fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 725 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Bilgiler
Diş Hekimliği (dental) Kaynak Ve İçeriklere Ulaşım Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .
Google
 
Web'de Dental Türk'te

Bir Tıklamayla Dişhekimliği kritelerini çeşitli arama motorlarında ara

All the Web - AltaVista - Gigablast - Google USENET - Google - HotBot - Lycos - Teoma - WiseNut - Yahoo - Msn 


Belli bir konuda dünyada yapılan çalışmaları, oluşturulan siteleri görmek, bu konudaki kişileri bulmak isterseniz bu engin çok büyük denizde belli bir mantıkla hareket etmeniz gerekir. Neler gerekli olabilir? Üniversiteler ve buralarda yapılan araştırmalar, dünyadaki dental örgütler, dental şirketler, dental laboratuarlar, dental üreticiler, araştırma geliştirme yapan birimler, internet üzerinden satış yapan firmalar, dişhekimliği konusundaki kitaplar, dergiler v.s. 
İnternette bildiğiniz belli bir adres varsa bu adresi kendi browserınıza yazarak bu siteye ulaşabilirsiniz. Örneğin: www.dentalturk.com yazıp bu siteye girdiğiniz gibi adresini bildiğiniz yerlere doğrudan adresi yazarak ulaşabilirsiniz. Bu internette ki en basit yöntem. 
İnternette bilgiye ulaşmak için belirli bir adres bilmiyorsanız çok kullanılan bir kaç yol var.

En basit anlamda site isimleri bulma

Dental hangi siteler olabilir? Kendi konusunu hatırlatması için site isimlerinin belli bir mantığı olmak zorundadır. Örneğin konusu dental olan siteler bu kelimeyi çağrıştıracak bir isim bulmak zorundalar. İsim örneklerini neler olabilir ? İnternette genel kullanılan isimler www.isminiz.com , www.isminiz.net , www.isminiz.org olur. Bundan yola çıkarak dental site ler içinde www.dental.com , www.dental.net , www.dental.org bu isimlerle dental siteler çok büyük ihtimalle vardır. Bunun dışında hastalar kendilerine internet üzerinden dişhekimi aramak isterse düşüneceği kelimeyi aklınıza getirin dental dentist (İngilizce için), dishekimi, disci (Türkçe için). Dişhekimliği ile ilgili diğer kelimeler dental source , dental net, dental resource, dental web, dentist, dental lab bu şekilde olabilecek site isimlerini kendiniz türetebilirsiniz. Biz size bir kaç örnek yazdık siz bizim bu yazdıklarımıza çok daha yaratıcı fikirler ekleyebilirsiniz. Unutmayın ki siz de kendinize site yapacağınız zaman bu mantıkla hareket etme ihtimaliniz çok yüksek. Çok büyük ihtimalle dental bir sitenin ismi "XYZSAQ.COM " olmaz. Neler olabilir? adental, interdent, dishekimi, dentnet , kendifirmaadınız.com, kendifirmaadınız.net . Yukarıda verdiğimiz örneklerden site isimleri türetilebilir. dishekimi.com, dental.com , dental.net gibi bir sürü isim türetip bu adreslere bakabilirsiniz. Bu anlattığımız internette isimlerin anlamı ve en basit anlamda konu nasıl aranırın cevabı aslında. Bu yöntemle siteleri aramak çok ilkel bir yöntemdir. Ama unutmayın ki sizde kendi sitenize muhtemelen bu mantığı kullanıp isim vereceksiniz.

Arama yaparken

İki farklı adres dentalresource.com ve ~dentalresource.com Tabii bu farklı kelimeler farklı adresleri gösterir. İnternet üzerinde sadece isimlerinin içinde "~" farkı olan siteler var dikkatli olun .
Site isimlerinde arada boşluk olmaz. 
Örneğin "dental find.com" diye bir site adı olamaz bu isim ancak "dentalfind.com" veya "dental-find.com" olabilir.
Ve adresler içinde sadece İngilizce harfler olabilir. "dişhekimliği.com" diye bir adres olmaz ancak "dishekimligi.com" adres olarak seçilebilir. Türkçe de bulunan "ğ ı ö ş ü Ğ İ Ü Ş Ö" gibi harfleri internet adreslerinde kullanılmaz.
Arama sitelerinden konu başlıkları

Her zaman adresini bildiğiniz yerler olmaz bazen bir konu arayabilirsiniz. Örneğin "dental" konusu. Bu konu ile ilişkili dünyada hangi siteler var bunu merak ediyorsunuz. Bu konuda bildiğiniz belirli bir adres yok. Önce konulara bakacak sonra karar vereceksiniz. Bu durumda arama motorlarına ihtiyacınız olur.
Arama motorları dediğimiz şey aslında internet üzerinde sitelerdir. Nasıl dental siteler var ; işi sadece dental konular, yine aynı mantıkla arama siteleri var. Buralara girip ücretsiz olarak istediğiniz konu üzerinde araştırma yapabilirsiniz.
Arama motoru nedir ?

Eğer özel bir konuda örneğin dental konusundaki şirketleri merak ediyorsanız arama motorlarına (siteleri)  girip orada aramak istediğiniz kelime yada kelime gruplarını yazıp o kelimelerin geçtiği sitelerin adlarını dökmek isteyebilirsiniz. Örneğin  dişhekimliği ile ilgili yazılım aradığınızı düşünün bunun için eğer Türkçe yazılım arıyorsanız arama motorunda aranacak kelime yerine "dişhekimliği yazılımı" yazıp sitesinde bu  kelimenin geçtiği yerleri aratabilirsiniz. İngilizce dişhekimliği programı aradığınızı düşünün  aranacak kelime yerine "Dental software" yazmanız yeterli olur. Bu  yöntemle bu konunun geçtiği sitelerin adreslerini ekranınızda görebilirsiniz. Biz bu siteyi oluştururken yaklaşık bir çok arama sitesinden faydalandık.

Popüler arama motorları ?

İnternet üzerinde yüzlerce arama motoru (sitesi) vardır.  Altta listede önemli olanlar görülebilir. Bu sayfalara girerek denemeler yapabilirsiniz. Bu adresler aslında arama yapmak için tasarlanmış internet sayfalarıdır. Diğer adreslerden farklı bir özelliği yoktur. Sadece içerik olarak farklı. Bu sitelere bağlanıp aramak istenen kelime alanına "dental" veya "dentistry" kelimelerinden birini  yazılıp bir tuşa basıldığında ( genelde "search" kelimesi arama için kullanılır ) karşınıza bir çok başlık çıkacaktır. Bunlardan bir kaçına girip bakılabilir Arama motorlarında aratacağınız bu iki kelime sonrasında  bir çok başlık çıkar bunlar binlerce olabilir. Zira "dental"  çok genel bir kavram bir çok konu başlığı ile karşılaşmanız normal. Arama motoru size çok fazla başlık bulsa bile ekrana ilk 10-20- 30 tanesinin gösterecektir. Daha sonraki konu başlıklarını göstermek için genelde sayfanın en altında "next"  veya " next 10 ", "next 20" gibi yazılar göreceksiniz. Bu tuşlara bastığınızda bir sonraki sayfadaki sonuçlar önünüze gelir. Arama motorlarından en başarılısı Google ve Yahoo dur.

Yabancı arama motorları

About

Alltheweb

Altavista

Directhit

Excite

Google

Hotbot

Infoseek

Lycos

Mamma

Msn

Netscape

Webcrawler

Yahoo

Türk arama motorları

Arabul -Türk Net TNN.net

Arama.com

Bigglook.com

E-kolay

Google

Msn

Netbul 

Sitenizi yaygınlaştırın
Kimse sizin siteniz internette bir yerlerde dururken gelip ziyaret etmez. Bir web siteniz varsa verdiğiniz emeklerin boşa gitmemesi için sitenizi tanıtmanız gerekir.
Tanıtmak için bir kaç yol var.

Bunlardan en önemlisi arama motorlarına sitenizi kayıt ettirmeniz. Site içinde listesi verilen arama motorlarına sitenizi kayıt ettirmeniz halinde daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Bu sitelere  kayıt olurken arama sitesi size kendi sitenizi tanımlamanızı isteyecektir. Tanım yaparken "dental" , "dentistry", "dişhekimi" gibi kelimeleri kullanarak tanım yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü dişhekimi arayan bir kişi bu sitelere girdiğinde muhtemelen yukarıda yazdığımız kelime veya kelime gruplarından birini kullanacaktır.  

Büyük tanınmış sitelerin listelerine dahil olmak. 

İlginç olabilecek tanıtım yöntemlerinden biride sizle aynı işi yapmayan (size ticari olarak rakip olmayacak farklı veya paralel sektördeki ) sitelerle anlaşıp herhangi bir ücret ödemeden link değişimi yapmaktır. Örneğin farklı bir konuda sitesi bulunan kişilerle anlaşıp onlarla reklam değişimi yapabilirsiniz. Bu sayede anlaştığınız kişi veya site sayfalarında sizin sitenizin  reklamını alır, sizde o sitenin reklamlarını aynı sürede kendi sitenizde yer verirsiniz. 

Ör:Arama motoru Google

  Arama motoru google' ı , Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google'ı 1998'de kurduklarında PageRank™, olgusu temelleri üzerine geliştirdiler. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin (Stanford) tarafından geliştirilen web sayfalarını derecelendiren PageRank ve bunun ağ üzerinde çalıştırılmasına dayanmaktadır. PageRank sürekli olarak Google yazılımcıları tarafından geliştilmekte (ince ayar) ve web aramanın temel unsuru olmaktadır. PageRank web’in demokratik karakterinine dayanmakta ve onun yoğun link yapısını herhangi sayfanın değerininin bulunmasında kullanmaktadır.
Google 1998'de 1 milyon dolar sermaye ile kurulmuştur. Ancak bu seviyeye gelene kadar 95-96 yıllarında Larry Page ve Sergey Brin üniversitedeki odalarındaki birkaç bilgisayarla ise başlamışlardır. Site üniversitede popüler olmuş ve bu iki arkadaşın hocaları bir Alman iş adamı ile tanıştırmaları sonucunda 100.000 dolarlık bir çek almışlardır. Daha sonra yahoo nun sahibi ile de görüşmüşler ve adam siz bunu biraz daha geliştirin sonra gelin demiştir.. Daha sonra bu arkadaşlar ailelerinden ve hocalarının yardımıyla 1 milyon dolar bulmuşlar ve siteyi kurmuşlardır.. Google yönetimini usta bir isme vermişlerdir (Dr. Eric E. Schmidt, - Yönetici ve CEO) hocaları (Hayırlı öğrenciler Stanford’taki hocaları R. Motwani, J. Ullman ve T. Winogradı unutmadılar) daha sonra bu yardımlarından dolayı hocaları şimdilik 30 milyon dolarlık servet edinmiştir.Yahoo'nun sahibi de o gün bu iki gencin elinden tutmanın cezası ağır ödemiştir..
  O zamanlar çok popüler olan  altavista ,sitelerin meta tag kısımlarına göre sıralama yapıyordu.Bir çok webmasterda sitesi ile alakası olmayan keyword ve description metalarına doldurmaya başladı.(Hala bir çok webmaster kelime doldurur sanki çok işe yararmış gibi :)
sayfalarının geç açılmasından başka bir işe yaramaz.Yazılacaksa bile, 200 karekter sınırına uymak gereklidir.İlk 200 karekter sınırından sonraki kelimeler ignore edilir arama motorları tarafından)
İşte altavistanında sonunu "meta tag" getirdi.Google siteleri sıralarken Pagerank faktörünü göz önüne alan, kendi pagerank patentini geliştirdi.
Pagerank Nedir? (Pagerank=Pr )
Pagerank kelimesinin tam Türkçe karşığı yok ancak dilimize link popülerliği diye çevirebiliriz .Arama motoru programlayanlar, söyle düşünmüşler eğer bir siteye herkes link veriyorsa bu site iyi bir site olmalı.Insanlarin link verdiği site kötü bir site olamaz.İnsanlar kötü siteye link vermez. Bu sebeple çok link verilmiş siteyi üst sıraya taşıyalım diye düşünmüşler.
     Şimdi hemen aklınıza bir sürü siteye linkinizi yerleştirmek bedava alanlara bir sürü link sayfası koymak gelebilir.Google arama motorunu   yapanlar bunları önceden düşünmüşlerdir.Belli bir pagerank değerine ulaşmayan sitelerden aldığınız linkler sitenizin pagerank değerini artırmaz.Pagerank 3 ve altındaki sitelerden aldığınız linkler işe yaramaz yada çok az etkisi olur sitenizi pagerankını artırmaya.10.000 tane pr0 yada pr1 siteden link almaktansa 1 tane pr4 siteden link almak daha iyidir.10 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr5 siteden link almak daha iyidir.50 tane pr4 siteden link almaktansa bir tane pr6 siteden link almak daha iyidir.Özetle yüksek prli sitelerden link almak daha iyidir.

Aslında Google A sayfasından B sayfasına bir linki bir oy olarak algılar ( A sayfası ile B sayfası için) ve aynı zamanda oy’un oluştuğu sayfanın analizini yapar. Bu şekilde oy büyüklüklerine göre derecelendirilmiş siteler yüksek PageRank değeri alırlar ve her seferinde Google aramasında hatırlanırlar. Başka bir deyişle sizin sayfanızın önemi başka sayfalardan sizin linklerinize ne kadar refererans yapıldığına bağlıdır. Bunun yanında Google karmaşık yazı uydurma tekniklerini de kullanarak aramanızdaki sonuçların önemli ve ilgili olmasını sağlar.
Google arama motoru genel olarak aşağıdaki dört unsuru göz önüne alarak aranan kelime ile bilgileri sıralar :

• Aranması istenen anahtar kelimelerin geçtiği (uyduğu) tüm sayfaları bulur.
• Sayfadaki faktörlere göre derecelendirme yapılır.
• İlgili yazı içindeki kilit (önemli kelime)lere göre hesaplama yapılır.
• Son olarak sonuçlar PageRank’a göre ayarlanır.
Sitemin Pagerank değerini nasıl öğrenebilirim?
Sitenizin pagerank değerini google toolbar yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Sitenizin pagerank değerini nasıl yükseltirsiniz?
- Pagerank degeri yüksek siteler ile link degişimi yaparak işe başlana bilir.Ne kadar çok dost siteniz olursa o kadar çok geri linkiniz olur, Siteniz ile aynı içerikli sitelerden link almanız daha etkili sonuçlar doğurur.Hatta rakip sitelerden link almak pagerank değerinizin artışına çok büyük bir ivme verir.Çok mantıksız gibi görünmesine rağmen buradaki amaç, "insanların link verdigi site kötü site olamaz", eğer rakip site bile, diğer siteye link veriyorsa link verilen site gerçekten çok iyi bir sitedir, teorisi üzerine kuruludur bu mantık. Ancak gerçek hayatta bu pek mümkün olmaz, bu durumda yapacak iki şey vardır, rakip siteden link alabilmek için rakip siteye reklam vermek eğer kabul ederse, diger yöntem ise aynı içerikli başka bir site açmak. Kendi sitenizden kendinize link vereceksiniz.Google programcılarıda bu olayın farkında olduklarından dolayı bazı önlemler almışlardır.Class C ip olayının ortaya çıkış sebeblerinden biride bu olaydır.(Class C ip olayı yazının alt paragraflarında vardır.)

- Pagerank değeri 5 ve üzerindeki link sitelerine sitenizi ekleyin.Pek hit yollamasalar bile pagerank getirisi yüksek olacaktır.Pagerank değeriniz yükselirse google dan daha çok ziyaretçi alırsınız daha üstlere çıkarsınız...
Örnek: Tr100.com sayfalarim.com bedava.cc interturknet.com
-Gerçekten link popülerliğine ihtiyacınız var mı?
Genelde orta karar bir sitede link popülerliği çok mühim değildir, arama motorlarının kriterleri arasında link popülerliği sadece kriterlerden biridir. Yahoo, Dmoz, LookSmart gibi dizinlerde siteniz dizilmişse bu size yeterde artar bile. Diyelim ki sitenizin alanında birçok rakibi
varsa link popülerliğinizi artırmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.Sizinle alakalı içerikli sitelerde linkinizin bulunması için çalışmalısınız. Bu demek değildir ki onlarca domain alıp hepsiniz sitenize yönlendirin, basitçe size link verebilecek siteler bulun ve size link vermelerini sağlayın.
- Dost site seçerken nelere dikkat etmem gerek ?
Öncelikle pagerank değeri en az 4 olması gerek ki size geri dönüşü olan bir pagerank katısı olsun.
Aynı hostta olmayan siteler ile dost olun.Bu şu demek:
212.123.102.2 ip adresinde barındırılıyor diyelim siteniz
212=ülke
123=il
102=mahalle
2 =sokak
olarak düşünün. Google aynı sokaktakilerin birbirine verdiği linki pagerank için saymıyor.212.123.103.(1) ile 212.123.103.(254) arasındaki ip ler birbiri ile
Class C ip oluyor.Bu olay porno siteler yüzünden çıktı.adamlar reseller makina alıyorlardı.
100 tane site açıyorlardı ve hepsini biribiri ile linkliyorlardı.Aslında hepsi aynı adamın sitesi ama hile yaparak google yi kandırmaya çalışıyordu.
Aynı hosta diyelim pr5 siteniz var.prsi daha düşük sitelerinize link vermeniz bir işe yaramıyor yada minimum katsayı ile yarar.
Bir site ile class C ip adresi olup olmadığınızda buradaki adresten bakabilirsiniz
Google Pagerank ne zaman güncelleniyor?
İki tür Pagerank vardır.Bir gizli pagerank birde toolbar pagerank degeri vardır.İnsanların algılaması kolaylaşsın diye google toolbar  pagerank bölümü 10 skalaya bölmüştür.Buradan takip edilebilir ancak gizli pagerank değeri tamamen matematiksel bir değerdir ve algılamak zordur.
Tüm sayfaların biribiri ile link alışverişi tek tek hesaplanıyor ve doğal olarak ta vakit alıyor.Her ayın 8 de toolbar pagerank güncellemesi yapılıyor.En son ne zaman yapıldı ögrenmek için buradan bakabilirsiniz
Arama motorlarında nasıl yükselebilirim
Arama motorlarında yükselmek için bilmemiz gereken bir kaç önemli nokta vardır.
Sitenizin mutlaka standartlara uygun olmalı gerekmektedir.Örneğin sitenizde kodlama kısmında çok gereksiz tablolar açılmış kapatılmamıştır.
Siteniz browserlarda düzgün açılabilir ancak browserlar hataları düzeltip ekrana basmak için vakit kayıp ederler.
yada sayfanız çok resim vardır geç açılır bunlar hep olumsuz puan getirir sitenize.Sitenizi buradan test edin sıfır kodlama hatalı hale getirmenizde fayda vardır.
Arama motorlarında şu mantık vardır.Aynı içerikli binlerce sayfa vardır.Hangisinin üste çıkacağına şöyle karar verirler.
Domain etkeni.Normal şartlar altında domain ile site içeriği uyumludur.Örneğin winamp programını indireceksiniz.aklınıza ilk gelen adres winamp.com olur.Arama motorlarında da bu mantık vardır doğal olarak.Aranan kelime ile domain ilişkisine bakılır.
 Google şunlara bakıyor:
Hangi sayfa hızlı açılıyorsa
Hangi sayfada kodlama hatası yoksa
Hangi sayfanın title kısmında yazan kelimeler ile içerikteki kelimeler aynı ise.(meta tag kısmı değil keyword ve description degil yani)
Hangi sayfanın Pagerank degeri yüksekse
O site üste çıkar.
Özellikle Google bütün sitelere eşit mesafededir.Herkez yarışa eşit koşullarda giriyor.Kimseye torpil yapmaz.Pagerank değeriniz sıfır olsa bile aramalarda ilk sayfada çıkabilirsiniz.Pagerank sıralamayı belirleyen kriterlerden sadece biri.
Mesela e-kart siteniz vardır yada sayfanız.Aramalarda hiç çıkmaya bilirsiniz.
Arama yaparsanız şu an için "e-kart" kelimesinde
http://www.google.com/search?hl=tr&q=e-kart&lr= ilk sayfalıdakilerin  hep büyük siteler olduğunu görürsünüz (1-Superonline2-Ekolay 3-Mynet...) ve aklınıza dogal olarak torpilliler diye gelebilir oysa asıl sebep şu, bir çok küçük site "e-kart" linkini bu sitelere vermiştir bilerek yada bilmeyerek.Özellikle yeni açılan siteler koyacak birşey bulamaz ve linklerini hep bu sitelere verir :) Dolayısıyla bu sitelerin pagerank değerleri yükseliyor ve üste çıkıyor.Eğer sizde yeterinde çok link alırsanız sizde 1.olabilirsiniz.Yeterince link içinde, iyi içerik ilk şart.Google programcılarının temel amacı, insanlığa faydalı içerik sunan siteleri üste çıkartmaktır.Sağdan soldan çalıntı içeriklerle , bir kaç günde oluşturulan sitelerin, çok fazla üste çıkma şansıda yoktur.Çalıntı yapılan sitenin içeriği, google veritabanında zaten kayıtlıdır ve belli bir sıralamada yerini almıştır.Eğer, o siteyi çalarsanız, google sizin çalıntı yaptıgınızı anlıyor ve sizin sitenize prim vermiyor.İstediginiz kadar renkleri, tablo yapılarını degiştirin, zaten google tabloları görmezden geliyor.Sitenin içindeki saf cümle yapılarını kontrol ediyor.Unique içerikli (daha önce hiç kimsenin yapmadıgı bir sayfa, kendi yazınız, makaleniz, şiiriniz gibi)
siteler yada sayfalar her zaman üste çıkıyor.Ne kadar çok unique içeriginiz olursa google sitenize o kadar deger verir.

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük