.com
f1.racing-live.com
www.atlasf1.com
www.f1-live.com
www.forix.net
www.itv-f1.com
www.schlegelmilch.com
www.f1turk.com
www.motorsporlari.net
www.f1turkiye.com
www.turkiyef1.com
www.formula1.gen.ms

Pist Linkleri

Avustralya GP
www.grandprix.com.au

Malezya GP
www.malaysiangp.com.my

Brezilya GP
www.brazilgp.com

San Marino GP
www.autodromoimola.com

İspanya GP
www.circuitcat.com

Avusturya GP
www.gp1.A1.com

Monaco GP
www.acm.mc

Kanada GP
www.grandprix.ca

Avrupa GP
www.nurburgring.de

Fransa GP
www.magnyf1.com

İngiltere GP
www.silverstone-circuit.co.uk

Almanya GP
www.hockenheim.de

Macaristan GP
www.hungaroring.hu

Belçika GP
www.spa-francorchamps.be
 

Pist Links


İtalya GP
www.monzanet.it

ABD GP
www.usgpindy.com

Japonya GP
www.suzukacircuit.co.jp
Pilot Linkleri

Michael Schumacher
www.michael-schumacher.de

Rubens Barrichello
www.barrichello.com.br

Mika Hakkinen
www.hakkinen.com

Alexander Wurz
www.wurz.com

Ralf Shumacher
www.ralf-schumacher.net

Juan Pablo Montoya
www.jpmontoya.com

Marc Gene
www.marcgene.com

Giancarlo Fisichella
www.giancarlofisicella.it

Jenson Button
www.racecar.co.uk/jensonbutton

Mark Webber
www.webber.yellowpages.com.au

Olivier Panis
www.olivier-panis.com

Jacques Villeneuve
www.jacques.villeneuve.com

Darren Manning
www.darrenmanning.com

Anthony Davidson
www.davidson-racing.com

Heinz Harald Frentzen
www.frentzen.de

Jarno Trulli
www.jarnotrulli.com

Ricardo Zonta
www.ricardozonta.com.br

Jos Verstappen
www.verstappen.nl

Enrique Bernoldi
www.enriquebernoldi.com.br

Nick Heidfeld
www.nickheidfeld.de

Kimi Raikkonen
www.kimiraikkonen.com

Eddie Irvine
www.exclusively-irvine.com

Luciano Burti
www.lucianoburti.com

Tomas Scheckter
www.scheckterracing.com

Fernando Alonso
www.fernandoalonso.com

Pedro de la Rosa
www.pedrodelarosa.com

Jean Alesi
www.jean-alesi.org

Gaston Mazzacane
www.gaston-mazzacane.com

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük