fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 655 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Bilgiler
Ağız-çene-yüz Cerrahisi oral Ve Maksillofasiyal Cerrahi Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .
ORTOGNATİK CERRAHİ HASTALARI İÇİN GENEL BİLGİLER
Çene sekil bozukluklarinda uygulanan ameliyatlar orta büyüklükte ameliyatlardir ve bazi hazırlıklar gerektirir. Asağıda özellikle hastalar tarafından sıklıkla sorulan sorularn cevaplarını bulacaksınız.
Ruhsal durum
Hastaneye kabul
Ameliyat süresi
Derlenme odasi
Yogun bakim ünitesi
Ameliyat sonrasi erken dönem yüz görünümü
Damar yolu
Burun ve bogaz rahatsizliklari
Huzursuzluk
Geçici his kaybi
Iletisim
Kilo kaybi
Beslenme
Hastanede kalis süresi ve kontroller
Okula veya ise geri dönüs
Çenelerin fiksasyon süresi
Agiz hijyeni
Aile destegi
Ruhsal durum
Hastanin ruhsal durumu basarili bir cerrahi için çok önemli bir faktördür. Iyimser ve rahat bir ruhi durumun beyinden nörotransmitterlerin (özel doku ulaklari) salgilanmasini sagladigi düsünülmektedir. Bu transmitterlerin vücuttaki birçok kimyasal olaylari etkiledikleri bilinmektedir. Dolayisiyla durumu hakkinda olumlu ve iyimser düsünen bir hastanin daha hizli ve daha iyi iyilesecegi düsünülmektedir.
Hastaneye kabul
Hastanin ameliyat gününden bir gün önce hastaneye basvurmasi gerekir. Böylece rutin muayeneler ve laboratuar tetkikleri bir gün önceden hazir edimis olur.
Ameliyat süresi
Bu tür operasyonlarin süresi ameliyatin türüne bagli olarak 3 ila 6 saat arasinda degisir. Bu süre uzun gibi gözükse de ameliyat süresi ile ameliyatin riski arasinda bir iliski yoktur. Bu ameliyatlar en güvenli ameliyatlar arasindadir ve hasta sürekli olarak monitorize edilmektedir.
Derlenme odasi
Ameliyat için geçtigi düsünülen sürenin bir kismi derlenme odasinda geçer. Hastalar derlenme odasindan genel anestezinin etkisi geçtiginde ve normal refleksleri geri geldiginde çikarilirlar. Hastane kurallarina bagli olarak, hastanin bir yakini ameliyattan sonraki ilk gece hastaya refakat edebilir. Tanidigi bir kisinin yaninda olmasi, hastanin kendisini daha iyi hissetmesini saglayacaktir.
Yogun bakim ünitesi
Ameliyattan hemen sonra hasta, derlenme odasi yerine yogun bakim ünitesine alinabilir. Bazi ameliyatlardan sonra bunu yapmak erken önlem almak açisindan gereklidir ancak bu konuda endiselenmeye gerek yoktur. Hasta, odasina mümkün oldugu kadar çabuk nakledilecektir.
Ameliyattan sonra erken dönem yüz görünümü
Ameliyattan sonra yüzde sislikler ve kizarikliklar olmasi dogaldir. Hastanin yakinlarinin ilk dikkat ettikleri, hastanin yüz görünümüdür. Bu durum anlayisla karsilanmali ve onlara bilgi verilmelidir. Unutulmamalidir ki sislikler normal bir iyilesme yanitidir ve bir iki hafta içinde kendiliginden geçecektir. Ameliyati takibeden ilk birkaç gün hasta yüz kaslarini hareket ettiremez. Hasta, yakinlarina kendini iyi hissettigini ama bunu gösteremedigini açiklamalidir.
Damar yolu
Damariçi kanül, ameliyati takibeden bir iki gün hastanin kolunda kalir. Bazi ilaçlarin enjeksiyonu ve damar yolu ile beslenme bu sekilde saglanir. Agiz yolundan beslenme basladiginda damar yolu çikarilir.
Burun ve bogaz rahatsizliklari
Ameliyattan sonraki ilk bir iki gün burun tikanikligi görülebilir. Anestezi amaci ile kullanilan burun tüpleri, burunda ve bogazda rahatsizliklara yol açabilir. Tikaniklik dolayisi ile hasta nefes almakta zorlanabilir. Dekonjestan ilaçlar durumun düzelmesine yol açabilir.
Huzursuzluk
Bir çok hastada ameliyat sonrasi bulanti ve huzursuzluk görülebilir. Ancak bu durum her kiside görülmez ve sivi beslenmeye bagli olarak çikarilan hersey sividir. Disari çikan mide muhteviyati, yatagin yanindaki aspiratör ile çekilir ve huzursuzluk giderici ilaçlar kullanilir.
Geçici his kaybi
Ameliyat sonrasi, hastalarda geçici olarak lokalize his degisiklikleri ve kismi hissizlik görülebilir. Ilk alti ay içinde sinir hücreleri rejenere olur ve hissizlik kendiliginden kaybolur. Iyilesme sirasnda etkilenen bölgelerde sicaklik hissi ve segirmeler görülebilir. Hastalarin bazi durumlarda bu sikayetlerinin 6 aydan daha fazla sürdügü de görülmüstür. Hastalar bu durumdan haberdar olmali ve telasa kapilmamalidir.
Iletisim
Hastalar ameliyattan sonra kisa bir süre sözlü iletisim kuramazlar. Bu yüzden küçücük bir not defteri ile kalem odada bulundurulmalidir. Buna ragmen yine de bazi hastalar nispeten daha iyi konusabilirler ancak yine de hastayi yormamak için uzun sohbetlerden kaçinilmalidir.
Kilo kaybi
Hastalar ameliyattan sonra vücut agirliginin % 10 una kadar kilo kaybederler. Bunu önlemek için hastalar ameliyattan önce birkaç kilo alabilirler.
Beslenme
Ameliyat sonrasi ilk haftada beslenme çok önemlidir. Dokular iyilesme halinde oldugundan vücudun normalden daha iyi beslenmeye ihtiyaci vardir. Eger hastanin disleri birbirine baglanmis ise beslenme sivi besinlerle olmalidir. Sivi besinlerin yani sira ek olarak vitaminler de alinmalidir. Kalsiyum, demir, A,C,D vitaminleri ve proteinler özellikle gereklidir. Istah kaybi normaldir, ancak beslenme ihmal edilmemelidir. Ayrica püre,meyve ve çig yumurta da yararli olabilir.
Hastanede kalis süresi ve takip seanslari
Hastalar genelde 4-5 gün süreyle hastanede kalirlar. Daha sonraki 6 hafta boyunca her hafta kontrole çagirilirlar. Eger hersey yolundaysa takip seanslari daha uzun araliklarla yapilabilir.
Okula veya ise geri dönüs
Hastalar kendilerini iyi hissetikleri anda okula veya ise dönmek üzere cesaretlendirilmelidirler. Ayrca her insanin iyilesme süresinin ayni olmayacagi unutulmamalidir. Bazi hastalar ameliyattan bir hafta sonra ise geri dönebilmektedir. Ancak bu sürenin iki haftayi geçmedigi bilinmelidir.
Çenelerin fiksasyon süresi
Dislerin birbirine bagli kalma süresi 6 ile 8 hafta arasinda degisir. Teller bu süre sonunda çikarilir. Teller aktif sporlara katilimi ve fazla efor sarfini gerektirecek aktiviteleri sinirlar. Telleri çikardiktan sonra bir süre kaslarda gerginlik ve çene hareketlerinde kisitlilik görülebilir. Bu durum kaslar çalistikça kendiliginden geçer. Bu süreyi takibeden bir ya da iki hafta süresince dislere egsersiz lastikleri takilir.
Agiz hijyeni
Dislerde teller takiliyken agiz hijyenini saglamak zordur. Dislerin dil taraflarini temizlemek imkansizdir. Bu yüzden dislerin görünen yüzleri iyice firçalanmalidir. Yanaklar sis oldugundan küçük firçalar daha çok ise yarar. Eger disler yiyecek artiklarindan temizlenirse teller daha az rahatsizlik verirler. Seyreltilmis oksijenli su ile gargara, köpürerek daha iyi temizlik saglar.
Aile destegi
Hastalar bu bilgileri ameliyat sürecine girmeden aileleri ile birlikte okumalidirlar. Arkadaslarinin destegi de hasta için önemlidir. Bu durum hastanin kendisini ameliyata daha iyi hazirlamasini saglar
 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük