fake Oakleys cheap Oakley sunglasses Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Louboutin Outlet Christian Louboutin Outlet Louboutin Outlet Cheap Christian Louboutin Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin shoes Wholesale Christian louboutin Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Cheap Christian Louboutin Louboutin outlet Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Discount Christian Louboutin Christian Louboutin outlet store Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian louboutin wholesale Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin outlet Christian Louboutin Outlet Christian Louboutin outlet louboutin outlet louboutin outlet mbt shoes outlet ghd straighteners uk ghd straighteners uk louboutin outlet christian louboutin outlet nfl jerseys wholesale discount mlb jerseys wholesale nba jerseys discount nhl jerseys Discontinued MBT Shoes herve leger outlet cheap nfl jerseys cheap soccer jerseys thailand soccer jerseys Fake Oakleys
Aydera - DentalTürk [ Türkiye'nin Dental Portalı ]
 
Email:
Şifre:
Şifremi unuttum?
 
Dental Türk - Türkiye'nin Dental Portalı
Üye olmak için lütfen tıklayınız! DentalTürk Üyeler:
Sitemizi 680 ziyaretçi geziyor.
 
     
» Dental Türk
Ana Sayfa
Dental Kurslar
Dental Turizm
Dental Danışma 

» Free Hizmetler
Dental Pazar
Dental Borsa
Dental İş İlanları

» Dental Linkler
Diş Hekimleri
Diş Teknisyenleri
Dental Firmalar
Diş Laboratuvarları

» Dental Servisler
Dental Bilgiler
Dental Videolar

» Dental Arama
Sayfalarda ara:

Üyelerde ara:

E-Sözlükte ara:(İngilizce)

Bu sayfayı yazdır
Sık Kullanılanlara Ekle
Ana sayfam yap
 
Dental Bilgiler
Başın Anatomik Yapısı Hacked by Turksiberkonseyi.com/ Uyarı Açıklarınızı Kapatınız .
Baş, vücudun en karmaşık bölümüdür. Yaşam için gerekli pekçok fizyolojik olay burada gerçekleşir. Vücudun komuta merkezi olan beyin orada yer alır.
Başın kemik yapısını, birbiriyle kaynaşmış 14 kemikten meydana gelen kafatası ile bir hareketli kemik oluşturur. Kafatası; temel kemik, çeper kemiği, şakak kemiği ve alın kemiğinden teşekkül eder. Hareketli kemik olan alt çene kemiği ise; yatay ve dikey iki bölümden oluşur ve “V” harfi şeklindedir.
Alt çene, başa “ramus” denilen dikey bölümün ucunda yer alan alt çene eklemi aracılığı ile bağlanır. Parmak kulak deliğinin biraz önüne hafifçe bastırılır ve ağız açılıp kapanırsa bu eklem hissedilir.
Alt çene eklemi, alt çenenin hareketini sağlar. Ağzı açma, kapama ve yan tarafa alma hareketleri çiğneme kasları denilen bir grup kas tarafından gerçekleştirilir.
 
2. Dişlerin Anatomik Yapısı
Her dişin bir kuron (taç) bir de kök kısmı vardır. Dişin kuron kısmı mine ile örtülüdür. Kök yüzeyi, kök ucu (apeks) ve boyun sement’le örtülüdür. Mine ve sementin altında (kuron ve kökte) dentin yer alır. En içte diş özü (pulpa) vardır.
 
Dişler Duyumlarını Hangi Sinirden Alır?
Ağrı, sıcak, soğuk duyumları sinir dokusu ile algılanır. Alt ve üst çenedeki dişlerin duyumunu “Üçüz Sinir” adı verilen sağlı sollu bir çift sinir gerçekleştirir. Bu sinir, kafatasından çıkınca bir düğüm (ganglion) yapar ve oradan göze, üst çeneye ve alt çeneye giden üç dal verir. Bu dalların uçları dişlerin içine yani diş özü tabakasına ve dişetlerine kadar uzanır; alt çenede arka dişlerin bir bölümünün duyumu, yüz sinirinin bir dalı tarafından verilir.
 
  Bize Ulaşın
Dental Türk Portal Türkiye'nin Diş Hekimliği Rehberi. London / UK Tel: +44 78 9100 2293
 
Bu site en iyi 800x600 çözünürlük, IE5 ve üzeri versiyon tarayıcıda görüntülenebilir.
Tüm haklar?saklıdır.Copyright 2004-2018 ©Dental Türk - Aydera Designed by C.Aksoy
Gizlilik İlkeleri | Sponsorlar  Reklam | Rss - Atom | Kurumsal | Gruplar | Sözlük