fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 3804 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Bilgiler
Diş Hekimliği Fakülteleri Derslerin İçerikleri Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .
ENDODONTİ ANABİLİM DALI

Endodonti bilim dalımız 1 profesör ve 3 doktoralı öğretim görevlisi olmak üzere 4 kişiden oluşan bir öğretim kadrosu ile gerek preklinik gerekse klinik olarak çağın en modern araç ve gereçleriyle donanmış ve BS-EN ISO 9002 Kalite Güvence Sistemi Belgesine sahip yepyeni bir binada öğrencilerine çok ileri bir eğitim ve öğretim vermeye çalışmaktadır.

Öğrenciler hastalar üzerinde çalışmalara başlamadan önce tüm gelişmiş ülkelerde kullanılan ve Türkiye’de ilk defa fakültemizde bulunan simülasyon laboratuarında robot hastalar üzerinde eğitim görmektedir. Bu eğitimleri sırasında tamamen klinik şartlara uygun ve rubber-dam kullanarak kanal tedavileri yapma imkanına sahip olmaktadırlar. Bu durum klinik çalışmaları için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Böylece klinikte hasta tedavisine başlarken deneyimli bir diş hekiminin el becerisine sahip olmaktadırlar.

Endodonti Bilim Dalı’nda, en son endodontik tedavi bilgileri öğrencilere öğretilmektedir. Yaptıkları kanal tedavileri doktora ünvanına sahip öğretim üyesi yardımcıları ve Prof. Dr. Gündüz Bayırlı tarafından denetlenmekte ve sonuçta, en mükemmel tedaviler yapılmaktadır.

DİŞ HEKİMLİĞİ EĞİTİMİ PROGRAMI

  T P Kredi
4. yarıyıl 1 3 2,5
DENT 230     
       
5. – 6. yarıyıl 2 6 5
DENT 330     
       
7.-8. yarıyıl 2 4 4
DENT 430     
       
9. yarıyıl 1 7 4,5
DENT 530   
PERİODONTOLOJİ ANABİLİM DALI

Diş hekimliği dalları içerisinde yer alan Periodontoloji Anabilim Dalı, dişler ve dişleri destekleyen dokulara ait hastalıkların önlenmesi, teşhisi, tedavisi ve tedavi sonucu elde edilen sağlığın korunmasını amaçlayan bir bilim dalıdır.

Anabilim dalı programı undergraduate ve postgraduate öğrencilerine periodontal sağlık ve hastalıkları teşhis edebilme, tedavi planlamasını yapabilme, uygulayabilme beceri ve bilgisini kazandıracak dersler, demonstrasyonlar, laboratuvar çalışmaları, seminerler, literatür taramaları, hasta tedavileri ve tüm bu öğrenilen bilgilerin değerlendirildiği yazılı ve sözlü sınavları içermektedir.

Anabilim dalı personeli konularında uzman, özellikle immunoloji, mikrobiyoloji, periodontal hastalıkların patolojisi ve tedavi yöntemlerinin etkinliği başlıklarında takım çalışmalarını yürüten klinisyen ve akademisyenlerden oluşmaktadır.

DİŞ HASTALIKLARI ve TEDAVİSİ ANABİLİM DALI

Sert ve yumuşak dokulardan kaynaklanan problemler tüm organizma için ciddi zorluklara yol açabilir. Dişlerin kaybı, uzun dönem içerisinde diğer organların fonksiyonlarını da etkileyebilir. Diş Hastalıkları ve Tedavisi Anabilim Dalı’nın amacı diş deformasyonlarını tedavi etmek, hastaların estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını sağlamaktır. Doğal olarak diş sert dokularının profilaksisi yani korunması da bu anabilim dalının görevleri arasındadır. Bu amaçlara ulaşabilmek için, anabilim dalı diş çürükleri, diş anomalileri, restorasyon ekipmanları ve materyalleri, profilaksi ve restorasyonların uygulanması üzerine kurslar önerir.

ORAL DİAGNOZ ve DİŞ HEKİMLİĞİ RADYOLOJİSİ ANABİLİM DALI

Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalında yüksek lisans seviyesinde kusursuz bir eğitim verilmektedir. Program diş hekimliği alanında öğrencilere en iyi radyolojik ekipmanlar ile bilgi ve beceri kazandıran preklinik ve klinik kursları içermektedir. Oral Diagnozdaki ilk amacımız sistemik yaklaşımlar ile teşhisi göstermek ve görünüşte birbirine benzeyen fakat kaynağı ve prognozu farklı lezyonları değerlendirmektir. Oral diagnoz kliniklerinde öğrencilerinin teşhiş alanında iyi eğitilmiş olmalarını istiyoruz. Hasta değerlendirmesi; teşhis, tıbbi şartlar, bir arada gelişen hastalıklar, acil durumlar ve hasta yönlendirilmesini içermektedir.

Fakültemizdeki öğretim üyeleri öğrencilerimize ISO 9002 garantili en modern radyoloji ekipmanları ile doğru teşhis ve tedavi planlaması için teorik ve pratik kurslar vermektedir.

Radyoloji kliniğimizde ortopantomografi, sefalometrik, sinüs, temporomandibular eklem, tomografik kesitler, ısırma ve okluzal radyografiler gibi kafaiçi ve kafa dışı radyografiler çekilebilmektedir. Radyovizyografi (RVG) modem yardımı ile dijital bir platformda diş hekimlerine çalışma imkanı vermektedir.

DİŞ HEKİMLİĞİ EĞİTİMİ PROGRAMI

  T P Kredi
5. – 6. yarıyıl     
DENT 351 2 2 3

DİŞ HEKİMLİĞİ EĞİTİMİ PROGRAMI

  T P Kredi
5. – 6. yarıyıl     
DENT 350 2 2 3
       
7.-8. yarıyıl     
DENT 450 2 2 3
ORAL İMPLANTOLOJİ ANABİLİM DALI

İmplantlar canlı doku veya organlara yerleştirilen cansız materyaller olarak tanımlanabilir. Oral implantoloji pratiğinde bu terim travma, periodontal hastalık veya çürük sebebiyle kaybedilmiş doğal dişlerin titanyum ya da seramik yapay dişlerin çeneye yerleştirilmesi olarak anlaşılır. İmplant uygulamaları tek diş eksikliğinde, tek taraflı veya iki taraflı sebest sonlanan çenelerdeki sabit protezlerde ve birçok diş kaybının ve total dişsizliğin olduğu vakalarda kullanılır. İmplantlar aynı zamanda sabit bir protez yapmak için doğal dişe destek amacıyla veya diş üstü protezlerin tutuculuğunu arttırmak amacıyla kullanılır. Bu amaçla uygulanna rehabilitasyon tedavilerinden sonra farklı sebeplerle dişlerini kaybetmiş olan hastalar doğal dişlerini en iyi taklit edebilecek protezlerinin isterler. Bu durumdaki en iyi çözüm, özellikle alt çenede aşırı kemik kaybının olduğu ve total protez tutuculuğunun az olduğu vakalarda, implantlardır. Günümüz dünyasında avantajları yatsınamayacak kadar çok olan implantlar çok iyi eğitilmiş diş hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Bunun dışındaki yaklaşımlarda sonuç implantın kaybı olarak ortaya çıkmaktadır. Departmanımızdaki öğretim görevlilerinin temel prensibi en son teknolojik gelişmeleri takip etmek ve buna uygun araştırmaları yapmaktadır.

ORTODONTİ ANABİLİM DALI

Bu bölüm, dişlere ait maloklüzyon tiplerinin teşhisi ve bununla bağlantılı çevre yapılardaki değişikliklerin teşhis edilmesi, korunması ve tedavileri ile ilgili geniş bir perspektif vermek için bir program oluşturmuştur. Bunun yanı sıra ortodonti departmanı, fonksiyonel ve tedavi edici hareketli ve sabit apareylerin dizaynları ve uygulanmaları konusunda bilgi ve beceri kazandırılmasını, dentisyonun rehberliğini, dişler ve destek dokuların yüz ve kranium ile estetik ve fizyolojik açıdan bir uyum içerisinde olmalarını hedefler.

PEDODONTİ ANABİLİM DALI

Pedodonti, çocukların doğumdan ergenliğin bitimine kadar ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen bilim dalıdır. Pedodontinin başlıca amaçları, öğrencilere çocukların ağızlarında oluşabilecek rahatsızlıkların doğru tanısını koyabilmeyi, dişlerin embriyolojik gelişimlerini ve bu evrede etkili olabilen faktörleri (anne ve çocuğa bağlı faktörler, vitamin ve hormon bozuklukları gibi), çocukların psikolojik gelişimini de gözönüne alarak öğretmektir. Bunlara ek olarak, Pedodonti Anabilim dalı, diş hekimliği öğrencilerine süt ve genç sürekli dişlerdeki çürüklerin bölgelerini ve ilerleme süreçlerini, diş çürüklerinin neden olduğu hastalıkları ve bunlara tedavi yaklaşımlarını, süt dişi çekimi yöntemlerini, erken kaybedilen dişlerin yerinin korunmasında kullanılan yöntemleri, çocuklarda travma sonucu oluşabilecek zararları ve tedavi yöntemlerini, dişeti hastalıklarını ve ayrıca diş çürüklerinin önlenmesinde kullanılan yöntemleri öğretmeyi amaçlar. Pedodonti Anabilim Dalı mezuniyet sonrası eğitimdeki öğrencilere master ve doktora programları sağlamaktadır.

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ ANABİLİM DALI

Protetik diş tedavisi anabilim dalı temel olarak iki anadaldan oluşmaktadır : Sabit protezler ve hareketli protezler. Hareketli protezlerde iki ana sınıfa ayrılır : Tam protezler ve parsiyel protezler .

Tam protezler : Eğitimin birinci yılında öğrencilere tam protezlerin yapımında kullanılan bir tekniğin basamakları anlatılır. Bu kurs suresince tekniğin temel prensibleri ve değişik basamaklarının nedenleri anlatılır. Klinik öğrencilerine verilen derslerde günümüz tam protez konseptleri ile ilgili bilgiler verilir. Bunların yanı sıra tedavinin mekanik , fizksel ve biyolojik alt yapısıda öğrencilere anlatılır. Son sınıf öğrencilerine ise immediat protezlerin , tek diş protezlerin , rebozaj tekniklerinin , dudak damak yarığı ve maksilofasial protezlerin ve temporomandibular eklem rahatsızlıklarının anlatıldığı dersler verilir.

Parsiyel protezler : Öğrenciler ikinci yıldan itibaren parsiyel protezlerin elemanları hakkında bilgilendirilirler. Ayrıca büyük plastik dişlerde tırnak yeri hazırlanması ve parsiyel protezin mumlanması konusunda dersler alırlar. Kliniğe geçildikten itibaren tedavi planlaması ve parsiyel protez içeren tam ağız rehabilitasyonu örneklerle anlatılır. Parsiyel protez planlaması ile ilgili problemler gösterilir ve tam bir tedavi planı her vaka için anlatılır. Öğrencilere serbest çalışan teknisyenlerle nasıl çalışmaları gerektiği anlatılır , hastanın en iyi tedaviyi alabilmesi için teknisyenin ve diş hekiminin görev ve sorumlulukları hakkında bilgi verilir . Klinik ve preklinik aşamalarında verilen derslerde bilgisayarlardan geniş olarak yararlanılmaktadır.

Sabit protezler : Sabit protezler öğrencilere ileri derecede harap olmuş veya kaybedilmiş dişlerin metal – estetik veya estetik materyaller ile restore edilmesini öğreten bir bilimdir. Diş hekimliğinin bu alanında öğrencilerin restorasyon planlamalarını öğrenmeleri beklenir.Bu ders öğrecinin becerisini geliştirir ve sabit protezlerin temel kurallarını öğretir.Takip eden yıllarda hocaların yakın takibi altında bilgilerini arttırarak basit sabit protez ihtiyacı olan hastaların tedavisini yaparlar . Son seneye geldiklerinde kompleks vakaları tedavi edebilecek düzeye gelmişlerdir.Bu kurs sonunda öğrenciler sabit protezlerdeki ilerlemelere ayak uydurabilecek ve gelişmeleri uygulayabileyecek bilgi birikimine sahip olabilirler.

AĞIZ DİŞ ÇENE HASTALIKLARI ve CERRAHİSİ ANABİLİM DALI

Bu bölüm, ağız bölgesindeki sert ve yumuşak dokulara ait patolojileri ve anomalilerin teşhis ve tedavisi ile ilgilenir. Gömülü dişlerin çıkartılması, dişle ilgili patolojilerin teşhis ve tedavisi en sık yapılan işlemler arasındadır. Lisans ve yükseklisans eğitim yapılmaktadır. Klinik ve deneysel çalışmalarla bilime katkıda bulunulmaktadır. Diğer diş hekimliği bölümleri ile, lokal ve genel anestezi gerektiren işlemlerde multidisipliner bir çalışma yürütülmektedir.

 

Kredi

Teorik

Pratik

Toplam

5. Yarıyıl       
DENT 341 Dental Anestezi (2+0) 2 2 0 2
DENT 340 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi (2+4) 4 2 4 4
         
6. Yarıyıl       
DENT 341 Dental Anestezi        
DENT 340 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi        
         
7. Yarıyıl       
DENT 441 Anestezi (2+0) 2 2 0 2
DENT 440 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi (4+6) 7 4 6 7
DENT 442 Ağız Hastalıkları (2+0) 2 2 0 2
         
8. Yarıyıl       
DENT 441 Anestezi        
DENT 440 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi        
DENT 442 Ağız Hastalıkları        
         
9. Yarıyıl       
DENT 540 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi (2+7) 5,5 2 7 5,5
DENT 542 Çene-Yüz Cerrahisi (2+0) 2 2 0 2
         
10. Yarıyıl       
DENT 540 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi        
DENT 542 Çene-Yüz Cerrahisi        

MDD 255 Deontoloji-Diş Hekimliği Etiği (1+0) 1

Diş Hekimlerinin profesyonel ve etik davranışları, diş hekimliği pratiğinde karşılaşabilecekleri sorunlar, bilime, hastalara, topluma ve kendilerine olan sorumlulukları. Nüfus planlaması, ötenazi, tıbbi raporlar ve prensipler ve spesifik durumlarda doğru davranış hakkında bilgi.

MDD 181-182 Teknik Resim (2+6) 5

Teknik Resim ve Diş Hekimliğindeki uygulaması; boyut ve oran skalaları ve bunların kullanımı, Dental Morfolojinin ilk canlandırılmasında çizim tekniklerinin kullanılması, kalın ve koyu çizgiler, ince çizgiler, kesik ve noktalı çizgiler, özel şekilli çizgiler, ince ayırımlı çizgiler, çizim teknikleri, dişlerin üç boyutlu şekillendirilmesi, dişlerin labial, bukkal, lingual, inkosal, oklüzal, mezial ve distal görünümlerinin çizilmesi, ağızdaki diş dizisinin çizilmesi, diş eğimlerinin lateral yüzeylerinin çizilmesi.

MDD 101-102 Biyoistatistik (2+2) 3

İstatistiğin tanımı, Biyoistatistikte veri toplanması, verilerin düzenlenmesi ve sunulması, frekans dağılımı, grafikler, aritmetik ortalama, medyan, mod, percantiles, varyasyon ölçümleri, aralık ve standart sapma, grafik metod-karasteristik metod, bir topluluktan örneklem alma, örnek ortalamasının örneklemdeki dağılımı, örnek oranının örneklem dağılımı, nokta ortalama, örneklem büyüklüğünün yuvarlanması, nanparametrik testler, SİNG testi, Wilcoxon testi, Menn-Whitney testi, nanparametrik testlerin tartışması, hipotezin test edilmesi, ortalamanın test edilmesi, normal dağılımın varyansının test edilmesi, popülasyon yüzdesinin test edilmesi, iki ortalama arasındaki farkın test edilmesi, hipotezin test edilmesi hakkındaki bazı görüşler, tek yönlü varyans analizi, çift yönlü varyans analizi ve bir sonuç, çift yönlü varyans analizi ve birden fazla sonuç, sonuçlar ve tartışma.

MDD 130-131/MDD 221-223 Organik ve Biyokimya Pratiği (4+0) 4 (4+0) 4

Laboratuvar malzemelerinin tanıtımı, laboratuvarda özel bakım gerektiren durumlar, solüsyonların hazırlanması, ayırma ve saflaştırma metodlarının uygulanması, fonksiyonel grupların tanıtımı, spektrofotometre ile analiz, santrifüj teknikleri, pipetler, enzimatik ve kimyasal metodlarla glikozun belirlenmesi, üre solüsyonlarının hazırlanması ve enzimatik ve kimyasal metodlarla ürenin belirlenmesi, bilirubin solüsyonlarının hazırlanması ve kimyasal metodlarla bilirubinin belirlenmesi, kolesterol solüsyonlarının hazırlanması ve HDL ve LDL kolesterolün belirlenmesi.

BIO 130-140 Tıbbi Biyoloji ve Genetik (4+0) 4

İmmunolojiye giriş, immün sistemdeki hücreler ve dokular, hücresel ve humoral immünite, immün reaksiyonun düzenlenmesi, inflamasyon, hassasiyet reaksiyonları, komplementar sistem, oral immunolojiye giriş, immunoloji ve periodontal hastalıklar.

MDD 221-223 Biyokimya (4+0) 4

Biyokimyanın alanı, metabolizmanın ve hücresel organizasyonun genel prensipleri, suyun biyolojik yönü, pH, tamponlama etkileri ve tampon solusyonları, elektron transport zinciri, serbest radikaller ve antioksidanlanr, enzimler, karbonhidratlar (monosakkaritler, polisakkaritler, şeker türevleri, karbonhidrat metabolizması, glikozun direkt ve indirekt oksidasyon yolları, amino asitler ve proteinler (bazı yapısal proteinler, proteinlerin metabolizması ve amino asitler), lipitler (lipitlerin yapısı, lipit metabolizması, kolesterol ve ateroskleroz) nükleotitler ve nükleik asitler (DNA replikasyonu ve protein sentezi, nükleik asitlerin metabolizması), hormonlar ve büyüme faktörleri, vitaminler ve mineraller.

MD 233 Farmakoloji (4+2) 5

Diş Hekimliği Tıp ve Farmakolojide kullanılan ilaçlar, ağız içi hastalıklarla ilgili ilaçlar, acil ilaç uygulamaları, reçeteler, geriatri ve pediatri, özel durumlarda örneğin hamilelikte kullanılan ilaçlar, kişisel ilaçların listelenmesi, hastanın teşhisi hakkında bilgilendirilmesi.

MD 230 Patoloji (4+4) 6

Yıkıcı değişiklikler ve metobolik hastalık, sıvı ve kan akımı bozuklukları, İmmünoloji ve İmmünopatoloji, Enflamasyon, rejenerasyon ve tamir, kimyasal yaralanmalar, fiziksel yaralanmalar, neoplazi, odontojenik tümörler, pratik uygulamalar, mikroskobinin kullanma metodları, akut, kronik ve granülomatological enfeksiyonlar, selim ve habis tümörler. Metabolik hastalıklar, Odontojenik tümörler ve kistler, gastirik ülser, grenasyon dokusu, yabancı cisim granülomu, tüberküloz, lenfadilit, akciğer tüberkülozu, periferik büyük hücreli granüloma, prostat hiperflazizi, fibroma, kemikte fibröz displazi, Ostrosarko, Kondrosarkom, Kaposu sarkomu, pigmentinevuz, malignmelanon, meningioma, papilon, epidermoikarsenom, bazal hücreli karsenom, göğüste fibroadenom ve adelokarsinom. Tükrük bezlerinin mikstümörleri, adenoi kistik karsinom, plazmasitom, hockin hastalığı, miksoma, odontojenik kist, ameloglastoma.

TDH 400 Diş Hekimliği Tarihi (1+0) 1

Diş Hekimliğinin Tarihi (Mısır ve Mezopotamya), yedinci ve yirminci yüzyıllar arasında Diş hekimliğindeki gelişmeler ve son dönemdeki gelişmeler.

DENT 100 Diş Morfolojisi ve Maniplasyon (2+14) 9

Morfoloji: hem üst hem alt çenedeki dişlerin morfolojik özellikleri. Her bir dişin modelajı. Tam protezler: tam protezlerin tanımı ve terminolojisi, kendi kendine sertleşen akrilik reçine kullanılarak kişisel ölçü ve baks plak yapımı, mum duvarların hazırlanması, modellerin artikilatöre alınması, alt ve üst dişlerin dizimi, tam protezlerin mumlanması ve modelajı, muflalama ve mum elimilasyonu, akrilik ve çene polimizasyonu, muflaların açılması, tesviye ve cila.

DENT 210 Protetik Diş Tedavisi II (2+14) 9

Sabit protezler: fulveneer kronlar için çeşitli dişlerin hazırlanması, farklı boyun bitim çizgilerinin çalışılması, değişik dişlerin değişik tipteki kron ve köprü için hazırlanması fantom üzerinde yapılacaktır. Bu yıl öğrencilere verilecek olan dersler ile öğrencilerin görgü ve becerileri arttırılarak gelecek yıllara hazırlanacaklardır.

Parsiyel protezler: tanımlamalar ve terminoloji, akrilik reçine kullanılarak klasik parsiyel protez yapımı, döküm parsiyel protezlerin elemanlarının anlatılması, büyük alçı dişlerde tırnak yerlerinin hazırlanması, alçı modeller üzerinde planlama ve mumlama yapılması.

DENT 220 Diş Hastalıkları ve Tedavisi I (2+6) 5

Konservatif diş tedavisine giriş, kaviteler, biomateryaller, cam iyonomer simanları, dental amalgamlar, diş minesi ve dentin, adezyonun genel prensipleri, mine ve dentine adezyon, dentin bonding sistemleri.

DENT 230 Endodonti II (1+3) 2,5

Endodontinin tarihçesi, Endodontide kullanılan aletler, dişlerin anatomisi, endodontik giriş kavitelesi, kök kanallarının temizlenmesi ve şekillendirilmesi.

DENT 300 Maddeler Bilgisi I (2+0) 2

Diş Hekimliğinde Kullanılan malzemelerin tarihçesi, farklı ülkelerde geliştirilen spsifikasyonlar, ölçü maddelerinin tipleri ve genel özellikleri, hidrokolloidler: A.geri dönüşebilen hidrokolloidler, B.geri dönüşemeyen hidrokolloidler; aljinat ölçü maddesi, agar ölçü maddesi, kauçuk ölçü maddesi, A. Polisülfitler, B. Slikonlar, C. Polieterler, Çinkooksitöjenol ölçü maddesi, ölçü mumu, alçı ürünleri, döküm revetmanları, mumlar, polimerler, polimerlerin polimerizasyonu ve protetik uygulaması, yapay dişler A. Plastik

B. Porselen.

DENT 310 Protetik Diş Tedavisi III (4+8) 8

Sabit protezler: bu yıl öğrenciler ilk hastalarını alarak basit vakalarını tedavi edeceklerdir. Tabiki bu çok yakın takip ve kontrol altında yapılacaktır.

Hareketli protezler: parsiyel ve sabit protezlerinin yapımının safha safha anlatılması, mukostatik tekniğin temel prensiplerinin anlatılması, yüz arkı, dikey ve yatay çene ilişkileri, genel olarak parsiyel ve total protezlerin bitim sonrası problemleri.

DENT 320 Diş Hastalıkları ve Tedavisi II (2+6) 5

Rezin kompozitler, anterior kompozitler, posterior kompozitler, ışık cihazları, pulpanın korunması, diş çürüklerinin etyolojisi, mine ve dentin çürükleri, diş çürükleri ile beslenme arasındaki ilişkiler, dispozisyonel faktörler, remineralizasyon, dentin hassasiyeti, rezin iyonomerler, kompomerler, akışkan kompozitler.

DENT 330 Endodonti III (2+6) 5

Vital ve nonvital pulpa tedavisi, kök kanal dolgu material ve teknikleri, pulpa hastalıkları etyolojisi, teşhis ve tedavileri.

DENT 340 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi I (2+4) 4

Cerrahinin prensipleri, sterilizasyon, anamnez, diş çekim tekniği, iltihap, yara iyileşmesi, gömülü diş, diş çekim komplikasyonları, diş transplantasyonu ve reimplantsayonu, pediatrik dental travma, dikiş materyalleri ve teknikleri.

DENT 341 Dental Anestezi (2+0) 2

Anestezinin tanımı vre tarihçesi, ağrı kavramı ve ağrının giderilmesi, lokal anestezik ajanlar, ilaç etkileşimleri, premedikasyon, Trigeminal sinir, biyopsi teknikleri, sistemik hastalıklar (Kalp hastalıkları, endokrin hastalıklar, kanama bozuklukları), diş çekiminin genel prensipleri, dentoalveolar cerrahi aletleri, diş çekim komplikasyonları (Maksiller sinüs, dişler, çeneler ve mukoza ile ilgili komplikasyonlar ve hematolojik hastalıklar)

DENT 350 Oral Diagnoz I (2+2) 3

Giriş, Muayene soruları, hasta hikayesi (başlıca şikayeti, tıbbi,sosyal ve aile hikayesi), bulguların değerlendirilmesi, acil ve periyodik muayene, ağız dışı muayene (palpasyon, inspeksiyon, perküsyon, oskültasyon, fonksiyon), ağız içi muayene, derinin pigmente lezyonları, pulpa canlılık testleri, ağıziçi bulgular, laboratuar muayeneleri ve biyopsi, mikrobik ve serolojik muayene, hematolojik testler, ağrı mekanizması, periapikal ağrı, TME, hamile hastaların değerlendirilmesi ve tedavi planı.

DENT 351 Diş Hekimliği Radyolojisi (2+2) 3

Radyolojinin tarihçesi ve diş hekimliğindeki önemi, radyasyon fiziği, x-ışınları, radyografi teknikleri, sınıflandırma ve temel yaklaşımlar, paralel ve açıortay teknikleri, filmlerin yapısı, banyo solüsyonları, karanlık oda, artefakts, radyasyon ölçümü, radyobiyoloji, radyasyonun radyobiyolojik etkileri, radyasyonun genetik etkileri, osteoradyonekroz, radyoterapi öncesi ve sonrası ağız hijyeni, radyasyondan korunma, ağız dışı teknikler, panoramik radyografi, kafa radyografileri, normal dokuların görünümü, patolojik hastaların radyolojik görünümü, diş çürüğünün radyografisi, pulpa enfeksiyonu ve dejenerasyonlarının radyolojik değerlendirilmesi, periapikal lezyonlar ve periodontal hastalıkların radyografileri, kemik enfeksiyonlarının radyografileri (osteomyelit, osteoskleroz,osteom, condensing osteitis), çene kistler, ve diş hekimliğinde neoplastik hastalıkların radyografileri.

DENT 360 Ortodonti I (2+2) 3

Yüz iskeleti ve yumuşak dokularının olgunlaşmaya kadar olan prenatal ve post-natal büyüme

ve gelişimi. Dentisyonun gelişimi ve erken ortodontik tedavi, seri çekim tedavisi, durdurucu ortodontik tedavi ile bağlantılı ortodontik tedavi teorileri.

DENT 370 Pedodonti I (2+4) 4

Çocukların psikolojik gelişimi, tedavinin başarısını etkileyen faktörler, ağız ve diş muayenesi, yardımcı muayene yöntemleri. Süt dişlerinin embriyolojisi, dişlerin sürme zamanları, erken ve geç sürme. Dişlerin anatomik, morfolojik ve histolojik özellikleri, süt dişi dizilerindeki fizyolojik değişiklikler. Diş çürüklerinin önlenmesinde kullanılan yöntemler, fluor profilaksisi ve fissür örtücü uygulamaları. Çocukların diş çürükleri ve tedavisine giriş; süt ve genç sürekli dişlerin konservatif ve endodontik tedavilerinde gözönünde bulunması gerekenler. Süt dişlerindeki çürüklerin sınıflaması ve kavite prensipleri.

DENT 380 Periodontoloji (2+4) 4

Öğrenci periodonsiyum dokularının temel anatomisi ve fizyolojisi konularında bilgilendirilir. Konu başlıkları periodonsiyumun normal yapısı ve fonksiyonu, periodontal hastalıkların nedenleri ve periodontal hastalıklarda rol oynayan lokal ve sistemik faktörleri içerir.

DENT 410 Protetik Diş Tedavisi IV (4+12) 10

Sabit protezler: öğrenciler hiç bir şüpheye mahal vermeden hastalara yardımcı olacaklardır. Bu sebeple farklı tipte kron ve köprü uygulamaları yapmakta yükümlüdürler.

Hareketli protezler: değişik tam protez yapım teknikleri anlatılacak, artikilasyon kanunları, doku düzenleyiciler, hareketli protezlere biyolojik yaklaşım, besleme ve rebozaj prosedürleri, tam protezlerde değişik oklüzol konseptler, lingualize oklüzol, parsiyel protezlerde anatomik ve fonksiyonel ölçülerin farklılıkları, tırnak yeri hazırlama, kenedy sınıflamalarına göre iskelet planlaması.

DENT 420 Diş Hastalıkları ve Tedavisi III (2+4) 4

Çürüklerin klinik tanısı, çürük dedektörleri, kavite dezenfektanları, profilaksi, diş macunları, konservatif diş tedavisindeki iatrojenik faktörler, doğumsal ve edinsel anomaliler, erozyon, abrazyon, abfraksiyon, pin ve post uygulamaları, radyasyon çürükleri, ART uygulamaları, sement, sement patolojisi, geriatrik diş hekimliği.

DENT 430 Endodonti IV (2+4) 4

Endodontide acil tedavi, periapikal doku hastalıklarının etyoloji, teşhis ve tedavisi, iç ve dış kök rezorpisyonu, apeksogenezis ve apeksifikasyon teknikleri.

DENT 440 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi II (4+6) 7

Yara iyileşmesi, viral enfeksiyonlar, sistemik hastalıklar, gömülü diş cerrahisi, kanama, antibiyotikler, biyopsi, radyasyon ve kemoterapi, apikal rezeksiyon, çene kistleri, premedikasyon, orofasiyal enfeksiyon

DENT 441 Anestezi (2+0) 2

Lokal anestezik solüsyonların özellikleri, toksisite, alerjik reaksiyonlar, sedasyon, genel anestezi, ilk yardım prensipler, kardiyopulmoner resüsitasyon, yaşam desteği, TME hastalıkları, maksillofasiyal ağrı.

DENT 442 Ağız Hastalıkları (2+0) 2

Gelişimsel diş anomamalileri, gelişimsel yumuşak doku anomalileri, gelişimsel kistler, odontojenik tümörlerin etiyolojisi ve tedavisi, premalign lezyonlar, orofasiyal bölgenin bakteriyal enfeksiyonları, kemik hastalıkları, tükürük bezi hastalıkları, deri hastalıklarının ağız bulguları.

DENT 450 Oral Diagnoz II (2+2) 3

Hematolojik, otoimmun, iskeletsel, metabolik ve endokrin hastalıklar, enfeksiyon, hepatit, AIDS, şeker, böbrek hastalarının değerlendirilmesi, ağrı mekanizması, çene ağrıları, ağrı kontrolü ve analjezikler.

DENT 460 Ortodonti II (2+2) 3

1. Maloklüzyonların tanısı: Tüm tedavi yaklaşımlarının temeli tanı araçlarının tam olarak incelenmesi ve düzgün olarak değerlendirilmesidir. Model analizleri, sefalometri ve el-bilek radyografilerinin değerlendirilmesini içerir.

2. Ortodontik model ve hareketli aparey yapımı: Tanı modelleri, her tip hareketli ortodontik aparey ve splintlerin yapımı ile laboratuar çalışmalarını içerir.

3. Fonksiyonel ortopedik tedavi: Fonksiyonel ortopedik yaklaşımın tarihi ve gelişimini içerirken biyolojik reaksiyonlar ve felsefesine de değinilir. Aparey şekilleri, iskeletsel düzelmenin mekanizması, avantajları ve dezavantajlarından bahsedilir.

4. Ağızdışı apareyler: Farklı iskeletsel problemler ve çeşitli ankraj ihtiyacı varlığında ağızdışı apareylerin klinik olarak uygulanması.

DENT 470 Pedodonti II (2+4) 4

Süt dişi pulpasının yapısı, pulpa hastalıkları ve komplikasyonları, tedavi öncesi değerlendirilmesi gereken faktörler. Süt dişlerinin tedavisi: direkt ve indirekt pulpa kuafajı, formokrezol ve gluteraldehid amputasyonları ve kanal tedavisi. Genç sürekli dişlerin tedavisi: direkt ve indirekt pulpa kuafajı, apeksogenezis ve apeksifikasyon, kanal tedavisi. Dişlerin gelişimi sırasında oluşan durum, büyüklük, sayı ve doku anomalileri. Süt ve genç sürekli dişlere gelen travmalar. Travmaya uğramış dişlerde muayene prensipleri, travmanın germ, gençlik, olgunluk ve yaşlılık dönemindeki süt dişlerine ve genç ve olgun sürekli dişlere zararları. Kuron kırıkları ve reimplantasyonlar konusunda klinik gözlemler.

DENT 480 Periodontoloji II (2+4) 4

Periodontal hastalıkların sınıflaması, radyografik ve klinik özellikleri tartışılır. Böylece ögrenci farklı tiplerdeki periodontal hastalıkları teşhis eder ve hastalığın olası etyolojisini tanımlama kabiliyetini kazanır. Ayrıca öğrenciler ilaçlar ve antimikrobiyal tedavi konularında da bilgilendirilir.

DENT 510 Protetik Diş Tedavisi V (1+10) 6

Sabit protezler: öğrenciler son senelerinde kalifiye diş hekiminin sahip olduğu bilgiye sahip olacaklardır. Farklı vakalar için farklı protez tiplerine karar verme yeteneğine sahip olacaklarıdr. Mezun olabilmeleri için bir vaka raporu hazırlayacak ve dönem içerisinde vaka tarışma grupları oluşturacaklar, diş hekimliğindeki bütün gelişmeleri takip edeceklerdir.

Hareketli protezler: teporomandiblar rahatsızlıklar, maksilofasiyel protezler, hassas bağlantılar.

DENT 520 Diş Hastalıkları ve Tedavisi IV (0+7) 3,5

Kompozit ve seramik inleyler, direkt ve indirekt vener uygulamaları, porselen venerler, mine ve dentin kırıklarının restorasyonu, endikasyonlarına göre restoratif materyallerin seçimi, perkolasyon ve cila problemleri, diş beyazlatma, çürük aktivite ve tükürük testleri, restorasyonların tamiri, ergonomi, klinik uygulamalar.

DENT 530 Endodonti V (1+7) 4,5

Dental travmalar, endodontide başarı ve başarısızlık, flare-up (akut alevlenme), geriatrik endodonti, endodontik tedavi görmüş dişlerin restorasyonu, dental ağrının mekanizması, teşhis ve tedavisi.

DENT 543 Oral İmplantoloji (2+4) 4

Pratik oral implantoloji uygulamalarındaki cerrahi safhalar, implantlara uygulanan protezler, implant endikasyonları ve kontor endikasyonları. Bu derste uzun süreli başarının elde edilmesi ve implantın takibi de anlatılmaktadır.

DENT 540 Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi (2+7) 5,5

Orofasiyal enfeksiyonlar, maksiller sinüs hastalıkları, preprotetik cerrahi, vestibuloplasti, TME hastalıkları, maksillofasiyal kırıklar, coçuk çene kırıkları, yumuşak doku yaralanmaları, postoperatif bakım.

DENT 542 Çene-Yüz Cerrahisi (2+0) 2

Acil müdahale, kafa kırıkları, blowout kırıkları, fasiyal anomaliler, ortognatik cerrahi, deri ve mukoza grefti , burun kırıkları.

DENT 560 Ortodonti III (0+6) 3

1. Ortodontik tedavi - klinik çalışma: Öğrenciler klinikteki hastaların ortodontik tedavilerini fakülte öğretim üyesinin denetimi altında incelerler.

2. Tedavi planı: Ortodontik tedavinin amacı belli bir stabilite dahilinde dental ve çene fonksiyonları ile dentofasyal estetiği arttırarak hastanın hayat kalitesini yükseltmektir. Hastanın problemleri belirlendikten sonra dişhekimi bu amaca ulaşan en etkin yolu seçmelidir.

DENT 570 Pedodonti III (1+7) 4,5

Çocuklardaki diş travmalarına genel bakış- kök kırıkları ve konsolidasyonu, ciddi kazalara bağlı travmalar ve zararları. Çocuklarda diş çekimi, anestezi ve çekim yöntemleri, çekim komplikasyonları. Çocuklarda periodontal hastalıklar, periodontal, sistemik ve enfeksiyon hastalıklarının ağıziçi belirtileri, ağız yumuşak dokularında kimyasal ve ısısal yanıklar.

DENT 580 Periodontoloji III (1+7) 4,5

Öğrenci farklı tiplerdeki periodontal hastalıkların tedavileri konusunda bilgilendirilir. Cerrahi olmayan ve cerrahi olan periodontal tedavilerin amaç ve prensiplerini öğrenir.

GTIP 501 Adli Tıp (1+0) 1

Bu kursun amacı yasal formalitelerin ilaçlarla ve özellikle diş hekimliğiyle kombine edilebilmesidir. Adli diş hekimliğinin çok yeni bir dal olması bunun ilerlemesini diş hekimliğine bağlı kılar

 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük