fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 855 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Bilgiler
Çene Eklemi Hastalıkları Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .
Alt Çene Eklemi Sendromu Nedir?
Bu bölümde alt çene ekleminin çeşitli hastalıkları arasında en sık rastlanan “Alt Çene Eklemi Sendromu” kısaca açıklanacaktır.
Alt çene, kafatasına her iki taraftan 5 çift kas ve alt çene eklemi ile bağlanır. Çenenin açılıp kapanmasını, yana ve ileri hareketini bu eklem temin eder. Alt çenenin “Kondil” adı verilen eklem lokması ile, kondilin ka fatasına oturduğu boşluk arasında eklem diski yer alır. Kaslar, kondil ve disk arasındaki uyumun bozulması alt çene eklemi sendromu denilen hastalığa yol açar. A.B.D.’de 60 milyon insanda bu hastalık mevcuttur. Yaygınlığı kadın-erkek arasında eşit orandadır. Fakat kadınlar tedavi için daha çok başvurmaktadır.
 
Alt Çene Eklemi Sendromu’nun Belirtileri Nelerdir?

Alt çene eklemi sendromu’nun birçok belirtisi vardır. Bunların hepsinin aynı kimsede bir arada bulunması gerekmez. Bu belirtiler şunlardır:
- Özellikle uyanma sırasında görülen baş ağrıları,
- Alt çene eklemi çevresindeki kaslarda hassasiyet,
- Kulak etrafından yüze doğru yansıyan ağrı,
- Ağzı açarken veya kapatırken tıkırtı veya atlama sesi,
- Çiğneme, yutkunma ve ağız açma sırasında ağrı veya zorluk,
- Herhangi bir infeksiyon bulunmadığı halde kulak ağrıları,
- Baş dönmesi.
Görüldüğü gibi hastalık çok çeşitli belirti vermekte, bu belirtiler bazen hastanın yanlış hekime başvurmasına neden olabilmekte (Mesela hastanın kulak ağrısı için K.B.B. uzmanına; baş dönmesi için nöroloji uzmanına başvurması gibi) hekim, bu şikayetlerde görünür bir neden bulamayınca, hastalığın teşhisi uzun süre gecikmektedir.
 
Alt Çene Eklemi Sendromunun Sebepleri Nelerdir?
Hastalığın sebebi genellikle çiğneme kasları ile alt çene kondili ve eklem diski arasındaki uyumlu çalışmama’dır. Böyle bir uyumsuzlukta kaslarda kasılma (kramp) görülür ve spazm oluşur. Bazen hastalık ilerler ve doku harabiyeti, spazm, ağrı ve hassasiyetin ardarda geldiği bir döngü (siklus) meydana gelebilir.
Kazalar, boyun ve başa gelen travmalar ve alt çene eklemi iltihabı (artritis) de bu hastalığa neden olabilmektedir.
Alt çene eklemi sendromunun klinikte en sık görülen iki nedeni şunlardır
1- Diş gıcırdatma, diş sıkma gibi alışkanlıklar: Bazı hastalar, farkında olmadan geceleyin diş gıcırdatırlar veya dişlerini sıkarlar. Bunatıp dilinde ”brüksizm” denir. Gıcırdatma ve diş sıkma çiğneme kaslarını yorar ve spazm meydana getirir.
2- Fena kapanış (Maloklüzyon) Bazen ısırıldığında dişler dengeli bir şekilde kenetlenmeyebilir. Bu durumun genel adı “maloklüzyon” dur. Fena kapanış çiğneme kaslarında spazma neden olur ve hastalık meydana gelir.
Alt Çene Eklemi Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?
Hastalığın sebepleri çeşitli olduğu için tedavisi de buna bağlı olarak değişir. Klinikte, mümkün olduğunca konservatif tedavi uygulanmaktadır:
1- 1- 1- 1- 1- 1- Diş hekimi öncelikle, hastanın kas spazmları ve ağrısını dindirir. Kas masajı ve sert olmayan yiyecekler önerebilir. Ayrıca, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar da verebilir.
2- 2- 2- 2- 2- 2- Dişlerin kapanış yolları düzenlenir; dişler uygun aşındırmalarla birbirine uyarlanır. Bazen düzgün kapanış için ortodontik tedavi de gerekebilir.
3- 3- 3- 3- 3- 3- Telkin ve rölaksasyon tedavisi de bazı alt çene eklemi sendromlu hastalara yardım edebilir. Bu uygulamalar, hastanın stresli durumdan uzaklaşmasını sağlar.
4- 4- 4- 4- 4- 4- Eğer kes spazmları geçmiyorsa ve hastalık kronik hal almışsa, cerrahi tedaviye başvurulur.
 
ORTODONTİ NEDİR?
 
Ortodonti Nedir?
Ortodonti, alt ve üst çeneler ile yüz alt bölgesindeki anomaliler ve diş malpozisyonlarının düzeltimini konu edinen hekimlik alanıdır.
Ortodonti alanında uzmanlaşan diş hekimine “Ortodondist” denir.
Yukarıdaki tanımdan anlaşılacağı gibi ortodonti yalnız “çarpık dişleri düzeltme uzmanlığı” değildir. Ortodontist, çene ve yüz bölgesindeki düzenslzliklerin nedenlerini araştırır; teşhis eder ve tedavi yapar. Öyleyse ortodontinin amaçları sadece diş düzeltimine yönelik değildir. Bu amaçlar:
1- 1- 1- 1- 1- 1- Daha iyi bir çiğneme sağlamak,
2- 2- 2- 2- 2- 2- Varsa konuşma bozukluklarının düzeltimine yardımcı olmak,
3- 3- 3- 3- 3- 3- Solunum mekanizmasını düzenlemek,
4- 4- 4- 4- 4- 4- Yüze normal görünüm ve güzelliğini geri vermek, olarak belirlenir.
 
Normal Nedir?
Ortodontinin dördüncü amacının yüze normal görünümünü vermek olduğu belirtildi. Normal, ortodontistin, hastalarını tedavi ederken erişmek istediği amaçtır; fakat hiçbir zaman standart veya “ideal tip” değildir. Normale erişmek, “tedavi görecek çocuğun yapısal olarak nasıl bir sapma gösterdiğini belirlemek ve bu sapmayı düzeltmek” anlamındadır. Yani, birçok güzel ve normal yüz, güzel ve normal diş dizisi vardır.
Ortodontik tedavi, çocuklara uygulandığı gibi, yetişkinlere de uygulanır. Büyüme anında çene-yüz bölgesindeki kalıtsal olmayan normalden sapma olaylarının tedavisi de ortodontiste düşer.
Anomali Nedir?
Anomali “çene, diş ve yüz bölgesindeki yapıların boyut ve konum olarak normalden sapmaları” demektir. Anomaliler çok çeşitlidir. En sık rastlananlarına aşağıda kısaca değinilecektir.
 
Anomaliler Nasıl Sınıflandırılır?
(I.Sınıf, II.Sınıf, III sınıf Maloklüzyonlar)
Ortodontide anomalileri daha iyi tanımlamak ve çenelerin başa göre konumlarını belirlemek amacıyla bir sınıflandırma yapılmıştır. Buna göre:
I. Sınıf ilişkide çeneler arası ilişki normaldir, fakat dişler arasında her türlü anomali görülebilir.
II. Sınıf ilişkide üst çene, alt çeneye göre ileride veya altçene üstçeneye göre geridedir.
III. Sınıf ilişkide ise, alt çene, üst çeneye göre ileride, veya, üst çene, alt çeneye göre geridedir.
Aşağıda sık rastlanan bazı anomaliler açıklanacaktır.
 
Yalancı Emzik ve Biberon Anomaliye Neden Olabilir.
Çocuklara verilen biberon veya yalancı emziklerin ucu istenilen biçim ve nitelikte değilse, bunlar, çene yapısını ve dişlerin düzgün sıralanmasını bozabilir, ayrıca yanak-dudak kaslarına da zarar verebilir.
Eğer biberonun sertliği anne göğsünden az ise, kaslar yeteri kadar gelişemez. Biberonun şekli anne göğsüne benzemiyorsa, emme sonucunda üst çene daha ileride, alt çene de geride konumlanabilir.
Eczaneden biberon veya yalancı emzik alırken, ucu anne göğsünün ucuna benzeyen fizyolojik biberon veya emzik satın alınız.
 
Ağızdan Solunum Ortodontik Anomaliye Neden Olabilir!
Üst teneffüs yolları herhangi bir nedenle tıkalı ise (mesela çocukta damak bademciği, geniz eti veya burun eti varsa; bademcikler iri ise,) solu num ağızdan yapılır. Bu durum, damak kubbesinin derinleşmesine ve diş kavsinin yanlardan darlaşmasına neden olur ki buna “çene darlığı” adı verilir.
 
Parmak Emme Ortodontik Anomaliye Neden Olabilir!
Parmak emen bir çocuk, parmağını, üst ön dişlerin arka, alt ön dişlerin ön yüzüne dayayarak emer. Bu hareket, üst ön dişleri ileri fırlatır; alt dişleri de geriye doğru iter. Böylece dlşler arasındaki normal ilişki bozulur. Bu durum, çocuğun yalnız yüz güzelliğini bozmakla kalmaz; konuşma ve çiğneme bozukluklarına da yol açabilir.
 
Tavşan Dişlilik (Üst İleri İtim)

Aslında uygun olmayan bir deyim dir “tavşan dişlilik”... Fakat günlük konuşmada sık kullanıldığından ve biraz da konuya dikkat çekmek için yer verildi. Diş hekimleri bu anomaliyi “üst ileri itim” olarak adlandırırlar. Ust ileri itim bazen doğmalık olarak vardır. Çoğu zaman da, üst teneffüs yollarının tıkalı olması; veya normal olmayan yutkunma dolayısıyla yerleşir. Mesela ağızdan solunum diş kavsini yanlardan daraltır ve ön dişleri de ileri fırlatır. Bazen de yutkunurken alt dudak üst dişlerin arkasına yerleşir ve bunları öne doğru fırlatır. Üst ileri itim çocukta bir defa yerleşti mi kendiliğinden düzelmez. Böyle durumlarda çocuğu bir ortodontiste götürmek uygun olur.
 
Üst İleri İtim Nasıl Tedavi Edilir ?
Küçük yaşlarda, Özellikle 12 yaşından önce, üst ileri itim daha kolay tedavi edilir. Kalıcı dişlerin sürmesi tamamlandıktan sonra, düzeltim daha zorlaşır. Doğmalık olan ve çok seyrek rastlanan durumlarda üst ileri itim ancak ameliyatla düzeltilebiir,
 
Çene Darlığı
Ağızdan solunumla ilgili bölümde, çene darlığının oluşumu açıklanmıştı. Darlık en çok burun yollarındaki bir engelden (mesela polip gibi) oluşur. Çene darlığı önce üst çenede oluşur, sonra alt çeneye de yerleşebilir. Bu, anomalide dişler çarpaşık bir şekilde dizilmişlerdir.
 
Çene Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?
Çene darlığı özel aygıtlarla düzeltilir. Böylece yalnız dişler düzenli bir şekilde sıralanmakla kalmaz; ayrıca bozulan çiğneme, solunum ve konuşma fonksiyonları da düzelmiş olur.
Çapraşık Dişlilik
“Çocuğumun dişleri üst üste çıkıyor”
“Çocuğumun dişi yukarıdan çıktı”
“Çocuğum dişlerini göstermemek için gülemiyor”
Anne babaların bu sözlerle tanımladıklan; çocuklan ise neredeyse toplum içine çıkamaz hale getiren çapraşık dişlilik, en çok çene kemikleri ile dişler arasındaki boyutsal uyumsuzluk nedeniyle ortaya çıkar. Sözgelimi üç kişilik bir kanepeye dört kişinin sıkışık oturması gibi...
Çapraşık dişliliğin diğer bir etkeni de, vakitsiz süt dişi çekimleri veya süt dişi çürükleridir ki bunlara kitabın çocuk dişleri bölümünde değinilmişti. Gerçekten de, süt dişleri normal düşme vaktinden evvel çekilir veya çürürlerse çene kemiği içinde yer alan diş taslakları öne doğru taşınırlar ve sonradan sürecek dişlere gereğinden daha az yer kalır. İşte bu durum dişlerin çapraşık sıralanmasına neden olur.
 
Çapraşık Dişlilik Nasıl Tedavi Edilir ?
Önce, uzman diş hekimi (ortodontist) çapraşıklığın nedenini belirler ve ona göre tedavi uygular. Şöyle ki:
1- Eğer çapraşıklık dişlerin toplam boyutu ile çene kemiğinin toplam boyutu arasındaki uyumsuzluktan kaynaklanıyorsa, çoğu zaman kalıcı dişlerin dördü çekilerek tedavi yapılır ki uyum sağlanabilsin. Ortodontik tedavide en çok alt ve üst birinci küçük azıların çekildiği bilinmelidir.
2- Eğer çapraşıklık, arka dişlerin öne doğru taşınmasından kaynak lanıyorsa:
a. a. a. a. a. a. Erken yaşlarda (mesela 11 yaşından Önce) Öne doğru kayan dişler yerlerine geri getirilerek düzeltim yapılır. Bu amaçla ağız dışından uygulanan başlıklı aygıtlar kullanılabilir.
b. b. b. b. b. b. Kalıcı diş sürmesinin tamamlanmasından sonra, öne doğru taşınan dişler bir daha geriye alınamayacağı için, fazla yer tutan dişler çekilerek düzeltim yapılır.
 
Alt Çene Prognatisi Nedir?
Çevrede gördüğümüz “fırlak çene” anomalisinde alt kesici dişler, üstlerin önüne geçmiş gibi görülür. Bu anomalide esas neden kalıtsaldır ve alt çene bütünüyle büyük olarak teşekkül etmiştir. Alt çene prognatizminin tedavisi ameliyatladır.
Kalıtsal alt çene prognatisi yanında bir de, alt kesici dişlerin daha erken sürmesi, iltihaplanmış bademcik... gibi etkenlere bağlı sonradan edinilen alt çene prognatisi daha vardır. Bu anomali zamanında yapılacak girişimle (ameliyata gerek kalmadan) düzeltilebilir.
 
Çene Ortopedisi Ne Anlama Gelir?
“Çene ortopedisi” çenelerin yüze veya birbirine göre bozulan ilişkilerini özel araçlarla düzeltmeyi amaç edinen bir ortodonti alanıdır. Mesela alt çene prognatizmi, alt çenenin geride olması (Class II) veya üst ileri itim küçük yaşlarda “ortopedik tedavi” ile düzeltilebiir (II: Sınıf anomaliler).
Yalnız dişlerin düzeltilmesi ise “ortodontik tedavi” ile elde edilir; fakat çoğu zaman ortopedik tedavi ve ortodontik tedavi birlikte yürütülür.
 
Ortognatik Cerrahi Nedir?
Ortodontik veya ortopedik tedavi ile dişlerin düzgün sıralanması gerçekleştirilebilir. Çeneler arası ilişkiler de bir sınıra kadar düzeltilebilir. Fakat bazı vakalarda ortodontik tedavi yetersiz kalır. Böyle durumlarda bir çene-yüz cerrahı ortodontistle birlikte çalışarak ağır bir anomaliyi cerrahi metotla düzeltebilir. Çok kısa sürede elde edilen estetik sonuç başarılı olmakta ve günümüzde ortognatik cerrahi tedavi gittikçe yaygınlaşmaktadır.
 
Dişler Nasıl Hareket Eder?
Diş üzerine yay, tel veya özel lastiklerle bir kuvvet uygulanırsa kuvvtin yönünde bir hareket oluşur. Hareket eden dişin önünde geçici bir süre için kemik dokusu yıkımı olur, hareketin aksi yönde ise yeni kemik dokusu yapılır. Böylece yeni yerlerini alan dişler, yeni bir kemik yuvasına da otururlar.
Yetişkinlere Ortodontik Tedavi Yapdabilir mi?
Evet. Gelişen teknoloji, çocukken yapılamayan ortodontik tedaviyi yetişkinlikte mümkün kılmakta; kendi düzgün dişleri ile gülümsemesi kişileri daha mutlu etmektedir. Aslında dişleri ilgilendiren tedaviler hemen her yaşta yapılabilir; yeter ki dişler ve periyodonsiyum sağlıklı olsun. Fakat çene kemiklerini ilgilendiren anomaliler ileri yaşlarda ancak ameliyatla düzeltilir.
Pekiştirme Tedavisi Nedir?
Ortodontik tedavi yaklaşık 2 yıl sürer. Dişler düzeldikten hemen sonra etrafındaki yapılar (periodonsiyum) dişlerin yeni konumuna uyum sağlayamamıştır. Ayrıca kemik dokusu olgunlaşmamıştır. Bu nedenle apareyler çıkarılırsa dişler eski yerlerine dönebilirler. Bunu önlemek için düzelmiş dişleri yapılacak başka aygıtlarla yerlerinde pekiştirmek gerekir. Tedavinin bu son aşamasına pekiştirme tedavisi denir. Bu dönemde de çocukların dişlerine gereken özeni göstermesi şarttır.
Ortodontik Aparey Nedir?
Aparey “aygıt” anlamına gelir. Ortodontik tedavide kullanılan bütün düzenekler bu adla anılırlar. Aparey ler çok çeşitlidir
a. Bazı apareyler ağızdan çıkarılıp takılabilir. Bunlara “hareketli aparey” denir. Bunların üzerlerine konulan yaylar, vidalar, düzeltilecek dişlere bir kuvvet uygular.
Hareketli apareylerin bazıları hem alt hem de üst çeneye oturur ve tek gövdeli (monoblok) olan bu aygıtlarla ortopedik tedaviler yapılır.
b. Bazı aygıtlar dişler üzerine yapıştırılan oluklu bir metal (braket) ile bu oluklu metallere uygulanan tellerden oluşur. Bunlara “sabit aparey” denir.
Aparey seçiminde kararı ortodonti uzmanı verir. Kural olarak en kısa zamanda, en etkin tedavi düşünülür. Ayrıca çocuğun tedavi yaptırma isteği, uyumu ve ailenin ekonomik koşulları da aparey seçimini etkiler.
 
Ortodontik Tedavide Çocukların Uyması Zorunlu Kurallar Nelerdir?
Ortodontik tedavide çocukların uyması zorunlu olan kurallar vardır. Anne ve babaların da tedavi süresince çocuklarını dikkatle izlemeleri gerekir.
Bu kurallar şunlardır:
1- Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.
2- Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.
3- Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.
4- Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.
5- Randevular aksatılmamalıdır
6- Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.
7- Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.
 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük