fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3584 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Haberler

DIS MACUNLARINA DIKKAT!!!!!! ÜSTELIK FLUORIDLI !!

Üstelik fluoridli...Bu cümleyi dis macunu reklamlarinda mutlaka duyariz.
"Beyaz ve saglikli" disler için, içinde fluorid olan dis macunlarina ihtiyacimiz vardir.
Televizyon ekranlarindaki beyaz önlüklü dis hekimleri hep öyle derler.
 
Amerika'da ise fluorid içme sularina da karistiriliyor. Avrupa'da yasak olan bu islemi gerçeklestiren ABD'de her yil 143 bin ton fluorid "agiz sagligi, temiz içme suyu ve su borularinin hijyenligi" adina Amerikalilarin musluk sularina tatbik ediliyor.
Ingiltere ise fluoridli musluk suyunun resmi olarak yasaklanmadigi Avrupa'daki tek ülke.
 
"Thames Water" 2000 yilinda ABD uygulamasini örnek alarak Ingiltere'de musluk sularina fluorid karistirmak için yasa önerisini Londra'daki  Parlamento'ya vermis bulunuyor. Yasa önerisine Ingiliz kamuoyunun tepkisi oldukça büyük oldu. Anti- Fluorid Kampanyasi'nin yogun çalismalari sonucunda basta Boots, Sainsbury ve Safeway gibi büyük market zincirleri  "Fluoridsiz dis macunlari"ni üretip raflarina yerlestirmek zorunda kaldilar.
 
Fluoridli dis macunlari üzerindeki büyü kalkarken kamuoyu fluorid  denen ve iyi  birsey zannedilen kimyasal maddenin bir zehir oldugunu ögrendi. Ve çok daha  ürkütücü bir bilgiyle karsilasti:Kitlesel düsünce  kontrolünde fluoridin  kullanildigini.
 
Sodyum Fluorid 19.yüzyilda yaygin bir deyimle "Seytan Zehiri" olarak bilinen Sodyum Fluorid fare zehiri olarak kullaniliyordu.
 
Bir çok  endüstri kolunun atik ürünü olan ve sodyum silikofluorid ile birlikte elde edilen fluorid özellikle boksit'den elde edilen alüminyum üretimi endüstrisinin bir atigidir.
Depolanmasi oldukça güçtür. Denizlerin dibine depolandiginda  milyonlarca baligin ve deniz canlisinin ölümüne neden  olmakta, eger topraga depolanirsa nehirlere ve yeralti sularina karismakta ve  topragi zehirlemektedir.
 
Metali yeme özelligi de bulundugu için sodyum fluoridin depolanmasi için üretilen konteynirlar oldukça pahaliya mal olmaktadir.
 
20. yüzyilin ikinci yarisinda kapitalizm bu zehirli atigin depolanma maliyetinden kurtulmak için "fluoridli dis macunlari" masalini ortaya atmis, basta ABD olmak üzere dünya çapinda bir dizi üniversitenin dis hekimligi ve halk sagligi bölümlerinde, dis sagligi için fluoridin faydalari üzerine arastirmalar yönlendirmis ve sonuçta her ülkede fluoridli dis macunlari, dis hekimleri kuruluslarinin onayini almistir.
Arsenikten 15 kat daha kuvvetli Anti-Fluorid Kampanyasi'nin önde gelen sözcülerinden Massachutes Tip Merkezi'nden Dr. Bush, sodyum fluoridin arsenikten 15 kat daha  kuvvetli oldugunu belirtiyor.
Dünyadaki kanser oraninin en yüksek oldugu Amerika'da içme sularina fluorid tatbik edilen bölgelerde kanser oraninin iki hatta üç kat daha fazla oldugu ve bu oranin nükler santral bölgelerinde oturan insanlarin kansere yakalanma orani ile esdeger oldugu da açiklanan bir diger bilgi. Sodyum fluorid, dis macununun yani sira bir de içme suyu ile alindiginda vücutta büyük bir tahribata neden oluyor. Damarlar, sinir sistemi, kemik yapisi ve dislerde agir bir tahribat gerçeklestiriyor.
 
ABD'de uygulamanin, kisa adi EPA (Environmental Protection Agency – Çevre Koruma Kurumu) olarak bilinen kurum araciligi ile  gerçeklestirildigini ve EPA'nin, içme sularinda fluorid kullanilmasina iliskin tavsiye raporlari verdigini de hatirlatmak istiyoruz. EPA hazirladigi bu "tavsiye" raporlarinda endüstri kollarina atiklarini degerlendirme ve atiklarindan para kazanmanin yollarini gösteriyor. Bu atiklarin basinda ise sodyum fluorid geliyor. Içme sularina fluorid karistirilmasi yasa maddesi böylece devreye giriyor. Amerikalilarin "çevre" koruma kurumu, sermayeyi koruma kurumu olarak faaliyet gösteriyor.
 
Fluoridin kitlesel psikolojik kontrol için kullanimi Fluorid kullaniminin karanlikta birakilmis iliskiler aginda ise çok daha ürkütücü bilgilerle karsilasiyoruz. Fluorid, semap olarak bilinen ve ilaç endüstrisinde sakinlestirici ilaç üretiminde kullanilan bir malzemeyi içeriyor. Bu ise fluorid üretimiyle sarin ve soman olarak bilinen sinir gazlarinin üretimini mümkün kiliyor.
 
Bu üretimin gelistirilmesi, 2. Dünya Savasi sirasinda Hitler Almanyasinda, Yahudileri yok etmek için Zyklon B adindaki ceyanide kökenli gazi üreten Alman kimya fabrikasi I.G.Farben'de gerçeklestiriliyor. I.G.Farben, sodyum fluoridden sinir gazi üretimi teknolojisini 1939 yilinda ALCOA adli Amerikan Aliminyum Sirketi'nden aliyor. Nazi bilim adamları fluoridin içme suyuna karistirilmasi için ilk deneyleri gerçeklestiriyorlar.
 
Bu deneylerde içme suyundaki fluoridin beynin belli bir bölgesini uyusturdugunu ve bireyin direnme gücünü kirdigini tesbit ediyorlar. Bu kesiften sonra fluorid Nazi toplama kamplarindaki içme sularina karistiriliyor.
Colgate ve CIA arasindaki iliski 2. Dünya Savasi'nin bitiminden sonra Alman I.G.Farben firmasi ABD ile iliskilerini gerçeklestiriyor. Amerikali kimyaci ve biyolog Charles Edward Perkins, Nazi toplama kamplarinda içme sularina fluorid karistirildigina ve Farben firmasinin Yahudi soykirimindaki rolüne iliskin bilgileri açikliyor. Bu açiklamalar gözardi ediliyor. Zira bu tarihlerde CIA, Nazilerin kitlesel psikolojik denetleme ve kontrol testlerinin sonuçlarini ve birikimini bünyesinde toplamaya basliyor. Farben firmasinin Amerikali danismani olarak Alan Dulles göreve ataniyor. Dulles MK ULTRA olarak bilinen Nazi psikolojik denetleme testlerinin sonuçlarini CIA'e aktariyor.
 
CIA'nin kurucularindan olan Dulles'in yaninda çalisan bir diger kisi  ise Dr. George Estabrooks. Estabrooks, New York'daki Hamilton Üniversitesi Psikoloji Bölüm Baskani ve ABD Hükümeti'nin hipnotizma ve davranis psikolojisi danismani olarak görev yapiyor. Dr. Estabrooks'un bir diger görevi ise dis macunu sirketi Colgate'in yönetim kurulu baskanligi.
Dis Macunlarinin üzerindeki uyarici bilgiler ise ülkeden ülkeye degisiyor.
Örnegin ABD'de satilan Colgate ürünlerinde su uyari notu yer aliyor:
"Eger çocugunuzun dis macunundan yemis oldugunu fark ederseniz, derhal yakininizdaki zehirlenme istasyonuna götürün ve doktorunuz ile temasa geçin." Bu uyari notu diger ülkelerde "Çocugunuzun disini  firçalarken macunu yutmamasina özen gösterin ve 7 yasin altindaki çocuklara çok  az miktarda dis macunu verin" olarak degisiyor.
 
ABD'deki içme sularina sodyum fluorid katildigi için, bu ülkede satilan dis macunlarindaki sodyum fluorid orani, diger ülkelerdekinden ortalama yüzde 50 daha az miktarda.
 
Bilime ulasma hakki Demokratik bir toplumun temellerinden birini, bireylerin bilime ulasabilme hakki ve kullanici kültürüne sahip olabilmeleri olarak saptayabiliriz.
Dismacunlari örneginde görüldügü gibi kullandigimiz ürünlerin bir çogu aslinda ihtiyacimiz olmayan, fakat uluslararasi tröstlerin atiklari üzerinden de para kazanabilmeleri için suni olarak yaratilmis ihtiyaçlarimiza yanit veriyor. Üstelik sagligimiz pahasina. Kalsiyum fluorid, sodyum fluoridin dogal alternatifi. Fakat dogada çok az bulunuyor.
Bu yüzden organik üretilmis dis macunlari orta gelir seviyesi ve üstündeki toplum kesimi tarafindan kullanilabiliyor. Kalsiyum fluoridin fazla fazla alinmasi durumunda da disler ve kemik yapisi zarar görüyor.
 
Uzmanlar saglikli disler için sekerli yiyecekler, beyaz seker ve beyaz unu mümkün oldugu kadar azaltacak bir diyetin yeterli oldugunu belirtiyorlar.
 
Bilim ve Ütopya Agustos 1999
 

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük