fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 629 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

Diş hekimleri sahte dişçileri tebdil-i kıyafetle takip ediyor

Diş hekimliği muayenehanesinin maliyeti 50 milyar lirayı bulunca sahte diş hekimleri kol gezmeye başladı. Oda yetkilileri sahte diş hekimlerini iş başında yakalamak için dedektif gibi çalışıyor.

Sahte diş hekimlerine beş yıla kadar hapis ve ağır para cezası getiren kanun Haziran 2004’te yürürlüğe girdi. Yasa, caydırıcı olunca sahte diş hekimleri farklı bir yola başvurdu; artık sahte hekimler yeni mezun olan diş doktorlarının diplomalarını kullanıyor.

Bir diş hekiminin muayenehane açması için en az 50 milyar lira gerekiyor. Devletten kadro alamayan ve 50 milyarı olmayan bazı mezunlar bu işe alet oluyor. Üstelik bu yöntemle sahte hekimin tespit edilmesi de çok zor. ‘Ağızda işlem yaparken’ yakalanması gerekiyor. Aksi takdirde ceza verilemiyor. Sahte diş hekimlerini yakalamak oda başkanlarına düşüyor. Başkanlar, Anadolu’da ve küçük illerde çalışan bu kişileri suçüstü yakalamak için dedektif gibi çalışıyor. Tanıkların mahkemede çelişkili ifadeler vermesi üzerine konu mankeni olduklarını belirten Gaziantep Diş Hekimleri Odası Başkanı Zafer Çolakoğlu, “Bu kişileri yakalamak için bir diş hekimi arkadaşımızı gönderiyoruz veya bizzat kendimiz konu mankeni oluyoruz. Hırpani kıyafetler giyiniyoruz, saçımızı sakalımızı uzatıyoruz.” diyor.

Türk Diş Hekimleri Birliği, Türkiye’de 5 bin civarında sahte diş hekimi olduğunu tahmin ediyor. Bunların bir kısmı çantayla seyyar olarak sürekli yer değiştiriyor. Baskın olunca bir başka şehre gidiyor. Sahte diş hekimleri daha çok kırsal bölgelerde ve varoşlarda çalışma şansı buluyor. Samsun Diş Hekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, temiz koşullarda çalışmayan bu kişilerin hastalara Hepatit ve AIDS bulaştırabileceğine dikkat çekerek, vatandaşları duyarlı olmaları konusunda uyardı. Yasadışı yollarla muayenehane açan sahte diş hekimlerinin Anadolu’da çoğaldığını belirten Dentist (Dt.) İlker, “Yeni mezunların diplomalarını kullanarak kendilerine muayenehane açıyorlar. Tabelada ‘diş doktoru’ ibaresini gören hasta, içeri giriyor. Ancak içerde sahte diş hekimi olduğunun farkında değil.” diye konuşuyor. Dt. Zafer Çolakoğlu, yeni mezun doktorların çok fazla beklenti içinde olduklarını hatırlatarak, finansal kaynakları yeterli olmayan mezunların sahtekarlar tarafından aldanmaya müsait olduğuna dikkat çekiyor. “Arkadaşlarımız istemeden bu işin içine giriyor. Mezunların sayısı her geçen gün artıyor ve iş bulamıyorlar. Diplomasını alan yeni doktor duvara çarpıyor ve işsizliğin ortasında tutunacak bir dal arıyor. Maalesef bu insanların avı oluyor.” şeklinde konuşan Dt. Çolakoğlu, vatandaşların muayenehanedeki doktor ile diplomadaki fotoğrafı karşılaştırmalarını öneriyor. Duvarda mutlaka bir diplomanın asılı olması gerektiğini vurgulayan Dt. Çolakoğlu, diplomanın yanında uygunluk belgesi sorulmasını istiyor. Çolakoğlu, “Hastalar, diplomadaki kişi ile uygunluk belgesindeki ismi de karşılaştırsınlar. Karşısındaki kişi ile diplomadaki kişi birbirini tutmuyor ise hatta uygunluk belgesindeki isim farklı bir isim ise bu kişi meslektaşlarımızın diplomasını kullanıyor demektir.” diyor.

Yeni düzenleme ile denetim yetkisi odalardan alınarak il sağlık müdürlüklerine verildi. İzmir Diş Hekimleri Odası Başkanı Turgan Ülker, sahte diş hekimlerine büyük illerde rastlamanın pek mümkün olmadığını belirtiyor. Odaların müdürlükler ile koordineli bir çalışmaya hazır olduklarını vurgulayan Başkan Ülker, denetimlerin artırılmasını istiyor. Geçtiğimiz günlerde bir hastanın ihbarı üzerine İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin Bornova’da bir yere baskın yaptığını; ama alet bulunamadığı için takipsizlik kararı verildiğini söylüyor. Odalar, diplomasını kullandıran diş hekimlerine 6 aya kadar meslekten men cezası veriyor.

6 sahte diş hekimi cezaevine kondu

Diş hekimleri odası yetkilileri kılık değiştirip, saç ve sakal bırakarak denetimlere çıkıyor. Gaziantep’te diplomasını kullandıran 5 mezun bu şekilde yakalandı. Yeni mezunlara, 6 aya kadar meslekten men cezası verildi. Altı sahte diş hekimi cezaevine konulurken, beşinin davası devam ediyor. Samsun’da bu yolla para kazanan sahte diş hekimi ikinci defa yakalanınca 3 yıl hapis cezası aldı.

http://www.zaman.com.tr

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük